Młodzi twórcy encyklopedii

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie pracują nad biogramami słynnych koninian. Na bohaterów swoich haseł wybrali Andrzejów Mosia i Andrzeja Majewskiego.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie pracują nad biogramami słynnych koninian. Na bohaterów swoich haseł wybrali Andrzejów Mosia i Andrzeja Majewskiego.
Do poszukiwań skłonił ich projekt „e-szkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”, w którym będą uczestniczyli do czerwca 2015 roku.
Dzięki tym spotkaniom uczniowie poznali twórczość Andrzeja Mosia, który od ponad 30 lat jest instruktorem filmu, który przygotował do pracy w tej branży kilka pokoleń koninian. Kieruje również jednym z najstarszych amatorskich klubów filmowych w Polsce – „Muza”, który w ubiegłym roku obchodził 40-lecie działalności. Oprócz pracy z młodzieżą Andrzej Moś realizuje również własne dokumenty. Interesująca dla uczniów była również historia jego przodków. Stryj instruktora, Ignacy Moś, przez lata zbierał pamiątki i dokumenty po Henryku Sienkiewiczu. Dzięki jego determinacji w 2001 roku w Poznaniu, powstało Muzeum Literackie imienia autora Trylogii. Wszystkie te fakty poznali uczniowie SP 3, którzy wzięli udział w przygotowanych przez niego prezentacjach w Kinie „Oczko” (10-12 lutego 2014).
Grupą 24 encyklopedystów opiekuje się dwóch nauczycieli: Kazimierz Kazuś i Roman Bąk. Uczniowie, podzieleni na podgrupy opracowują po jednej nocie. W zajęciach w KDKu wzięła udział drużyna pierwsza, która będzie tworzyć również biogram konińskiego muzyka, pedagoga i prezesa Konińskiego Towarzystwa Muzycznego – Andrzeja Majewskiego. – Założeniem tego projektu jest wyszukanie dwóch interesujących postaci związanych ze swoją gminą. Może to być osoba urodzona w Koninie lub zawodowo z nim związana, która wpłynęła na życie kulturalne, społeczne, naukowe lub polityczne miasta – tłumaczy zasady „e-szkoły Wielkopolskiej” jeden z opiekunów, Kazimierz Kazuś. – W projekcie bierze udział aż 266 szkół z całego województwa, do encyklopedii redagowanej przez młodych ludzi trafi w efekcie 1808 postaci. Hasła do cyfrowej encyklopedii 'Moś', 'Majewski' tworzą w naszej szkole: Jakub Pawliński, Marcelina Sobolewska, Paulina Hofman, Oliwia Swacińska, Marcel Błażejewski, Basia Tomczak, Piotr Waliszewski, Adam Orkowski, Zofia Szkudlarek, Sara Klonecka, Liliana Bartnik i Ola Drewnikowska – wymienia Kazimierz Kazuś.
Budowa haseł będzie odbiegała od encyklopedycznej tradycji. W ich tworzeniu można, a nawet należy użyć nowoczesnych technologii. Zawartość cyfrowej encyklopedii Wielkopolski będą stanowiły notki, zdjęcia, filmy wideo, prezentacje. Wszystkie materiały, z których będzie składało się hasło, muszą zostać przez dzieci udokumentowane źródłowo. – Pierwszy etap zakończy się w tym roku w maju, całość projektu – w czerwcu 2015.
Tylko 20 zespołów uczniowskich z całego województwa zostanie za swoje prace nagrodzonych. Udział przyniósł już dzieciom i szkole sporo korzyści. Grupa otrzymała do dyspozycji tablet i laptopa, ten sprzęt zostanie już w szkole, na jej terenie zostanie też zainstalowane Wi-Fi. Ale przede wszystkim dzieci musiały poszukać bohaterów swoich haseł, a dzięki temu dotarły do wielu informacji o mieście. Wzbudziło to ich zainteresowanie lokalną historią i teraźniejszością w jej najróżniejszych przejawach, nauczyło pracy w zespole, ugruntowało tożsamość, pokazało dobre wzorce. A kto wie, może dzięki temu to oni trafią na łamy podobnej encyklopedii w przyszłości? – zastanawia się opiekun poszukiwawczej grupy.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!
Komentarze nie na temat są usuwane.