Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościProgram refundacji in vitro pomógł już wielu parom

Program refundacji in vitro pomógł już wielu parom

Materiał promocyjny

Dodano:
Program refundacji in vitro pomógł już wielu parom
Materiał promocyjny

Niepłodność to problem, z którym w całej Polsce mierzy się około półtora miliona par. Dla wielu z nich jedyną szansą na spełnienie marzeń o własnym dziecku jest in vitro. Dzięki rządowemu programowi refundacji, który zakłada w pełni finansowanie tej procedury – wiele par cieszy się już ciążą , a kolejne mają tę szansę nadal przed sobą. O sukcesie refundacji oraz warunkach przystąpienia do programu opowiada Klinika Bocian w Poznaniu.

Przystąpienie do programu nie jest trudne

Program refundacji in vitro jest realizowany w wybranych ośrodkach wspomaganego rozrodu, zlokalizowanych na terenie całej Polski. Wśród nich znajduje się Klinika Bocian, która dzięki dogodnym lokalizacjom jest blisko swoich pacjentów zarówno z większych miast, jak i pobliskich, mniejszych miejscowości. Refundacja in vitro w Klinikach Bocian dostępna jest w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie oraz Warszawie. Od momentu uruchomienia programu tj. 1 czerwca, do końca 2024 roku, we wszystkich tych placówkach potwierdzono już ponad 1800 ciąż, a kolejne osoby mogą na bieżąco przystępować do kwalifikacji. Proces ten nie jest trudny, dzięki czemu pary mogą szybko podjąć specjalistyczne leczenie, a liczba uzyskanych ciąż będzie stale rosła.

Kto może skorzystać z refundacji?

Osoby, które chciałyby skorzystać z programu refundacji muszą spełniać określone kryteria. Podstawowym warunkiem do jej przystąpienia jest diagnoza bezwzględnej niepłodności lub udokumentowany dwunastomiesięczny okres nieskutecznego leczenia niepłodności. Kobiety mogą przystąpić do programu do 42. roku życia, jeśli do zapłodnienia zostaną wykorzystane ich własne komórki rozrodcze, bądź nasienie dawcy lub do 45. roku życia w przypadku in vitro z komórkami dawczyni lub dawstwem zarodka. Natomiast mężczyźni mogą skorzystać z programu do 55. roku życia bez względu na to, jakie dokładnie kroki leczenia zostaną podjęte. W przypadku dawstwa nasienia, oocytów lub zarodków konieczna jest opinia psychologa potwierdzająca gotowość pary do rodzicielstwa niegenetycznego. Oprócz tych kryteriów - wymagane jest również ubezpieczenie w ramach powszechnego systemu zdrowotnego, a także pozostawanie w związku małżeńskim lub wspólnym pożyciu. Warto również wspomnieć, że refundacja dotyczy też par, które posiadają zamrożone zarodki z wcześniejszych procedur powstałych przed wdrożeniem programu oraz pary zmagające się z niepłodnością wtórną.

Na czym dokładnie polega refundacja in vitro?

Rządowy program refundacji in vitro pokrywa koszty procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Program umożliwia sfinansowanie do sześciu procedur wspomaganego rozrodu – do 6 cykli z dawstwem zarodków, do 4 cykli z własnymi komórkami rozrodczymi lub nasieniem dawcy oraz do 2 cykli z dawstwem oocytów. Co więcej program umożliwia również zabezpieczenie płodności pacjentom onkologicznym, którzy w przyszłości chcieliby pozostać rodzicami. Dzięki refundacji to marzenie ma szanse się spełnić. Osoby dotknięte chorobą nowotworową mogą przed lub w trakcie leczenia zamrozić swoje komórki jajowe lub nasienie.

Jak zgłosić się do programu w województwie wielopolskim?

Osoby zainteresowane udziałem w programie mogą zgłosić się do jednego z ośrodków realizujących projekt, takich jak Klinika Bocian w Poznaniu. Placówka znajduje się przy ul. Dąbrowskiego 77a. Aby uzyskać więcej informacji na temat kwalifikacji do programu, można skontaktować się z nią telefonicznie, dzwoniąc  pod numer +48 61 635 00 55 lub odwiedzając klinikę osobiście.

Program refundacji in vitro pomógł już wielu parom
Program refundacji in vitro pomógł już wielu parom
Program refundacji in vitro pomógł już wielu parom
Program refundacji in vitro pomógł już wielu parom
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole