Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPłatności online w obcej walucie – dowiedz się jak możesz płacić za zakupy za granicą

Płatności online w obcej walucie – dowiedz się jak możesz płacić za zakupy za granicą

Materiał promocyjny

Dodano:
Płatności online w obcej walucie – dowiedz się jak możesz płacić za zakupy za granicą
Materiał promocyjny

Zakupy w zagranicznych sklepach online mogą okazać się znacznie bardziej opłacalne niż w Polsce. Produkty najchętniej kupowane w ten sposób to m.in. sprzęt elektroniczny czy odzież. Atrakcyjne okazje trafiają się zwłaszcza w sklepach amerykańskich, ale także francuskich, niemieckich czy brytyjskich. Jak wygląda bezpieczeństwo transakcji przy zakupach u zagranicznych sprzedawców? Oto międzynarodowe zakupy i płatności w praktyce!

Zakupy online za granicą – najpopularniejsze metody płatności

Międzynarodowy rynek konsumentów jest bardzo szeroki. Z tego powodu sprzedawcy działający w branży e-commerce walczą o klientów, oferując im nie tylko atrakcyjne ceny, ale także szereg udogodnień w kwestii realizacji transakcji. Jednym z nich jest umożliwienie płatności online w wygodnej i bezpiecznej formie. Najczęściej dostępne opcje to:

  • karta kredytowa,
  • specjalne platformy do płatności online,
  • przelew bankowy.

Szczególnie korzystnie wypada tutaj konto walutowe, które znacznie ułatwia proces płatności w przypadku międzynarodowych zakupów. Jeżeli często kupujesz w ten sposób, warto je założyć w swoim banku.

Przelew bankowy za granicę – tradycyjna transakcja nie zawsze bezpieczna

Klasyczny przelew bankowy z przewalutowaniem to opcja, która wciąż ma szerokie grono zwolenników. Głównym powodem jest bezpieczeństwo transakcji, jednak w przypadku tych zagranicznych dotyczy to tylko przekazania kwoty zależnej za zakupy. Płacąc przelewem, nie możesz zapewnić sobie ewentualnego zwrotu środków, jeśli sprzedający zbankrutuje lub z jakiegoś powodu produkt do Ciebie nie dotrze. Pamiętaj, że przy przelewie bankowym do zagranicznego sklepu online musisz znać IBAN i SWIFT (BIC).

Karta kredytowa – wygodna i szybka metoda płatności

Płatność online kartą jest uniwersalna. To znaczy, że ta metoda jest honorowana przez większość sprzedawców e-commerce na całym świecie. Poza tym to duża wygoda i sprawność transakcji. Aby zrealizować płatność, wystarczy podać dane karty, takie jak personalia, datę ważności karty, numer karty oraz identyfikator CVV/CVC, który znajduje się na rewersie. To równie bezpieczna forma realizacji zakupów, jak przelew z banku.

Platformy płatności online – błyskawiczna komunikacja kupującego i sprzedawcy

Tam samo jak w przypadku płatności krajowych, również za granicą sprawdzają się specjalne platformy zintegrowane z różnymi bankami.

Płacąc za zakupy za ich pośrednictwem, klient przekazuje należność sprzedawcy niemal błyskawicznie. Od razu po przekazaniu środków otrzymuje on informację o ich wpływie, dzięki czemu może szybciej przygotować wysyłkę – podkreśla przedstawiciel firmy BlueMedia.

W każdym przypadku płatności zagranicznej należy pamiętać o konieczności przewalutowania kwoty zakupu przez bank, a wszelkie różnice w kursie poszczególnej waluty pokrywa kupujący.

Przewalutowanie przy zagranicznych zakupach

Przewalutowanie to nic innego, jak zmiana wartości zobowiązania wyrażonego w walucie na wartość zobowiązania w innej walucie. Wszystko odbywa się zgodnie z aktualnie panującym kursem wymiany walut. Podczas przewalutowania transakcji należy brać pod uwagę tzw. spread, a więc różnicę między:

  • kupnem a sprzedażą danej waluty,
  • prowizjami za wymianę walut,
  • dodatkowymi kosztami (np. przy wypłacie z bankomatu w innym kraju).

Ostateczny koszt przewalutowania zależy od takich czynników jak: rodzaj transakcji, konkretna waluta, która ma zostać wymieniona czy serwis zajmujący się tą operacją. W przypadku reklamacji czy zwrotu produktu zakupionego u zagranicznego sprzedawcy nie zawsze konsument wychodzi na tym korzystnie.  Przykładowo przy zwrocie przedsiębiorca przekaże środki w walucie wynikającej z zawartej umowy (a więc swojej). Bank natomiast dokona ponownego przewalutowania przed przekazaniem zwrotu na konto kupującego.

Jak zatem płacić za zakupy w obcej walucie? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, wygody, ale często także od wielkości transakcji. Przy zagranicznych zakupach na większą kwotę warto dobrze zastanowić się nad drogą płatności online.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
kondolencje dla rodziny i znajomych :(
Dodano: Autor: ~ oj
"mieszkańca Liścia Wielkiego"... Wy tak na serio, naprawdę???
Dodano: Autor: ~ Kurtyna, dobranoc.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole