Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRozwód z orzekaniem o winie – jakie pytania padną?

Rozwód z orzekaniem o winie – jakie pytania padną?

Materiał promocyjny

Dodano:
Rozwód z orzekaniem o winie – jakie pytania padną?
materiał promocyjny

Każda ze stron chce się przygotować do rozprawy rozwodowej jak najlepiej. Szczególnie wtedy, gdy małżonkowie obwiniają się nawzajem. Jak przebiega rozwód z orzekaniem o winie? Jakie pytania padną na rozprawie? Czy dotyczą sfery intymnej? Podpowiadamy.

Czym jest rozwód z orzekaniem o winie?

Rozwiązanie małżeństwa jest możliwe w przypadku, gdy doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Rozwód może nastąpić na mocy orzeczenia sądu, który wnikliwie rozpatruje kwestie sporu oraz żądań. Zanim jednak do tego dojdzie, musi ustalić podstawowe informacje. Najszybszy jest rozwód bez orzekania o winie, czyli za porozumieniem stron. Jak wskazują statystyki, bywa najczęściej wybieranym sposobem zakończenia związku małżeńskiego. Sąd może też ustalić rozwód z orzeczeniem winy jednego małżonka lub obu stron. Wówczas wskazana musi zostać przyczyny rozpadu pożycia.

W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie chodzi o uzasadnienie, kto ponosi odpowiedzialność za wygaśnięcie więzi pomiędzy małżonkami. Spośród najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństwa warto wskazać przewinienia, takie jak: zdrada, alkoholizm, przemoc psychiczna lub fizyczna. Dyskomfort mogą powodować zwłaszcza intymne pytania na sprawie rozwodowej, które najczęściej pojawiają się w przypadku ustalania winy jednej ze stron. Warto przygotować się merytorycznie do procesu. Kluczowe znaczenie ma zrozumienie pytań, jakie sąd może zadać podczas rozwodu. Niezbędne jest przygotowanie także kompletu dokumentów razem z załącznikami.

Jakie pytania mogą pojawić się podczas rozprawy?

Niezależnie od charakteru sprawy z pewnością pojawi się zapytanie o dokładną datę zawarcia ślubu oraz posiadanie wspólnego potomstwa. Istotne znaczenie ma informacja na temat statusu majątkowego umów małżeńskich. Nie bez znaczenia jest również obecność potomstwa z poprzedniego małżeństwa lub związku pozamałżeńskiego. Sędzia może również zapytać, czy jest to ponowne zamążpójście. Warto też przygotować odpowiedzi na pytania bardziej wnikliwe i szczegółowe. Zazwyczaj nawiązują do samego pożycia i mogą dotyczyć następujących kwestii.

  • Pytania odnoszące się do przebiegu wydarzeń i okoliczności, które skłoniły do decyzji o rozwodzie – na podstawie uzyskanych odpowiedzi sąd dokonuje oceny, w jakich sferach doszło do wygaśnięcia więzi (emocjonalnej, fizycznej czy gospodarczej). Jest w stanie ustalić, kiedy i z jakiej przyczyny doszło do rozkładu pożycia między małżonkami. Przykładowo może zapytać, dlaczego ustało uczucie do męża lub żony.
  • Pytania na sprawie rozwodowej z orzekaniem o winie dotyczą często dowodów, które zostały przedstawione w trakcie postępowania. W tym przypadku sędzia zapyta prawdopodobnie o powołanych wcześniej świadków. Zeznania takich osób mogą w znaczący sposób wpłynąć na przebieg postępowania rozwodowego. Nie bez znaczenia są informacje dotyczące wspólnego konta bankowego oraz podziału majątku.
  • Pytania o dalszą przyszłość – sędzia prowadzący sprawę rozwodową zapyta z pewnością o kwestie związane z opieką nad dziećmi. Z pewnością weźmie pod uwagę potrzeby strony pokrzywdzonej. Szczególne znaczenie mają pytania dotyczące podziału nieruchomości i wspólnego majątku. Sąd dokona wszelkich starań, by ustalić, jak będzie wyglądała sytuacja mieszkaniowa oraz gospodarcza po rozwodzie.

Znaczenie pytań w kontekście rozwodu z orzekaniem o winie

Niewątpliwie wpływają na dalszy przebieg postępowania rozwodowego. Dzięki nim sąd może ustalić, czy małżonkowie mają wspólne konto bankowe i jak będzie wyglądała ich sytuacja gospodarcza po formalnym rozstaniu. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie na znaczeniu zyskują pytania typu:

  • kto zdecydował pierwszy o wyprowadzce, w jakich okolicznościach ustało pożycie;
  • czy małżonkowie nadal zamieszkują razem i wspólnie korzystają ze środków zgromadzonych na koncie bankowym;
  • w jaki sposób wyobrażają sobie opiekę nad dziećmi i czy mogą porozumieć się w tej kwestii bez udziału sądu.

Jak przygotować się do odpowiedzi na pytania podczas rozprawy?

Niezależnie od adresata zadawanego pytania, warto zawsze zwracać się z odpowiedzią w kierunku sędziego. Odpowiedzi powinny być zwięzłe i treściwe. Niezwykle pomocna może okazać się mediacja, która jest poufna oraz objęta ścisłą tajemnicą. Warto przygotować się psychicznie na trudne pytania przed rozprawą i przepracować trudne emocje. Na wszystkie należy odpowiadać zgodnie z prawdą.

Wsparcie prawne podczas rozwodu

Jak wygląda sprawa rozwodowa z orzekaniem o winie? Wszystko zależy od okoliczności rozstania. W wielu przypadkach okazuje się, że doszło do zdrady czy przemocy fizycznej. Zwłaszcza wtedy nieoceniona jest pomoc doświadczonego prawnika. W takim przypadku warto zaufać profesjonalistom i skorzystać na przykład z usług Kancelaria Adwokacka Łukasz Domański. Niezwykle pomocna może okazać się zwłaszcza konsultacja z adwokatem rozwodowym, który ukierunkuje klienta i naświetli jego sytuację w ujęciu prawniczym.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole