Przygotowanie pedagogiczne – komu jest potrzebne i dlaczego warto je zrobić?
Materiał promocyjny

Ważną częścią edukacji każdego nauczyciela i pedagoga jest przygotowanie pedagogiczne. Bez niego praca w szkole lub placówkach opiekuńczych jest praktycznie niemożliwa. Można odbyć takie przygotowanie w ramach studiów podyplomowych i w zaledwie 3 semestry uzyskać niezbędne uprawnienia do wykonywania zawodu. Czym jest przygotowanie pedagogiczne oraz kto powinien się na nie zdecydować? Wyjaśniamy krok po kroku.
Co to jest przygotowanie pedagogiczne?
Nauczyciele ponoszą odpowiedzialność za sposób przekazywania wiedzy, rozwijania umiejętności innych osób, a także kształtowania postaw oraz wartości swoich podopiecznych. By robić to w sposób przynoszący jak najwięcej korzyści, należy przejść przygotowanie pedagogiczne. Jest to specjalny kierunek studiów podyplomowych kierowany do osób planujących pracę w oświacie.
Uczestnicy zajęć poznają nowe nurty w rozwoju pedagogiki, nowoczesne metody nauczania i sposoby efektywnego przekazywania wiedzy zgodne z aktualną wiedzą oraz rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zyskują także uprawnienia pozwalające sprawować opiekę nad dziećmi.
W jakich zawodach niezbędne jest przygotowanie pedagogiczne?
Na przygotowanie pedagogiczne decydują się najczęściej nauczyciele, jednak kierunek ten jest skierowany do wszystkich osób, które wiążą przyszłość zawodową z oświatą. Są to m.in. nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych, średnich i wyższych, pedagodzy szkolni, ale także mentorzy, doradcy zawodowi. Nawet psycholodzy szkolni powinni znać podstawy pedagogiki.
Istotny jest również fakt, że od 1 sierpnia 2017 roku przygotowanie pedagogiczne jest obowiązkowe wśród wszystkich osób sprawujących opiekę nad uczniami.
Kto powinien zdecydować się przygotowanie pedagogiczne?
Przygotowanie pedagogiczne warto odbyć przed podjęciem pierwszej pracy w placówce oświatowej. W ramach podyplomowych studiów pedagogicznych przyjmowani są już absolwenci studiów licencjackich.
Na przygotowanie pedagogiczne warto udać się nawet mając za sobą kilka przepracowanych lat w zawodzie nauczyciela. Pedagogika to stale rozwijająca się dziedzina, dająca duże możliwości rozwoju. Biorąc także pod uwagę częste zmiany w systemie oświaty, dodatkowe kursy i studia są wręcz wskazane.
Studia pedagogiczne na kierunku przygotowanie pedagogiczne. Czy warto?
Nawet mając dyplom magistra pedagogiki, należy zdecydować się na przygotowanie pedagogiczne. Przede wszystkim, studenci otrzymują uprawnienia do pracy z dziećmi, a także poznają zawód od praktycznej strony. Pedagogiczne studia podyplomowe to jedna z form zdobywania praktycznych kwalifikacji, potrzebnych do rzetelnego i efektywnego wykonywania zawodu. Stanowią uzupełnienie wiedzy akademickiej uzyskanej podczas studiów I i II stopnia.
Jak dostać się na podyplomowe studia pedagogiczne? Warunki rekrutacji opisane są krok po kroku na stronie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego: studia-pedagogiczne.pl.
Komentarze nie na temat są usuwane.