Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPrzy śmietnikach nie będzie pojemników na zużytą odzież

Przy śmietnikach nie będzie pojemników na zużytą odzież

Dodano:
Przy śmietnikach nie będzie pojemników na zużytą odzież

Od początku tego roku gminy mają obowiązek zbierania na swoim terenie odpadów tekstylnych, ale to wcale nie znaczy, że przy każdym śmietniku pojawi się teraz specjalny pojemnik na ubrania. Ustawa nakazuje bowiem samorządom zorganizowanie przynajmniej jednego punktu odbioru takich odpadów.

W Koninie odpady tekstylne można zostawić w dwóch miejscach. Większość mieszkańców bliżej ma do PSZOK-u (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) przy ulicy Marii Dąbrowskiej za parkiem w starym Koninie. Natomiast mieszkańcom dzielnic północnych wygodniej będzie dojechać na ulicę Sulańską za hutą. Pojęcie „odpady tekstylne” obejmuje nie tylko ubrania, ale również zużyte obuwie, pościel, zasłony, ręczniki, obrusy, koce, firany, bieliznę, skarpetki, rękawiczki, czapki, szaliki, portfele, torebki, paski, galanterię skórzaną, plecaki, a nawet pluszowe zabawki czy dywany.

Ilu mieszkańców Konina czy sąsiednich gmin dostosuje się do nowych uregulowań, dopiero się okaże. Na pewno łatwiej będzie tym, którzy mają w pobliżu miejsca zamieszkania pojemniki PCK na zużytą odzież. Przy czym trzeba pamiętać, że wrzucane tam tekstylia nie są przekazywane osobom potrzebującym, tylko powierzane firmom specjalistycznym do przeróbki. W ten sposób PCK pozyskuje fundusze na swoją działalność. Osoby, które uważają, że oddawana przez nich odzież czy obuwie nadają się do dalszego użytkowania, powinny je – po uprzednim wypraniu - odnieść do siedziby organizacji. Obecnie praktyka większości mieszkańców konińskich blokowisk jest taka, że rzeczy uznawane przez siebie za nie dość zniszczone, żeby wyrzucać je do śmieci, kładą lub wieszają na kontenerach z odpadami albo robią wystawki wewnątrz altan śmietnikowych. Czy będzie im się chciało jechać tych kilka – na przykład z Zatorza co najmniej pięć – kilometrów, żeby odstawić zużyte wyroby tekstylne, nie wiadomo.

Zresztą sam ustawodawca uznał, że jeden punkt zbiórki odpadów tekstylnych na całą gminę to może być za mało i zalecił samorządom oferowanie mieszkańcom alternatywnych rozwiązań. Najprostsze z nich to rozmieszczenie pojemników na takie odpady na osiedlach mieszkaniowych, ale też przy centrach handlowych czy miejscach kultu religijnego, a więc najczęściej przy kościołach. Gminy są też zachęcane do organizowania w ogłaszanych z wyprzedzeniem terminach zbiórek mobilnych.

Moje pokolenie pamięta jeszcze, że w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych jeździł po mieście konnym wozem pan Stanisław, który sam jeden spełniał taką funkcję. Kiedy przy ulicy Kolejowej rozlegał się jego głos. „szmatyyyy, szmaty skupuję, butelki, papier i złom skupujęęę!”, wiadomo było, że trzeba wyciągać z piwnic i schowków rzeczy, które się tam trzymało w oczekiwaniu na tę chwilę.

Teraz wystarczy ogłosić, że przyjedzie samochód, a ludzie wystawią worki z zużytymi tekstyliami przed domy. Zrobią to oczywiście ci, którzy i dzisiaj starają się wyrzucać jak najmniej odpadów zmieszanych. Każdy jednak, kto segreguje śmieci i odnosi te wyselekcjonowane do przyblokowych pojemników, widzi, co do nich trafia. W makulaturze leżą kartony razem z pizzą, buty w pojemnikach na bioodpady, szkło z plastikiem albo słoiki razem z żywnością. Przykładów bezmyślności i zwykłej głupoty jest tak dużo, że trudno tutaj wszystko wymienić. Być może winne są zamykane na klucz altany śmietnikowe. Nie wszyscy mają klucze (szczególnie osoby wynajmujące mieszkania) a niektórzy zapominają je zabrać ze sobą, więc wrzucają śmieci do kontenerów z odpadami posegregowanymi. Ale widać też, że niektórym jest po prostu wszystko jedno, gdzie co wrzucają. Trudno to zrozumieć.

Do tego, jak wygląda zbiórka odpadów w przyblokowych śmietnikach, jeszcze wrócę, bo temat jest wielce ciekawy, a segregacja pozostawia wiele do życzenia.

PUNKTY SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH

Konin

- ul. M. Dąbrowskiej 8, 62-500 Konin, czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00 oraz w soboty od 8.00 do 12.00, z wyjątkiem świąt.

- ul. Sulańska 13, 62-510 Konin, czynny od poniedziałku do piątku od 6.00 do 21.30 oraz w soboty od 6.00 do 13.30.

Koło: ul. Zakładowa 25, czynny wtorek i czwartek od 12.00 do 17.00, w drugą i czwartą sobotę miesiąca od 9.00 do 13.00

Słupca: ul. Wspólna 8, czynny w poniedziałek od 10.00 do 18.00, a od wtorku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00.

Turek: ul. Polna 4, czynny poniedziałek i środę od 10.00 do 18.00, w sobotę od 7.00 do 12.00.

Golina: ul. Parkowa 5, czynny w poniedziałki, środy i piątki w godz. 7.00–15.00 oraz w ostatnią sobotę miesiąca w godz. 7.00–12.00.

Grodziec: ul. Zwierzyniecka 7A, czynny wtorek i czwartek od 8.00 do 15.00, pierwsza sobota miesiąca od 8.00 do 13.00.

Kazimierz Biskupi: ul. Warszawska 11, poniedziałek – piątek w godz. 7.00 – 15.00

Kleczew

- PSZOK przy składowisku odpadów w Genowefie, poniedziałek-piątek od 8.00 do 16.00.

- PSZOK przy oczyszczalni ścieków w Budzisławiu Górnym, czwartek od 11.00 do 15.00.

Kramsk: Gmina nie ma PSZOK. Zużytą odzież mieszkańcy mogą wyrzucać do kontenerów (na zdjęciu).

Rychwał:

- ul. Żurawin w Rychwale (na terenie przy oczyszczalni ścieków),

- ul. Konińska 78 w Rychwale (baza Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rychwale Sp. z o.o.

Czynne od 7.30 do 15.00 od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy).

Rzgów: ul. Konińska 8, wtorek i piątek – od 8.00 do 15.00, pierwsza sobota każdego miesiąca – od 8.00 do 12.00

Sompolno: ul. Piotrkowska 39, czynny od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 15.00 oraz w ostatnią sobotę każdego miesiąca w godzinach od 9.00 do 12.00.

Stare Miasto: Żychlin, ul. Parkowa 17, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00.

Ślesin: Lubomyśle 55 na terenie Oczyszczalni Ścieków. Odpady są przyjmowane we wtorek od 8.00 do 15.00 i w sobotę od 9.00 do 14.00.

Wilczyn: PSZOK w Kownatach, sobota od 10.00 do 16.00

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole