Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSkuteczne oświetlenie do kuchni – jakie lampy wybrać?

Skuteczne oświetlenie do kuchni – jakie lampy wybrać?

Materiał promocyjny

Dodano:
Skuteczne oświetlenie do kuchni – jakie lampy wybrać?
materiał promocyjny

Każdego dnia w kuchni spędzamy sporo czasu. To miejsce do przygotowywania i spożywania posiłków, relaksowania się lub zabaw z dziećmi. Niejedno spotkanie towarzyskie po pewnym czasie również przenosi się właśnie do kuchni. Aby mogła ona w pełni spełniać powierzone jej zadania, wymaga odpowiednio zaplanowanego oświetlenia. Jakie lampy muszą trafić do kuchni? Czy lepiej wybrać jedną, czy może kilka opraw oświetleniowych? Więcej informacji na temat idealnego oświetlenia w kuchni znajdziecie poniżej.

Strefy funkcyjne w kuchni a praktyczne oświetlenie

Do czego używamy kuchni? Przede wszystkim to miejsce przeznaczone do przyrządzania posiłków – z odpowiednimi sprzętami i urządzeniami AGD oraz wygodnymi blatami roboczymi, zlokalizowanymi wzdłuż ścian lub wieńczącymi niezależną wyspę. To tam wykonuje się najbardziej precyzyjne zadania, jak krojenie, siekanie, gotowanie. Wymaga to zatem zastosowania solidnego oświetlenia zadaniowego.

Jakie inne strefy można wymienić w kuchni? Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i projektu domu lub mieszkania. W niektórych miejscach wprowadza się do wnętrza stół do posiłków, przy którym spotykają się wszyscy domownicy i ich goście. To także miejsce do porannego relaksu przy filiżance kawy lub niejednokrotnie pracy w ramach home office.

Wygodna i funkcjonalna kuchnia musi być zatem dobrze oświetlona (lampy główne, zadaniowe i dekoracyjne), by bez trudu dało się wykonywać w niej wszelkie potrzebne czynności.

Jakie lampy wprowadzić do kuchni?

Jakich produktów oświetleniowych używać w kuchni? Podstawą jest oczywiście oświetlenie ogólne. W tej roli idealnie sprawdzają się modele sufitowe lub wiszące, których spory wybór oferują sklepy z oświetleniem: LightPlus.pl. W mniejszych wnętrzach wybiera się pojedynczą lampę sufitową (np. plafon). W większych można pokusić się o kilka produktów, rozmieszczonych tak, by równomiernie doświetlić przestrzeń.

Najważniejsze w kuchni jest miejsce do pracy – ze znacznie mocniejszym światłem. Nad blatami i kuchenką montuje się lampy wpustowe, reflektory (pod szafkami przy blatach przyściennych) lub lampy wiszące (wyspy kuchenne) – w zależności od specyfiki wnętrza. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem, które łączy cechy oświetlenia ogólnego z zadaniowych, wyróżniają się reflektory na szynoprzewodach. Taki system pozwala nie tylko na niemal dowolne rozmieszczenie punktów świetlnych na listwach, ale również regulację kąta padania światła. W ten sposób oświetla się blaty, rozjaśnia całe pomieszczenie, a nawet podkreśla światłem interesujące detale wnętrza.

Jakich jeszcze opraw używa się do zbudowania przytulnego nastroju w kuchni? Świetne rezultaty dają niepozorne modele, jak choćby oczka wpustowe: montowane w szafkach, by podświetlić witrynki, lub w ramach schodkowych sufitów podwieszanych. Innym ciekawym pomysłem są taśmy LED – niewielkie i łatwe w montażu pozwalają na doświetlenie krawędzi mebli, ścian, sufitu, a nawet podłogi. Wprowadzają efekt nowoczesnego i oryginalnego oświetlenia liniowego.

Źródła światła a skuteczne oświetlenie kuchenne

Na klimat w kuchni wpływa nie tylko wygląd i dopasowanie opraw do całego wystroju. Równie istotny jest dobór światła. Pod względem funkcjonalności najlepiej postawić na nowoczesne rozwiązania LED. Zużywają mniej energii i są bardziej żywotne niż klasyczne źródła światła. Występują również w wielu wariantach, co ułatwia kompleksowe doświetlenie całej kuchni.

Jakie światło przydaje się w tej części domu? Do oświetlenia głównego najlepiej wybrać produkty emitujące światło neutralne, zbliżone do naturalnego, o natężeniu nie przekraczającym 100 lx. Podobna temperatura barwowa przydaje się nad blatami do pracy – w tym przypadku jednak trzeba zadbać o większą moc – na poziomie ok. 500 lx. Cieplejsze tony, budujące klimatyczną przytulność to z kolei znak rozpoznawczy oświetlenia dekoracyjnego i uzupełniającego. Przydaje się zwłaszcza wieczorową porą, gdy pragniemy się spokojnie zrelaksować i wyciszyć po pracy.

Idealny system oświetleniowy do kuchni – podsumowanie

Dobrze oświetlona kuchnia to piękna i wygodna kuchnia. Warto wprowadzić do niej kilka opraw, które będą się wzajemnie uzupełniać, zapewniając optymalne warunki do pracy lub wypoczynku. Dzięki temu wnętrze stanie się nie tylko funkcjonalne, ale też w pełni bezpieczne i wygodne dla wszystkich domowników i ich gości.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole