Obrączka z zaślubin Polski z morzem jest w licheńskim muzeum

Obrączka z symbolicznych zaślubin Polski z morzem to jeden z bezcennych skarbów licheńskiego muzeum. Dziś przypada 99. rocznica tego wydarzenia.
Decyzje o przyznaniu II Rzeczpospolitej dostępu do morza zapadły w czerwcu 1919 roku. W styczniu 1920 roku żołnierze Frontu Pomorskiego, pod dowództwem gen. Józefa Hallera przejęli Toruń, a potem kolejne miejscowości od wycofujących się wojsk niemieckich. Marsz zakończył się w Pucku, gdzie 10 lutego doszło do uroczystych zaślubin Polski z morzem. Odprawiono mszę świętą, w której wzięli udział m.in. wicepremier Wincenty Witos i przyszły prezydent Stanisław Wojciechowski. Później gen. Haller wjechał konno na pochylnię dla hydroplanów, a potem ruszył w kierunku morza i powiedział: „W imieniu Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej ja, generał broni Józef Haller obejmuję w posiadanie ten oto prastary Bałtyk słowiański”. Następnie wrzucił do wody jeden z dwóch pierścieni, podarowany mu przez mieszczan z Gdańska.
Platynowa obrączka z delikatnymi zdobieniami i wygrawerowanym napisem: Gdańsk/10.2.1920 Puck, znaduje się w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskiej bazylice. Pierścień ten od dnia symbolicznych zaślubin, gen. Józef Haller nosił na swoim palcu aż do śmierci.
fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Komentarze nie na temat są usuwane.