Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRozpoczęły się małe żniwa. Są pola, z których nie ma czego zbierać

Rozpoczęły się małe żniwa. Są pola, z których nie ma czego zbierać

Dodano: , Żródło: LM.pl
Rozpoczęły się małe żniwa. Są pola, z których nie ma czego zbierać
Rolnictwo

W ubiegłym tygodniu ruszyły w regionie zbiory jęczmienia ozimego, czyli tzw. małe żniwa. Plony są zróżnicowane, ale są również miejsca, w których dosłownie nie ma czego zbierać.

Wielkopolska Izba Rolnicza poinformowała, że w zeszłym tygodniu w Wielkopolsce Wschodniej ruszyły małe żniwa, czyli zbiory jęczmienia ozimego. Rolnicy narzekają na relatywnie niewielkie zbiory. Najgorsza sytuacja jest w powiecie tureckim, gdzie niedawne gradobicia i ulewy zniszczyły dużą część upraw.

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez WIR, rolnicy zbierają od 3 do 6,5 – 7 ton plonów z hektara. Sytuacja jest zróżnicowana w zależności od jakości gleby. Jakość zbiorów też nie jest najwyższa. – Plon jęczmienia jest zaschnięty, co sprawiło, że jest drobny, dużo plewy. Przez atak szkodników i grzybów na jesień środki ochrony roślin nie działały tak jak powinny. Wiosna też nie rozpieszczała plantacji, najpierw szybka ciepła wiosna, później przymrozki wiosenne, brak opadów, wysokie temperatury – tłumaczą rolnicy.

I wyliczają, że straty mogą wynieść nawet 30%. Niższa jakość plonu powoduje również problemy w skupach – ceny są obniżane ze względu na niespełnianie parametrów gęstości.

Głównym problemem w ostatnich miesiącach była utrzymująca się susza rolnicza. Opady, gdy już się pojawiły, były gwałtowne. W powiecie tureckim dodatkowo połączone z gradem, co spowodowało znaczne straty. Jak wylicza WIR, w gminach Brudzew, Tuliszków, Turek i Władysławów są pola, z których nie ma co zbierać, w innych miejscach jęczmień jest wciąż mokry. – Rolnicy, którzy udzielali informacji, w większości zostawiają jęczmień we własnym gospodarstwie z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt – informuje Izba.

Ceny skupu kształtują się na poziomie od 520 do 600 zł za tonę. Najniższa jest w powiecie konińskim. W powiecie tureckim skupu w tym momencie w ogóle nie ma.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole