Pionierska operacja w konińskim szpitalu. Pierwsza taka w tej części Europy
Pierwsze w Polsce i w tej części Europy zabiegi ablacji migotania przedsionków z wykorzystaniem cewnika Varipulse PFA przeprowadzone zostały w czwartek w konińskim szpitalu. Dokonał tego dr n. med. Adrian Gwizdała z zespołem Pracowni Elektrofizjologii.
Ablacja metodą elektroporacji polega na zniszczeniu fragmentu tkanki serca, która jest najczęstszym powodem powstawania migotania przedsionków. To najczęstsze zaburzenie rytmu serca – problem może dotyczyć w Polsce nawet miliona osób. Migotanie przedsionków powoduje u chorych omdlenia, zasłabnięcia i ograniczoną wydolność.
Cewnik Varipulse PFA to jedno z najnowocześniejszych narzędzi, które umożliwia wykonanie tego zabiegu. Pozwala on na dokładną wizualizację elektrody w sercu pacjenta. Cewnik zintegrowany jest bowiem z trójwymiarowym systemem mapowania narządu.
– To zmniejsza narażenie pacjenta i zespołu na promieniowanie RTG oraz rozszerza możliwość leczenia na inne przedsionkowe zaburzenia rytmu – tłumaczy szpital w komunikacie.
Zabiegi przeprowadzone zostały w czwartek przez dr. n. med. Adriana Gwizdałę i zespół Pracowni Elektrofizjologii. Wkład w leczenie miał również Oddział Kardiologii pod kierunkiem dr. Sławomira Kępskiego. Jak podkreśliła w komunikacie konińska placówka, były to pierwsze tego typu zabiegi w Polsce i w naszym rejonie Europy.
Dziękujemy za Twoją obecność. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.