Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNieżyt nosa – czym jest? Jak go zwalczyć?

Nieżyt nosa – czym jest? Jak go zwalczyć?

Materiał promocyjny

Dodano:
Nieżyt nosa – czym jest? Jak go zwalczyć?
Materiał promocyjny

Nieżyt nosa może sygnalizować rozwój wielu chorób. Dowiedz się, jakie są przyczyny kataru i o czym może świadczyć jego przewlekła postać oraz poznaj metody radzenia sobie z tym problemem zdrowotnym.

Czym jest nieżyt nosa?

Nieżyt nosa (potocznie katar) to stan zapalny błony śluzowej nosa o różnym podłożu. Ze względu na przyczynę dzieli się go na alergiczny oraz niealergiczny nieżyt nosa. Jeśli chodzi o niealergiczny nieżyt nosa, warto wspomnieć o nieżycie polekowym i hormonalnym (często występuje u kobiet w ciąży). 

Z uwagi na czas trwania dzieli się go na ostry i przewlekły. Ostry nieżyt nosa zwykle trwa 5–7 dni i najczęściej spowodowany jest czynnikami zakaźnymi. Przewlekły nieżyt nosa utrzymuje się przez co najmniej 12 tygodni. Może on świadczyć m.in. o zaburzeniach naczynioruchowych, niedoborach odporności, chorobie zatok, a także alergii. 

Alergiczny nieżyt nosa może mieć charakter całoroczny lub sezonowy - jest to tak zwany katar sienny. Dotyka on zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z roku na rok coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z objawami alergicznego nieżytu nosa (10–25% populacji ludzkiej). 

Wywołują go alergeny takie jak np.:

  • sierść zwierząt domowych,
  • roztocza kurzu,
  • pyłki roślin,
  • pierze,
  • pleśń.

Główne symptomy kataru alergicznego to:

  • uczucie zatkanego nosa,
  • kichanie,
  • świąd,
  • obfita, wodnista wydzielina z nosa,
  • ból głowy.

Alergicznemu nieżytowi nosa często towarzyszy również zaczerwienienie, świąd i obrzęk powiek. 

Kalendarz pyleń w Polsce – nie daj się alergii!

Początek i koniec pylenia przez dane rośliny zależy od regionu Polski, warunków klimatycznych i ich gatunku. Przykładowo, okres pylenia drzew i traw najwcześniej rozpoczyna się w południowo-zachodniej części kraju, a najpóźniej (po mniej więcej 2 tygodniach) w północno-wschodniej.

Jak wygląda kalendarz pyleń? W Polsce pylenie roślin rozpoczyna się zwykle w pierwszych 10 dniach lutego (wówczas pyli leszczyna i olcha). Z kolei w kwietniu intensywnie pyli brzoza, która według alergologów jest najczęstszą przyczyną kataru siennego w okresie wiosennym. Natomiast do połowy maja trwa okres pylenia drzew liściastych (wtedy kwitną m.in. dęby). Koniec maja, czerwiec oraz lipiec to okres pylenia traw. W sierpniu i wrześniu powietrze jest nasycone pyłkami tzw. chwastów, głównie bylicy.

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa? 

Bez wątpienia alergiczny nieżyt nosa pogarsza jakość życia pacjentów. Jak radzić sobie z tym problemem zdrowotnym? Podstawa to dokładna diagnostyka. W rozpoznaniu choroby oprócz objawów klinicznych pomocne są testy skórne z alergenami wziewnymi. W ramach leczenia lekarz może zalecić stosowanie glikokortykosteroidów donosowych i leków przeciwhistaminowych. Jeśli lekarz potwierdzi związek między danym alergenem a alergicznym nieżytem nosa, może zalecić immunoterapię (tzw. odczulanie). Jest to najskuteczniejsza forma leczenia przyczynowego. Należy mieć jednak świadomość, że odczulanie jest metodą długotrwałą – trwa od 3 do nawet 5 lat.

Jeśli zmagasz się z katarem alergicznym i chcesz wzmocnić właściwości obronne błony śluzowej nosa, możesz wdrożyć do domowej terapii wyrób medyczny w postaci sprayu do nosa Fiorda Protect MD. To produkt, który wspiera działanie błony śluzowej nosa, stanowiącej tarczę obronną przed wnikaniem do organizmu szkodliwych czynników, takich jak alergeny. Dodatkowo spray nawilża wysuszoną i podrażnioną śluzówkę. 

Ten roztwór hipertoniczny pomaga usunąć zalegającą wydzielinę i oczyścić jamę nosową. Spray może być stosowany już u dzieci powyżej 2. roku życia (pod nadzorem osoby dorosłej).

Alergiczny nieżyt nosa znacznie osłabia śluzówkę, a nieleczony może doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej oraz nawracającego zapalenia uszu i zatok.

Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62431,kalendarz-pylenia-roslin
https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa
https://journals.viamedica.pl/advances_in_respiratory_medicine/article/viewFile/27876/22688

Fiorda Protect MD spray do nosa
Wyrób medyczny
Przeznaczenie: Profilaktyka i wspomaganie leczenia alergicznych i niealergicznych, ostrych i przewlekłych nieżytów nosa. Wspieranie działania błony śluzowej nosa, w celu ograniczania wnikania szkodliwych czynników różnego pochodzenia (bakterie, wirusy, alergeny, grzyby pleśniowe i ich zarodniki, pyły zawieszone w smogu i kurzu)
Wytwórca: Phytopharm Klęka S.A., Klęka 1, 63-040 Nowe Miasto nad Wartą.

Czytaj więcej na temat:zdrowie
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole