Skulsk - aktywna gmina nad jeziorami
Materiał promocyjny

Gmina Skulsk promuje swoje walory pod hasłem „Aktywni z natury”. Hasło zrodziło się na bazie krajobrazu i walorów przyrodniczych gminy – mówi Andrzej Operacz, wójt.
Na terenie gminy Skulsk znajduje się park krajobrazowy i duży obszar Natury 2000. Wokół są cztery jeziora i położenie na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski. To powoduje, że gmina w sposób rozsądny czerpie z natury. Położenie wśród jezior i korzystanie z walorów natury wyróżnia gminę w powiecie konińskim i w tej części Polski.
- Stwarzamy miejsca do aktywnego wypoczynku. Inwestujemy w infrastrukturę sportową. Mamy szeroko rozbudowaną strukturę otwartych kompleksów sportowych – mówi wójt Andrzej Operacz. - Na terenie gminy są korty tenisowe, boiska wielofunkcyjne, boiska do piłki nożnej. Zmodernizowaliśmy szkolną infrastrukturę sportową. Przed nami wyzwanie w postaci budowy hali widowiskowo – sportowej.
W ramach projektu otwarte strefy aktywności w gminie powstaną trzy siłownie zewnętrzne: przy szkołach podstawowych w Skulsku i Wandowie oraz uzupełniona przy skulskim Orliku. W ciągu minionych kilku lat nad jeziorami powstało wiele miejsc wypoczynku dla mieszkańców, turystów, wędkarzy. W tym roku zakończy się budowa promenady w Łuszczewie oraz dwóch nowych promenad w Mielnicy Dużej i Skulsku. Te inwestycje również powstają w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich.
- Otoczeni jesteśmy przez jeziora: zwane Białym, jezioro Paniewskie, najgłębsze i najmniejsze z nich to jezioro Czartowskie - wymienia wójt A. Operacz. - Kolejne to jezioro Czarne, najbardziej dziewicze, które znajduje się na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski, tuż przed śluzą w Gawronach. Jest jeszcze jezioro Gopło. Gmina Skulsk ma kilkanaście kilometrów linii brzegowej tego jeziora. A więc gmina na jeziorach. Od kilku lat inwestujemy w infrastrukturę wykorzystując te walory. Nie musimy jeździć na plaże do sąsiednich gmin. Wiele pomysłów zrealizowaliśmy w ramach projektów z udziałem środków zewnętrznych. Praktycznie nad każdym jeziorem staraliśmy się wykupić grunty, aby zabezpieczyć dojazd. Później powstawała tam infrastruktura.
Gminie udało się pozyskać środki na zagospodarowanie miejsc do rekreacji w miejscowościach: Skulska Wieś, Czartowo, Lisewo, na plażę i promenadę w Łuszczewie. W ramach programu „Pięknieje wielkopolska wieś” zrealizowano projekt w Pilichu, gdzie nad jeziorem powstało kilkanaście miejsc do wędkowania z bardzo przyjazną infrastrukturą dla wędkarzy.
- Tych projektów nad jeziorami zrobiliśmy dużo, mieszkańcy z tego korzystają, co tylko cieszy – mówi wójt. - Jesteśmy taką gmina, która nie ma zbyt wielu środków własnych na inwestycje, ale poszukuje możliwości realizacji inwestycji z udziałem środków zewnętrznych. Prawie każda inwestycja w naszym budżecie odbywa się przy zaangażowaniu środków zewnętrznych. Pozyskujemy je z różnych źródeł. Oprócz pieniędzy unijnych, realizujemy projekty rządowe, stworzyliśmy klub seniora, dzienny dom pobytu seniora, przy okazji tych inwestycji zmodernizowaliśmy dwa ważne budynki: gminny ośrodek kultury w Mielnicy Dużej i budynek po szkole podstawowej w Buszkowie. Dzięki tym projektom te budynki zostały zmodernizowane i wyposażone.
W ramach wspomnianych środków budowane są także drogi, ciągi pieszo – rowerowe, między innym chodnik w Kobylankach. Przy współpracy gminy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad udało się stworzyć brakujące chodniki przy drodze krajowej. - Przez całą długość gminy mamy chodnik. Od Pilicha do Celinowa przejedziemy i przejdziemy – mówi wójt Andrzej Operacz.
Jakby podliczyć, to się okaże, że w minionych ośmiu latach, gmina Skulsk wydatkowała na inwestycje powyżej 20 mln złotych, z tego ok. 10 mln złotych pozyskała z różnych środków zewnętrznych. - Widać te środki zewnętrzne w każdym sołectwie, w każdej wsi – uzupełnia te dane A. Operacz, gospodarz gminy.
Przed samorządem Skulska kolejne wyzwania. W ramach programu rewitalizacji gminy zamierza zmodernizować i unowocześnić budynek Szkoły Podstawowej w Skulsku, plażę w Skulsku oraz kompleks w Mielnicy Dużej: GOK, przystań wraz z drogą dojazdową. W ramach kolejnych projektów planuje się również budowę hali widowiskowo - sportowej oraz uregulowanie gospodarki wodno - ściekowej poprzez modernizację infrastruktury wodociągowej oraz oczyszczalni ścieków i budowę nowych sieci kanalizacyjnych. Z tzw miękkich działań, dużą wagę gmina przywiązuje do rozszerzenia oferty zajęć sportowych pozalekcyjnych oraz oferty dla seniorów.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!