Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOsobisty i autorski. Ikonostas Sylwestra Stabryły na zamku

Osobisty i autorski. Ikonostas Sylwestra Stabryły na zamku

Dodano:
Osobisty i autorski. Ikonostas Sylwestra Stabryły na zamku
wernisaż

"Ikonostas" Sylwestra Stabryły można oglądać na zamku w Gosławicach. Inspiracją byli bliscy i znajomi artysty. A projekt powstał w ramach stypendium ministra kultury.

Muzeum Okręgowe w Koninie prezentuje prace, które są współczesną wizją sztuki starocerkiewnej. Artysta pochodzi z Sanoka, gdzie mieszka i tworzy. Stąd odwołanie do tradycji tych stron. Jak czytamy w pięknym katalogu do konińskiej wystawy: ikonami fascynowało się wielu malarzy, przenosząc elementy szczególnego języka do swojej twórczości. Po temat ten sięga również Sylwester Stabryła w swoim projekcie Ikonostas. Za punkt wyjścia obiera rodzaj przegrody zbudowanej z ikon, która ma za zadanie oddzielenie ołtarza cerkiewnego od reszty świątyni. Symboliczny podział na sacrum i profanum ulega zamazaniu. Do roli świętych zostają wyniesieni najbliżsi artysty oraz on sam. Postaci wyłaniające się z płaskiego tła otrzymują wyróżniające je atrybuty.

- Przenosi strefę sacrum w naszą codzienność – zapowiedziała najnowszą wystawę w zamkowych wnętrzach Monika Marciniak-Krzesińska, kuratorka. – Artystą sięga po tę tematykę, ale zachowuje swój wyjątkowy i specyficzny styl malarski. Przedstawia za pomocą ikon swoich najbliższych. To sprawia, że my z tą twórczością możemy się utożsamiać. Przemawia nie tylko tematami, ale także swoim pięknem.

Kuratorka wystawy zachęciła do kontaktu i rozmów z twórcą, który chętnie opowiadał o inspiracjach. Sylwester Stabryła jest absolwentem Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem. Posługuje się realistycznym językiem, czerpie z ikonografii i dawnych artystów. Bohaterem jego obrazów jest człowiek i jego emocje. A wielkie tematy kryją się w prostych motywach z codziennego życia.

Koniński wernisaż przyciągnął wielu miłośników malarstwa, a artysta okazał się ciekawym bohaterem licznych rozmów. Zdradził, że prezentowany w Koninie cykl obrazów powstał w ciągu roku. – Mieszkam w tej części Polski, gdzie sztuka starocerkiewna jest znana – powiedział na podczas wernisażu Sylwester Stabryła . – Uprawiam trochę inne malarstwo, ale to jest coś, co za mną chodziło od dawna. Uczestniczyłem w tych obrządkach i ten temat wrócił . Postanowiłem go zrealizować. Ikona wywodzi się z portretów trumiennych. Idąc tym tokiem myślenia i tym, co działo się z ikoną na przestzreni wieków, też zatoczyłem koło i wrócić do portretu. Na wizerunkach są konkretne osoby z otoczenia, które znam. Nie należy traktować całości tej pracy jako typowego ikonostasu. Jest autorski i osobisty.

Wystawa czynna do 30 czerwca 2023. Kuratorki: Elżbieta Barszcz, Monika Marciniak-Krzesińska. 

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole