Partyjna „fabryka pomysłów” znajdowała się przy ulicy Przyjaźni
Konin dawniej i dziś

Słusznie zwrócił mi uwagę czytelnik, że źle odwzorowałem ujęcie skrzyżowania ulicy Wyszyńskiego (wtedy XX-lecia PRL) z Przyjaźni. Robiąc je, autor zdjęcia stał bowiem na zachodnim chodniku a nie na wysepce między jezdniami.
Powtarzam więc dzisiaj to porównanie, żeby swój błąd naprawić. Przypomnę przy okazji, że chociaż Przyjaźni jest ulicą niezbyt długą, to da się o niej powiedzieć kilka ciekawych rzeczy. Otóż jako pierwsza w Koninie została zbudowana jako dwujezdniowa. Nie wiem, kiedy oddano ją do użytku, ale kiedy jesienią 1973 roku część uczniów mojej szkoły przeniesiono awaryjnie najpierw do budynku SP8 a potem SP3, wysiadaliśmy z „zerówki” właśnie na ulicy Przyjaźni. I od razu poczuliśmy się jakoś tak bardziej wielkomiejsko. Tymczasem druga nitka Dworcowej została dobudowana dopiero wiosną roku następnego.
I właśnie przy tej ulicy planowano zbudować równie wielkie jak przy Dworcowej centrum handlowe, ale z powodu braku funduszy do realizacji tego zamierzenia nie doszło. Powstał za to gmach Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z którego wychodziły najważniejsze polecenia (nie licząc tych z Warszawy) do wszystkich urzędów i instytucji w województwie konińskim. To dlatego mówiono o nim – przynajmniej w kręgach organizacji młodzieżowych, z którymi w latach osiemdziesiątych miałem nieco do czynienia – „fabryka pomysłów”. Dzisiaj mieści się tam (fot. 3) Akademia Nauk Stosowanych (dawniej PWSZ).
Zdjęcie pochodzi z archiwum czasopisma „Wielkopolskie Zagłębie”, pozostającego w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, bez adnotacji o autorze.


Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.
Komentarze nie na temat są usuwane.