Pękająca skóra na dłoniach – jak jej zaradzić i kiedy udać się do lekarza?
Materiał promocyjny

Pękająca skóra na dłoniach to problem estetyczno-dermatologiczny, któremu często towarzyszy silne przesuszenie, świąd i zaczerwienienie. Oczywiście nie bierze się znikąd. Poznanie przyczyn pękania skóry na dłoniach pozwala skutecznie pozbyć się tego problemu. Dowiedz się, jakie są czynniki sprawcze pękającej skóry dłoni – sprawdź, jak łagodzić objawy i zapobiegać nawrotom dolegliwości w przyszłości.
Pękająca skóra na dłoniach – przyczyny dolegliwości
Pękająca skóra na dłoniach może być spowodowana rozwojem różnego rodzaju dermatoz, np.:
- atopowego zapalenia skóry (AZS) – typowymi objawami jest mocne przesuszenie świąd, łuszczenie się skóry i liczne zaczerwienienia. W fazie zaostrzenia skóra pęka, pojawiają się pęcherzyki, z których sączy się wydzielina. AZS to przewlekłe schorzenie o podłożu genetycznym. Do rozwoju choroby mogą przyczyniać się też czynniki środowiskowe,
- łuszczycy – typowymi objawami tej przewlekłej choroby autoimmunologicznej są płaskie wypryski koloru czerwonego. Osoby chore na łuszczycę zmagają się z silnym złuszczaniem i rogowaceniem naskórka, co sprawia, że powierzchnia rąk staje się twarda oraz szorstka, niczym pokryta skorupą.
Pękająca skóra na dłoniach nie zawsze musi oznaczać stan chorobowy. W okresie zimowym jesteśmy narażeni na silne wahania temperatur, mróz, wiatr – trudne warunki atmosferyczne odbijają się negatywnie na kondycji skóry dłoni, mogą prowadzić do jej silnego przesuszenia i w konsekwencji pękania. Inną przyczyną tego problemu dermatologicznego jest zbyt częste używanie silnych detergentów oraz kosmetyków z alkoholem w składzie. Tego typu środki naruszają barierę ochronną skóry. Pozostałe czynniki sprawcze to niedobory witamin, zaburzenia gospodarki hormonalnej, grzybica (możesz rozpoznać ją po charakterystycznych drobnych pęknięciach skóry z białą obwódką).
Jak sobie radzić z pękającą skórą na dłoniach? Kiedy zgłosić się po pomoc?
Jeśli pękająca skóra ma związek z niewłaściwą pielęgnacją, warto zainwestować w odżywczy krem do rąk o łagodnym składzie np.: z mocznikiem, olejkiem jojoba, aloesem, gliceryną, kwasem hialuronowym i innymi substancjami, które przywracają dłoniom gładkość i chronią przed nadmierną utratą wody z naskórka. By wspomóc procesy regeneracji naskórka, możesz sięgać po maści apteczne z alantoiną, mocznikiem, wazeliną, lanoliną, witaminą A. Zamiast kosmetyków o drażniącym, agresywnym składzie przestaw się na preparaty hipoalergiczne, szczególnie jeśli przyczyną dolegliwości jest AZS. Tutaj warto zwrócić się po pomoc do specjalisty (podobnie jak w przypadku podejrzenia grzybicy i łuszczycy dłoni).
Pękająca skóra na dłoniach oraz objawy towarzyszące, takie jak świąd, mocne zaczerwienienia itp. uciążliwości są wskazaniem do wizyty u lekarza – trafną diagnozę i terapię leczniczą zaproponuje nam doświadczony dermatolog. Katowice to miasto, w którym pracuje wielu wykwalifikowanych ekspertów w dziedzinie dermatologii cieszących się pozytywnymi opiniami zadowolonych pacjentów. Jeśli kremy i maści oraz inne domowe metody nie przynoszą Ci ulgi, a wręcz przeciwnie stan skóry dłoni ulega pogorszeniu, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Im szybciej zdiagnozujesz problem, tym szybciej wrócisz do zdrowia i odzyskasz komfort codziennego funkcjonowania.
Pękająca skóra na dłoniach – zapobieganie
Skóra dłoni jest delikatna i wymaga szczególnej troski. Jeśli chcesz uniknąć problemu jej pękania, zwróć uwagę na sposób odżywiania i zadbaj o to, aby w codziennym menu nie brakowało pokarmów obfitujących w witaminę A, E i witaminy z grupy B, które mają wpływ na kondycję skóry. Pamiętaj też, aby zimą zawsze nosić ciepłe rękawiczki i aplikować na skórę dłoni krem ochronny. Dbaj o odpowiedni poziom nawilżenia organizmu, pijąc codziennie co najmniej 1,5-2 l płynów. Jeśli chorujesz przewlekle na AZS, stosuj delikatne kosmetyki i proszki do prania dedykowane dla osób z tego typu problemami. Dzięki temu możesz uniknąć zaostrzenia objawów.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!
Komentarze nie na temat są usuwane.