Tu w PRL wisiały hasła w rodzaju „Program partii programem narodu”
Konin dawniej i dziś

Kto nie rozpozna miejsca z pierwszego zdjęcia, musi spojrzeć na kadr numer trzy, w którym po prawej stronie zmieścił się również budynek dawnego samoobsługowego sklepu spożywczego „Kasia”.
Czytelnikom, którzy „Kasię” pamiętają, to wyjaśnienie w zupełności wystarczy, pozostali rozpoznają zapewne mieszczący się tam obecnie bank. Jeśli nie, podpowiem, że na prawo od niego znajdują się jeszcze dwa bliźniacze budynki, a kilkadziesiąt metrów za trzecim z nich chodnik przecina ulica Błaszaka.
Na pierwszym planie natomiast mamy skwer, którego dzisiaj już w tym miejscu nie ma, a na nim metalową konstrukcję z różnymi informacjami. Jako pierwszy rzuca się w oczy napis „Wielkopolskie Zagłębie”, na który patrzę z sentymentem, bo przez kilka lat byłem dziennikarzem tego tygodnika. Ale nie w czasie, kiedy Ryszard Fórmanek – wówczas fotoreporter jedynego wtedy regionalnego pisma - zrobił to zdjęcie. Datowanie ułatwia nam napis umieszczony z boku owej konstrukcji: „Plener rzeźbiarski Aluminium – Konin ‘76”. Ja byłem wtedy dopiero uczniem pierwszej klasy liceum.
Kiedy zbliżał się 1 maja, 22 lipca lub inna z celebrowanych w PRL dat, na konstrukcji pojawiały się hasła z wyrazami: PZPR, socjalizm, Lenin, klasa robotnicza, braterstwo, ewentualnie jeszcze: walka i postęp.
Jakie jeszcze hasła z ulic socjalistycznego Konina pamiętacie?
Zdjęcie autorstwa Ryszarda Fórmanka pochodzi z archiwum Wielkopolskiego Zagłębia, którego dysponentem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie


Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!
Komentarze nie na temat są usuwane.