Przewodnik po popularnych platformach streamingowych: Porównanie ofert i funkcji Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ i innych
Materiał promocyjny

Platformy streamingowe na stałe już zagościły w domach wielu Polaków. Jest to więc dobry moment, aby przeanalizować ofertę wszystkich serwisów VOD. Sprawdźmy, co oferują w swojej bibliotece oraz jakie funkcje dostępne są dla użytkowników.
Netflix
W ostatnim czasie zrobiło się bardzo głośno o decyzjach podjętych przez władze Netflixa, które dotyczyły pobierania opłat za współdzielenie kont oraz pomysłu wprowadzenia pakietu z reklamami. Do tej pory żadna telewizja internetowa nie zdecydowała się na taki krok, co może sugerować ewentualne problemy finansowe, które ma ta platforma.
Netflix również jako jedyny uzależnia ceny pakietów od jakości odtwarzanych materiałów, oferta wygląda następująco:
- 29 zł/miesięcznie — pakiet podstawowy z jednym ekranem, jakość Standard;
- 43 zł/miesięcznie — pakiet standard, dwa ekrany, jakość Full HD;
- 60 zł/miesięcznie — pakiet premium, 4 ekrany, jakość Full HD, HDR.
Dodatkowo za współdzielenie konta poza gospodarstwem domowym, jesteśmy zobligowani do opłacenia kwoty w wysokości 9,99 zł za jedno miejsce.
Biblioteka
Netflix wchodząc do Polski w 2016 roku, nie miał konkurencji. Co prawda funkcjonowała wtedy platforma HBO GO, jednakże bardziej stanowiła wsparcie dla linearnej telewizji. Włodarze tego serwisu wypowiedzieli wojnę wielkim dystrybutorom filmowym, walcząc z nimi o widza, np. poprzez szybkie premiery na VOD po premierze kinowej.
Wtedy też Netflix cieszył się ogromnym zaufaniem widzów. Marka kojarzona była z wysokiej jakości rozrywką, z nowoczesnym, przejrzystym interfejsem, z bogatą biblioteką. W obliczu rosnącej konkurencji postawiono na produkcję jak największej ilości nowych treści własnych. Konkurując z linearną telewizją, zaczęto pozyskiwać tanie w realizacji reality show, które zawsze świetnie się oglądają. Z czasem jednak Netflix zaczął obniżać loty własnych produkcji oraz stracił licencje, np. na treści Marvela i Disneya. Dlatego też zaczęto inwestować w wiele produkcji, w tym lokalnych (np. niemieckich, polskich). Wszystko to spowodowało, że obecnie Netflix jest najdroższą usługą VOD, początkowe zaufanie widzów zostało bardzo mocno nadszarpnięte.
HBO MAX
W Polsce zadebiutował w marcu 2022 roku. Do tej pory HBO GO działające od 2010, było pierwszą usługą działającą w naszym kraju, która oferowała VOD. Technologicznie przestarzały, nie oferował treści w wyższej jakości, niż HD. HBO MAX stanowiło powiew świeżości.
Platforma ta oferuje wyłącznie jeden pakiet - 29,99 zł/miesięcznie, z którego możemy korzystać na 5 ekranach, z czego na 3 jednocześnie. Materiały udostępnione są w jakości 4K, HDR, dźwięk Dolby Atmos
Biblioteka
Dostawca ten posiada licencję na produkcje Warner Bros, dzięki czemu już po 45 dniach po kinowej premierze następuje premiera na VOD. Dodatkowo dysponuje wyłączną na licencji na uniwersum DC, całą serię o Bondzie oraz Harrym Potterze.
Disney+
Marka kultowa, która praktycznie nie musi walczyć o widza, gdyż ściśle związana jest z dzieciństwem kilku pokoleń wstecz. Dlatego też cieszą się dużym kredytem zaufania od widza.
Pakiety prezentują się następująco: 28,99 zł/miesięcznie lub 289 zł/rok. Decydując się na pakiet roczny, dostajemy 2 miesiące w gratisie. Usługa dostępna jest na 4 ekranach jednocześnie. Materiały w jakości: 4K, HDR, Imax Enhanced.
Biblioteka
Dostępne są tutaj nie tylko animacje dla dzieci i młodzieży. Znajdziemy treści z Uniwersum Georga Lucasa, Marvela oraz takich dystrybutorów, jak: Century Fox, Pixar, czy National Geografic.
Amazon Prime Video
Popularny sklep internetowy postanowił rozszerzyć swoją działalność o platformę streamingową, która w 2016 roku zawitała do Polski. Jak prezentuje się cenowo?
Dostępny jest wyłącznie jeden pakiet — po 30 dniach okresu próbnego, opłata wynosi 49 zł za rok! Jest to obecnie najtańszy serwis VOD. Oferuje treści w jakości 4K, UHD i możemy utworzyć aż 6 profili. Dodatkowo w ramach abonamentu otrzymujemy darmową dostawę z Amazona oraz dostęp do Amazon Gaming.
Biblioteka
Platforma ta bazuje przede wszystkim na treściach własnych. Na szczęście nie zostały pominięte kultowe treści filmowe, czy serialowe.
Podstawowe funkcje wszystkich platform
Sam interfejs każdej platformy jest bardzo intuicyjny i tak naprawdę podobny. Treści posegregowane są na kategorie — gatunkowe oraz tematyczne. Istnieje możliwość pominięcia czołówki, stworzenia własnej listy tytułów, a także automatycznego włączenia kolejnego odcinka. Aplikacje zapamiętują moment, w którym skończyliśmy oglądać. Dostępne są również opcje wyboru języka napisów, lektora i dubbingu.
Komentarze nie na temat są usuwane.