Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości(Nie)bezpieczne skrzyżowanie ul. Zagórowskiej i Trasy Bursztynowej?

(Nie)bezpieczne skrzyżowanie ul. Zagórowskiej i Trasy Bursztynowej?

Dodano: , Żródło: LM.pl
(Nie)bezpieczne skrzyżowanie ul. Zagórowskiej i Trasy Bursztynowej?
interwencja

Zdjęcie z wypadku, do którego doszło w kwietniu tego roku

Skrzyżowanie ul. Zagórowskiej i Trasy Bursztynowej jest jednym z najruchliwszych w Koninie. – Kierowcy widząc zmieniające się światło na czerwone, dodają gazu. Tylko patrzeć, aż dojdzie do tragedii – mówi nasz czytelnik.

Pan Krzysztof zwrócił się do redakcji LM.pl z prośbą o pomoc w zwiększeniu bezpieczeństwa na skrzyżowaniu zlokalizowanym na Trasie Bursztynowej, w ciągu drogi krajowej nr 25.

– Któregoś razu samochód ciężarowy dosłownie „przeleciał” mi przed maską. Może problem by się rozwiązał, gdyby tam zainstalowano takie kamery, które rejestrują auta przejeżdżające na czerwonym świetle – podkreśla mężczyzna.

Z pytaniem o możliwe rozwiązania zwróciliśmy się do policji oraz Zarządu Dróg Miejskich. Jak się okazuje, od 2021 roku do kwietnia 2024 roku mundurowi odnotowali na skrzyżowaniu ul. Zagórowskiej i Trasy Bursztynowej w sumie 20 zdarzeń, w tym 5 wypadków i 15 kolizji.

– Policja może jedynie wnioskować o poprawę bezpieczeństwa i w kwietniu wnioskowaliśmy o zamontowanie liczników czasu, ale Zarząd Dróg Miejskich odpowiedział, że nie jest to tego typu skrzyżowanie – mówi Maria Baranowska z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Koninie.

Andrzej Szczepański, zastępca dyrektora ZDM w Koninie przyznaje, że czasomierze w tym miejscu by się nie sprawdziły.

- Sygnalizacja na skrzyżowaniu ul. Zagórowskiej i Trasy Bursztynowej pracuje w systemie akomodacyjnym i uwzględnia aktualnie panujące warunki ruchu na drodze (natężenie ruchu) i na tej podstawie sterownik kieruje poszczególnymi fazami ruchu. Sterujące nimi oprogramowanie na bieżąco monitoruje ruch i na tej podstawie określa, jak długi ma być cykl świateł. Jeśli więc sterownik "uzna", że trzeba skrócić lub wydłużyć czas wyświetlającego się sygnału, na liczniku natychmiast zmieniłby się wyświetlany czas, co mogłoby wprowadzić spore zamieszanie dla uczestników ruchu drogowego – podkreśla Andrzej Szczepański. - Ponadto liczniki pomimo celu jakiemu mają służyć czyli poprawie płynności ruchu na skrzyżowaniu mogą też powodować jego zagrożenie. Kierowca widząc odliczany czas do zmiany sygnału zwiększa prędkość aby zdążyć w bieżącej fazie przejechać przez skrzyżowanie. Jest to szczególnie niebezpieczne na wskazanym skrzyżowaniu, gdzie pojazdy poruszają się przy dojeździe do skrzyżowania z dużą prędkością. I to właśnie ten aspekt powoduje jeszcze większe zagrożenie bezpieczeństwa ruchu. To dlatego też liczniki czasu nie są montowane na każdej sygnalizacji świetlnej – dodaje.

Kamery rejestrujące samochody przejeżdżające na czerwonym świetle lub fotoradar byłyby zdaniem ZDM pomocne i z takim wnioskiem zwrócono się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego – Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Jak informuje Andrzej Szczepański, nie zostały one jednak zakwalifikowane w ramach realizacji projektu pn. „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” ze względu na brak pieniędzy na zakup i instalację w nowych lokalizacjach.

- W przypadku uzyskania przez GITD środków na zakup i instalację nowych urządzeń rejestrujących ww. lokalizacja zostanie ponownie rozpatrzona zgodnie z warunkami wyboru miejsca umieszczania urządzeń rejestrujących. Jeżeli analiza GITD wykaże, że stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym wymaga zastosowania stacjonarnego urządzania rejestrującego, przedmiotowa lokalizacja zostanie włączona w plany rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym – zwraca uwagę Andrzej Szczepański.

Warto tutaj przypomnieć kierowcom, że skrzyżowanie jest monitorowane, a kamerami zarządza Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
Mam nadzieje ze ten patol teraz posiedzi
Dodano: Autor: Hymer Jadwiga
Będzie miał kolejny zakaz do kolekcji, za takie coś powinna być kara bezwzględnego więzienia, chociaż na 3 miesiące.
Dodano: Autor: Pawel
Śmiech na sali. Jak ktoś, kto robi TRZECI raz ten sam wyczyn dostaje kare w zawieszeniu? Czy musi dojść do tragedii żeby wyeliminować takiego osobnika ze społeczeństwa? Po co zakaz na kilka lat na kat.B skoro ma dożywotnie 2 zakazy? Wstyd dla wymiary sprawiedliwości
Dodano: Autor: Koninianin
Polska to w zdecydowanej większości katolicy, a więc niewierni, dla nich Bóg nie ma żadnego znaczenia i dlatego nadal będą grzeszyć nie zważając na Jego przykazania.
Dodano: Autor: SympatyK
A może by tak do publicznej wiadomości podawać nazwiska sędziów co wydają takie wyroki. Może wtedy zaczną oni na serio traktować swoje obowiązki. Sami swoimi wyrokami produkują potencjalnych pijanych morderców na drogach. A ci śmiejąc się w twarz reszcie społeczeństwa i wymiarowi sprawiedliwości jeżdżą mając na koncie po kilka lub kilkanaście dożywotnich zakazów prowadzenia pojazdów. Może jak będziemy znać nazwiska sędziów, to zostaną tylko ci, co do zawodu się nadają. Na rozsądek polityków nie liczę. Bo dla jednej strony sceny politycznej dobry sędzia to ten co popiera PiS, a dla drugiej ten co murem stoi za PO, a nie ten, który wydaje mądre i sprawiedliwe wyroki.
Dodano: Autor: Kowalski
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole