Ruszyli śladami powstania styczniowego. Na trasie spotkali… kosynierów
Rychwał, Grochowy, Siąszyce i Grabowa to miejscowości, które podczas sobotniego Spacerku Śladami Powstania Styczniowego odwiedzili turyści PTTK Konin. Obok powstańczej mogiły w Grabowej czekali na nich kosynierzy.
Swoją wyprawę konińscy turyści rozpoczęli w Koninie autobusem MZK, który zawiózł ich do miejscowości Grochowy (gm. Rychwał). Tam uczestnicy spacerku mieli okazję obejrzeć kościół pw. św. Doroty oraz odrestaurowane płyty nagrobne ojca i dziadka Zofii z Gałczyńskich Kossakowej. To właśnie w tym kościele Zofia poślubiła Juliusza Kossaka – malarza, który w swojej twórczości niejednokrotnie obrazował bitwy powstania styczniowego.
W Grochowach turyści złożyli też kwiaty na pomniku 25 poległych powstańców styczniowych. W bitwie w 1863 r. 600 powstańców pod wodzą pułkownika Edmunda Calliera pokonało kolumnę wojsk rosyjskich pułkownika Broemsena liczącą 900 ludzi.
Kolejnym przystankiem były Siąszyce (gm. Rychwał) i Izba Pamięci Rodu Kossaków. Dzieje tej rodziny przedstawiła uczestnikom spacerku Jadwiga Cholewicka. W samym Rychwale turyści zawitali natomiast do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, która nosi imię Rodu Kossaków. Tam czekał na nich poczęstunek, a prezes Klubu Turystycznego PTTK w Koninie Marek Chelbicki otrzymał odznakę „50 lat w PTTK”.
W Grabowej (gm. Rychwał) uczestnicy spacerku odwiedzili miejsce pamięci powstania styczniowego. W tym miejscu, według przekazów, pochowani zostali trzej powstańcy polegli w maju 1863 r. Na turystów czekali tam… kosynierzy z grupy rekonstrukcyjnej w Grabowej.
Kolejny spacer organizowany przez PTTK Konin 15 lutego. Jego motywem przewodnim będą walentynki.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!