Noc Świętojańska w Kleczewie. Tradycyjne obrzędy, wyplatanie wianków
Materiał promocyjny


Noc Świętojańska, znana również jako Sobótka lub Noc Kupały, to jedno z najważniejszych i najbardziej magicznych świąt w polskim kalendarzu ludowym. Na malowniczo położonej Kleczewskiej Malcie, obchody tej wyjątkowej nocy przyciągają co roku wielu mieszkańców oraz gości, pragnących doświadczyć wyjątkowej atmosfery i bogatej tradycji.
Noc Świętojańska na Kleczewskiej Malcie to czas, gdy można skosztować tradycyjnych potraw i napojów, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Regionalne specjały, aromatyczne zioła i kwiaty, wplatają się w kulinarną oprawę święta, podkreślając jego wyjątkowy charakter.
Można było również wziąć udział w warsztatach wyplatania wianków i konkursie na najpiękniejszy wianek. Kolejnym magicznym zwyczajem jest szukanie kwiatu paproci. Mimo że kwiat ten jest tylko legendą, poszukiwanie go w nocnej głuszy lasu dostarcza niezapomnianych emocji. Według wierzeń, ten, kto znajdzie kwiat paproci, zdobędzie szczęście i bogactwo. Dlatego wiele osób, zarówno młodszych, jak i starszych, z latarkami w rękach przemierza ścieżki, mając nadzieję na odkrycie tego legendarnego skarbu.
Malta w Kleczewie, z jej urokliwym jeziorem i otaczającą przyrodą, stała się na kilka chwil miejscem pełnym tajemnic i niedopowiedzeń. Gdy słońce zaczynało zachodzić, ludzie zgromadzili się, by wziąć udział obrzędach i zwyczajach, które od wieków towarzyszą Nocy Świętojańskiej. Nie zabrakło również muzyki, tańców i wspólnego śpiewania. Podczas tegorocznej Nocy Świętojańskiej swoje wokalne możliwości zaprezentowała Jessica Teodorczyk. Po jej występie zainscenizowano tradycyjny obrzęd świętojański.
Jednym z najważniejszych elementów święta jest puszczanie wianków na wodę. Młode dziewczyny, splatając wianki z kwiatów i ziół, powierzają je jezioru, wierząc, że w ten sposób odkryją swoją przyszłość. Tym razem nie mogło być inaczej.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!