Pątnów ma swoje stowarzyszenie. Pierwsza impreza nowej organizacji
Pierwsze wydarzenie zorganizowane przez nowe stowarzyszenie „Jesteśmy Razem Pątnów” w Koninie to andrzejkowo-mikołajkowa impreza dla najmłodszych. Organizację tworzą mieszkańcy, którzy postanowili sami zadbać o swoją społeczność i kreatywnie zagospodarować wolny czas.
Pątnów to dzielnica położona daleko od centrum miasta, co szczególnie dla osób starszych stanowi wyzwanie w dostępie do nowego Konina. – Nie mamy nic. Ani szkoły, ani przedszkola, ani straży pożarnej. Mieszka tu kilka osób niepełnosprawnych. Nasza dzielnica leży na peryferiach miasta, a osoby starsze, które nie mają samochodu, mają ogromny problem z dotarciem gdziekolwiek. Ludzie są zamknięci w domach. Chcemy to zmienić i zachęcić ich do wyjścia. Mamy setki pomysłów, a nasza dzielnica to ponad 500 osób – mówi Grażyna Szczepaniak, jedna z liderek „Jesteśmy Razem Pątnów”.
Stowarzyszenie zorganizowało pierwszą imprezę dla najmłodszych mieszkańców w siedzibie Klubu Żeglarskiego przy KWB „Konin”. W programie znalazły się atrakcje takie jak lanie wosku, dekorowanie pierniczków i wróżby andrzejkowe. Dużą pomoc okazał komandor klubu Tomasz Piasecki, który jest związany z Pątnowem od 1973 roku. Umożliwił on mieszkańcom, zarówno starszym, jak i młodszym, korzystanie z pomieszczeń klubu jako miejsca spotkań. W wydarzeniu uczestniczyło wiele osób w różnym wieku, które świetnie się bawiły. – Jeśli chcecie korzystać z naszych pomieszczeń, my, żeglarze, jesteśmy otwarci na współpracę – zapewnił Tomasz Piasecki.
Potrzebę funkcjonowania stowarzyszenia w Pątnowie podkreślił między innymi pan Tomasz, jeden z mieszkańców. – Mieszkam blisko, jest tu fajnie, ale musimy coś zrobić dla naszej społeczności.
Podobnego zdania jest pani Justyna. – Potrzebujemy więcej atrakcji, żeby w naszej dzielnicy coś się działo. Tak naprawdę, poza świetlicą środowiskową dla dzieci, tutaj nie ma nic.
Inicjatywę mieszkańców Pątnowa wspiera także radna Katarzyna Wagner. – Mieszkańcy tej dzielnicy zgłosili się do mnie jeszcze w trakcie kampanii wyborczej. Podpowiedziałam im, gdzie mogą uzyskać pomoc prawną i jak zacząć działać. Z czasem poznaliśmy się lepiej, a ja staram się pomagać, jak mogę. Cieszy mnie, że jednoczą się, by zadbać o Pątnów. Choć to wciąż Konin, dzielnica jest dość oddalona od centrum – mówi.
Jednym z największych wyzwań dla „Jesteśmy Razem Pątnów” jest brak siedziby. – Chcemy działać, ale obecnie brakuje nam miejsca. Zebrania odbywają się w prywatnych domach, co jest bardzo niewygodne, bo przestrzeni jest mało – tłumaczy Grażyna Szczepaniak ze stowarzyszenia. – Staramy się o lokal od miasta. Wskazaliśmy budynek, który spełnia nasze oczekiwania, a organizacja, która obecnie go zajmuje, praktycznie tam nie funkcjonuje. Wysłaliśmy pismo do magistratu, ale do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi – dodaje.
Do tematu będziemy wracać. Już wkrótce na portalu LM.pl wystartuje nowy cykl. Co tydzień, w każdy weekend, będziemy prezentować organizacje pozarządowe działające w naszym regionie. Chcemy je przedstawić, opowiedzieć o ich działalności, potrzebach, a także o tym, jak można do nich dołączyć lub je wspomóc. Skontaktowaliśmy się z organizacjami, o których wiemy i zaprosiliśmy je do współpracy. Mamy jednak świadomość, że wiele społecznych inicjatyw pozostaje nam nieznanych. Dlatego zwracamy się do was z prośbą – wskażcie nam stowarzyszenia i fundacje działające na Waszym terenie, a my chętnie zaprezentujemy je na portalu LM.pl.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!