Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPowiatowy Rolnik Roku. Poznajcie bliżej uczestników 22. edycji konkursu

Powiatowy Rolnik Roku. Poznajcie bliżej uczestników 22. edycji konkursu

Materiał promocyjny

Dodano:
Powiatowy Rolnik Roku. Poznajcie bliżej uczestników 22. edycji konkursu
Materiał promocyjny

fot. Starostwo Powiatowe w Koninie

Dziesięć gospodarstw zostało zgłoszonych do tegorocznej, 22. edycji konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”. Poznajcie nominowanych!

Uczestników zgłosiły gminy: Ślesin, Kleczew, Skulsk, Sompolno, Rychwał, Rzgów, Grodziec, Stare Miasto i Krzymów. Gospodarze zajmują się m.in. uprawą truskawek, grzyba boczniaka, pszczelarstwem, bydłem mlecznym i bojlerem kurzym. Oto oni:

Alina i Lech Kowalscy

Prowadzą gospodarstwo o powierzchni 75 ha w miejscowości Kolebki w gminie Ślesin. Głównym kierunkiem jest hodowla bydła mlecznego oraz mięsnego. Gospodarstwo jest całkowicie zmechanizowane, wyposażone w instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła. Pan Lech na pierwszym miejscu stawia dobrostan zwierząt korzystając z dodatkowych dopłat oraz środków unijnych. Udziela się również społecznie uczestnicząc w radzie Banku Spółdzielczego w Ślesinie, Radzie Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, zasiada także w zarządzie Rady Rejonowego Związku Buraka Cukrowego oraz jest delegatem w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole.

Ewa i Piotr Olszynowie

Prowadzą na powierzchni ok 4 ha w miejscowości Budzisław Kościelny gm. Kleczew plantacje truskawek. Choć plantatorzy napotykają wiele przeszkód związanych z uprawą tych owoców m.in. niekorzystne zjawiska pogodowe czy walka z szkodnikami to bardzo dynamicznie rozwijają się i myślą o wdrażaniu nowych rozwiązań. W tym roku po wielu kontrolach i spełnieniu szeregu wymagań otrzymali certyfikat w systemie Integrowana Produkcja Roślin, co daje nam pewność, że truskawki zakupione od Państwa Ewy i Piotra są pozbawione wszelkich środków ochrony roślin, nawozów oraz substancji niebezpiecznych dla zdrowia, a owoce cechują się wysoką jakością oraz wyjątkowymi walorami smakowymi.

Aneta i Paweł Pyrdał

Gospodarstwo państwa Pyrdał mieści się w Skulsku i jest gospodarstwem rodzinnym, wielopokoleniowym. Dzięki wdrażaniu nowych technologii i rozwiązań takich jak: rolnictwo precyzyjne z nawigacjami i systemem kontroli sekcji praca na powierzchni 70 ha jest dużo bardziej wydajna jak i optymalizuje jej koszty. Pan Paweł ma bardzo dobrze wyposażony park maszynowy, dzięki czemu może świadczyć usługi rolnicze na wysokim poziomie. Państwo Pyrdał stawiają na nowoczesność i nie boją korzystać ze środków zewnętrznych wierząc, że to właśnie jest przyszłość rolnictwa.

Wioletta i Wojciech Ruszczyńscy

Swoje gospodarstwo prowadzą w Sycewie, gm. Sompolno. Na obszarze ok 16 ha rosną drzewa owocowe. W gospodarstwie przestrzega się zasad zwykłej dobrej praktyki rolnicze, a sad utrzymany jest w bardzo dobrej formie. Pan Wojciech zajmuje się również pszczelarstwem i stworzył markę „Miody Sycewskie”, pod szyldem której powstają miody i inne produkty pszczele. O pszczołach opowiada z pasją m.in. prowadząc zajęcia w szkołach. Jest również promotorem sadzenia drzew miododajnych na terenie gminy oraz Prezesem Koła Pszczelarskiego w Sompolnie.

Anna i Jacek Pawłowscy

Prowadzą gospodarstwo położone w miejscowości Kuchary Kościelne w gminie Rychwał. Głównym kierunkiem produkcji jest bydło mleczne i opasowe, a na 40 ha prowadzona jest produkcja roślinna, która w całości stanowi zabezpieczenie bazy paszowej. Gospodarstwo jest całkowicie zmechanizowane i cały czas się rozwija. Państwo Pawłowscy bardzo dbają o estetykę obejścia oraz o liczne gniazda bocianów, zainwestowali również w instalację fotowoltaiczną, która zaopatruje gospodarstwo w prąd.

Agnieszka i Leszek Piętkowie

Prowadzą gospodarstwo w miejscowości Błonice w gm. Rzgów. Głównym kierunkiem działalności jest produkcja towarowa bojlera kurzego oraz produkcja roślinna. Całość powierzchni gospodarstwa to ok 70 ha z czego wszystkie zbiory stanowią bazę paszową. Całość produkcji jest w pełni zautomatyzowana. Państwo Piętkowie cały czas dokonują inwestycji w gospodarstwie czym poprawiają efektywność swej pracy. Pan Leszek jest miłośnikiem urządzeń i pojazdów militarnych, które można podziwiać na terenie gospodarstwa o którego wygląd dba Pani Agnieszka.

Aneta i Błażej Szczecińscy

Prowadzą w Królikowie Czwartym, gm. Grodziec uprawę grzybów boczniaków. Gospodarstwo posiada 18 tuneli w których znajdują się boczniaki w różnych fazach rozwoju. Wszystkie tunele według własnego projektu wykonał Pan Błażej z pomocą rodziny. Budynki i tunele ogrzewane są z wykorzystaniem biomasy, która również pochodzi z gospodarstwa. Państwo Szczecińscy dzięki swojej ciężkiej pracy i pozyskanym środkom wciąż wzbogacają park maszynowy oraz unowocześniają istniejącą infrastrukturę. Instalacja fotowoltaiczna, która została zainstalowana w gospodarstwie skierowana jest we wszystkich kierunkach, tak aby móc korzystać z energii słonecznej o każdej porze dnia.

Anna i Waldemar Góreccy

Swoje gospodarstwo na powierzchni ok 60 ha prowadzą w Siąszycach Trzecich w gminie Rychwał. Państwo Góreccy zajmują się produkcją roślinną, gdzie głównie uprawiają kukurydzę na ziarno.  Właściciele posiadają różnorodny sprzęt rolniczy, który sukcesywnie unowocześniają. Prowadzona w gospodarstwie produkcja odbywa się z zachowaniem zasad dbałości o środowisko naturalne, higienę i bezpieczeństwo. Pan Waldemar jest aktywnym mieszkańcem gminy, który chętnie bierze udział w różnorodnych szkoleniach z zakresu nowoczesnego rolnictwa.

Halina i Karol Kałużni

Gospodarstwo Państwa Kałużnych znajduje się z w miejscowości Bicz w gm. Stare Miasto. Na 80 ha prowadzona jest produkcja roślinna, która zapewnia paszę dla bydła mlecznego i opasów, które są głównym kierunkiem produkcji. Państwo Kałużni pozyskują dużo środków zewnętrznych, które przeznaczają na unowocześnienie parku maszynowego oraz modernizację istniejących budynków co pozwala im zoptymalizować swój nakład codziennej pracy. Pomimo wielu obowiązków Pan Karol chętnie angażuje się w życie wsi i jej mieszkańców.

Danuta i Wiesław Kwiatkowscy

Gospodarują na areale 100 hektarów w miejscowości Zalesie w gminie Krzymów. Swoje gospodarstwo budowali od podstaw, sukcesywnie powiększając je. Państwo Kwiatkowscy zajmują się produkcją  jaj wylęgowych gęsi rasy Białej Kołudzkiej. Całość zbiorów z gospodarstwa wykorzystywana jest do produkcji pasz. Ponadto Pan Wiesław prowadzi firmę usługową z zakresu rolnictwa. Gospodarze pozyskują dużą ilość środków zewnętrznych, korzystając z programów skierowanych do sektora rolniczego. Dzięki temu poczyniono wiele inwestycji w park maszynowy jak i w budynki gospodarcze. Państwo Danuta i Wiesław stawiają na ekologię i zrównoważony rozwój, aby kolejne pokolenie mogło przejąć gospodarstwo w jak najlepszej kondycji.

 

Kapituła konkursu „Powiatowy Rolnik Roku” oceniała m.in. poziom produkcji, nowoczesność gospodarstw, bezpieczeństwo i higienę pracy, wizję gospodarstwa jeśli chodzi o rozwój, estetykę obejścia oraz dobrostan zwierząt. Zwycięzców, którym wręczone zostaną statuetki „Żniwiarza” poznamy już 7 września, podczas dożynek w Lubstowie, gm. Sompolno.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole