Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRower dla nastolatka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rower dla nastolatka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Materiał promocyjny

Dodano:
Rower dla nastolatka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
rower dla nastolatka

Wybór roweru dla nastolatka to niełatwe zadanie. Musi być on nie tylko dopasowany do wzrostu młodego rowerzysty, ale również do jego preferowanego stylu jazdy. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pozwolą znaleźć idealnie dobrany produkt.

Zwróć uwagę na rozmiar ramy

Odpowiednio dobrana rama to kluczowy element roweru dla nastolatka. Zbyt duża może utrudniać przyjęcie właściwej pozycji, co prowadzi do szybszego zmęczenia i dyskomfortu. Zazwyczaj rozmiary ram są dopasowane do wzrostu, a w przypadku młodzieżowych modeli dla rowerzystów w wieku 10-14 lat najczęściej spotyka się rozmiary 14-16″. Warto jednak pamiętać, że rozmiarówki różnią się w zależności od producenta, dlatego najlepiej przymierzyć rower przed zakupem.

Istotny jest nie tylko rozmiar, ale także materiał ramy rowerowej. Aluminiowe wersje to doskonały wybór – są znacznie lżejsze od stalowych, a przy tym bardzo wytrzymałe, co sprawia, że świetnie sprawdzą się w użytkowaniu przez nastolatka.


 

Wybierz rower z kołami w rozmiarze 26-cali

Dla nastolatków w wieku od 10 do 14 lat, o wzroście w przedziale ok. 140-170 cm, zazwyczaj najlepszym wyborem będzie rower z kołami o średnicy 26″. Taki rozmiar był niegdyś standardem także w modelach przeznaczonych dla dorosłych, jednak wyparty został przez większe – 27,5″ i 29″ wersje. Średnica obręczy 26″ sprawia, że rower nie jest zbyt wysoki, co znacznie ułatwia jego użytkowanie. Młody rowerzysta nie będzie miał problemów ze wsiadaniem ani zsiadaniem, a dodatkowo poczuje się pewnie podczas jazdy. Dla wysokich dzieci, odpowiednie mogą okazać się rowery z kołami 27,5″. Modele na obręczach 29″ sprawdzą się raczej u starszej młodzieży, w wieku ok. 16-17 lat.

Dlaczego dopasowanie kół do wzrostu ma tak duże znaczenie? Przede wszystkim wpływa na komfort jazdy. Zbyt duże obręcze utrudniałyby choćby krótkie postoje i mogłyby wymagać od nastolatka sporej uwagi, żeby nie przewrócić się po zatrzymaniu roweru.


 

Co jeszcze warto mieć na względzie przy wyborze roweru dla nastolatka?

Warto również zwrócić uwagę na komponenty stosowane w poszczególnych rowerach. Dotyczy to m.in. hamulców. Wersje V-brake są łatwe w konserwacji i tanie w wymianie, natomiast modele tarczowe, zwłaszcza hydrauliczne, gwarantują wysoką moc hamowania i niewrażliwość na warunki atmosferyczne – równie dobrze radzą sobie w warunkach suchych i w deszczu. Bardzo ważny jest również układ napędowy, a mianowicie liczba biegów – im więcej będzie ich miał do dyspozycji młody rowerzysta, tym łatwiej będzie mu pokonywać trasy o zróżnicowanej charakterystyce.

Zwróć uwagę na rodzaj roweru

Dobór właściwego rozmiaru kół i ramy, to jednak nie wszystko. Niezwykle istotną kwestię stanowi także rodzaj roweru. Poszczególne modele różnią się szerokością opon, obecnością amortyzatora oraz geometrią, czyli kształtem ramy. Należy więc wziąć pod uwagę styl jazdy nastolatka i jego upodobania.

Rower MTB

Ze względu na możliwości terenowe świetnym prezentem dla nastolatków jest MTB, czyli solidny, górski rower 26 cali dla chłopca, który lubi jazdę w lesie, stanowi odpowiedni rozmiar kół, bo zapewni zwrotność wymaganą wśród naturalnych przeszkód. Dobrze sprawdzi się na leśnych drogach, szutrach, a także niewymagających szlakach górskich. Może być jednak z powodzeniem używany także w mieście. Charakteryzuje się dość szerokimi oponami z rozbudowanym bieżnikiem, zapewniającymi dobrą przyczepność. Rama roweru MTB pozwala z kolei na dynamiczną jazdę w lekko pochylonej pozycji. Zazwyczaj model górski wyposażony jest też w wydajną amortyzację – przednią lub pełne zawieszenie. Dzięki temu pozwala sprawnie przemieszczać się w trudnym terenie. Za przykłady rowerów z przednim amortyzatorem posłużyć mogą Oxfeld XC-1 lub wyposażony w koła o średnicy 27,5″ Superior Team 27 Elite. Wartymi uwagi modelami z pełnym zawieszeniem są natomiast choćby Marin Rift Zone JR 26″ lub Ghost Riot Youth Pro.

Rower miejski

Dla młodego rowerzysty, poruszającego się przede wszystkim po mieście, najlepiej wybrać wersję miejską bądź trekkingową, jak np. R-Raymon SixRay 1.5 Street. Takie modele zazwyczaj są dobrze wyposażone – mają bagażnik, komplet błotników, a nawet zestaw oświetlenia, który zapewni nastolatkowi dobrą widoczność podczas jazdy po zmroku. Węższe opony ułatwiają jazdę, jednak najlepiej sprawdzą się na utwardzonych drogach. Rama ma natomiast mniej agresywną geometrię, pozwala więc jechać w nieco bardziej wyprostowanej pozycji.

BMX lub rower do dirtu

Ciekawą opcją dla nastolatków lubiących jazdę wyczynową są modele BMX lub przeznaczone do dirtu. Te pierwsze są małe, zazwyczaj ich koła mają średnicę 20″. Nie są to rowery odpowiednie do pokonywanie długich dystansów, za to świetnie sprawdzą się podczas wykonywania różnego rodzaju trików w skateparkach. Wersje dirtowe, jak np. Oxfeld Flag 2 albo Marin Alcatraz 1, są nieco większe, mają koła 26″ i sprawdzą się na torach dirtowych, ale także podczas krótkich przejażdżek po mieście. Zarówno BMX-y, jak i dirtówki mają nisko osadzone siodełka, przez co pedałowanie znacznie szybciej męczy nogi, zwłaszcza kolana.

Postaw na modele znanych marek z renomowanych sklepów i sklepów internetowych

Przy wyborze roweru dla nastolatka warto zdecydować się na produkty uznanych marek, takich jak Marin, Superior, Orbea, Romet, Ghost, Oxfeld czy R-Raymon. Oferują one wysoką jakość wykonania oraz starannie dobrany osprzęt, co gwarantuje niezawodność roweru. Zakupy w renomowanych sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, są zdecydowanie lepszą opcją niż oferta marketowa, gdzie jakość sprzętu może być niepewna. Sklepy internetowe dodatkowo zapewniają wygodę – zamówienia można zrealizować online, a produkt dostarczony jest bezpośrednio do domu. Niemniej jednak, warto odwiedzić również punkty stacjonarne, aby osobiście przetestować wybrany model i upewnić się, że spełnia oczekiwania młodego rowerzysty, co pozwala uniknąć późniejszych zwrotów lub reklamacji.

 

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole