Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOsobówka czy van? Które auto lepiej sprawdzi się w Twojej firmie?

Osobówka czy van? Które auto lepiej sprawdzi się w Twojej firmie?

Materiał promocyjny

Dodano:
Osobówka czy van? Które auto lepiej sprawdzi się w Twojej firmie?
materiał promocyjny

W marcu 2021 roku udział klientów firmowych w zakupie aut osiągnął poziom 71,47%. Oznacza to, że klienci instytucjonalni kupili 35 438 samochodów . Takie liczby nasuwają prosty wniosek – przedsiębiorcy potrzebują aut. Które z nich są dla nich lepsze: osobowe czy vany? Na co powinno się zwracać uwagę przy wyborze samochodu do firmy? Podpowiadamy!

Van a samochód osobowy – czym się charakteryzują?

Terminem “van” określa się typ nadwozia samochodu wielozadaniowego[1]. Samochody te mogą pełnić wiele funkcji i są wykorzystywane do różnorodnych celów. Wszystko zależy od naszych wymagań oraz od rodzaju zabudowy pojazdu.

Wyróżnia się następujące typy zabudów:

  • Osobowa – do przewozu ludzi (siedzenia, szyby, tapicerka) lub osobowo-towarowa (mniej rzędów siedzeń na rzecz przestrzeni ładunkowej);
  • Furgon – do przewozu ładunku, towaru (brak siedzeń i tapicerki w przestrzeni ładunkowej; często ściana lub krata oddzielająca szoferkę od ładunku);
  • Skrzyniowa – ze skrzynią ładunkową[2].

Samochód osobowy – nazywany powszechnie osobówką – to pojazd przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (i bagażem). Jego całościowa waga nie może przekroczyć 3,5 tony. To też pojazd drogowy z napędem mechanicznym, który nie jest samochodem dostawczym, ciężarowym, motocyklem lub pojazdem specjalnym (np. quadem).

Definicje pojazdów wydają się być jasne i pozwalają wskazać cechy charakterystyczne obu typów aut. Każde z nich może realizować inne potrzeby właścicieli, w tym te związane z prowadzeniem firmy. Zanim przejdziemy do wyboru modelu pojazdu, warto się dobrze zastanowić nad przeznaczeniem takiego auta w obszarze naszej działalności. Czy wystarczające okaże się auto osobowe, czy może będzie potrzebny van o większych możliwościach dostawczych?

Osobówka czy van – na co zwrócić uwagę przy wyborze auta firmowego

Przedsiębiorca ma do wyboru szeroką ofertę modeli aut dostępnych na rynku. Może zdecydować się na samochód osobowy, vana lub pojazd specjalny. Ważne, by taki zakup był podyktowany przede wszystkim potrzebami przewozowymi firmy, no i oczywiście budżetem.

Co jeszcze jest istotne w aucie przedsiębiorcy?

  • pojemność przestrzeni ładunkowej – trzeba pamiętać, że zmienia się ona w zależności od wysokości dachu, wybranego rozstawu osi, długości całkowitej. Ten parametr powinien być dopasowany do potrzeb przewozowych firmy. Jeśli np. nasza działalność wymaga transportu ładunków, to warto sięgnąć po vany, które są przeznaczone do przewozu towarów;
  • koszty eksploatacji – na koszty składają się m.in.: zużycie paliwa, świadczenia gwarancyjne, częstotliwość dokonywania przeglądów, wartość pojazdy, za jaką będzie można go sprzedać po okresie eksploatacji;
  • liczba miejsc – jeżeli 2 lub 4 miejsca są wystarczające dla przedsiębiorcy, to świetnie sprawdzi się auto osobowe. W przypadku, gdy prowadzenie firmy wymaga większej liczby miejsc, warto zdecydować się np. na 9-cio osobowego vana;
  • dopuszczalna ładowność – w przypadku tego parametru istotne jest przeznaczenie auta firmowego. W zależności od typu prowadzonej działalności – powinniśmy wybrać pojazd, którego dopuszczalna ładowność będzie do niej adekwatna.

Wybór pomiędzy autem osobowym a vanem dla firmy może okazać się wyzwaniem. W podjęciu takiej decyzji kluczowe jest ustalenie funkcji, które auto ma pełnić. Jeżeli prowadzimy działalność jako handlowiec albo potrzebujemy samochodu firmowego wyłącznie do wyjazdu w delegacje, to wystarczająca będzie osobówka. Jeżeli natomiast prowadzenie firmy wymaga przewozu większej liczby osób lub transportu ładunków, to w tym przypadku lepiej sprawdzi się van. W wyborze firmowego auta musimy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: do czego ma nam służyć pojazd? Kiedy już uzyskamy odpowiedź – zakup odpowiedniego modelu może stać się łatwiejszy.

Szukasz firmowego vana w ofercie leasingu lub najmu? Sprawdź szeroką ofertę pojazdów dostępnych w mAuto. Wejdź na stronę https://mauto.pl/van i wybierz samochód, który spełni Twoje oczekiwania. 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/, załącznik nr1 z Dz.U. nr5 dostęp online 11.08.

[2] Ibidem, dostęp online 11.08.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole