Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMelatonina na sen i inne naturalne metody na przespanie całej nocy

Melatonina na sen i inne naturalne metody na przespanie całej nocy

Materiał promocyjny

Dodano:
Melatonina na sen i inne naturalne metody na przespanie całej nocy
Materiał promocyjny

Zaburzenia snu to nie tylko problem seniorów. Kłopoty z zasypianiem czy częste wybudzanie mogą dotyczyć każdego. Dobrej jakości sen jest konieczny dla regeneracji organizmu i zachowania dobrego samopoczucia. Jakie naturalne metody sprawdzą się na dobry sen?

Co to jest melatonina i jak działa?

Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę w mózgu. Reguluje ona cykl snu i czuwania. Produkcja melatoniny wzrasta w nocy, co sygnalizuje organizmowi, że pora iść spać, a spada w ciągu dnia, gdy jesteśmy aktywni. Jej główną funkcją jest regulacja rytmu dobowego i pomoc organizmowi dostosować się do cykli dnia i nocy.

Ilość melatoniny w mózgu obniża się wraz z wiekiem. Warto uzupełniać jej poziom w organizmie w przypadku problemów z zasypianiem, występujących szczególnie u seniorów, pracy zmianowej, która niekorzystnie wpływa na rytm dnia i nocy lub podróży do innych stref czasowych.

Jakie dawki melatoniny stosować?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju tabletki na sen zawierające melatoninę. Dawki składnika w nich zawartego znacznie mogą się różnić. Potrzeby pacjentów również nie są takie same, zależą między innymi od stopnia nasilenia objawów. Zazwyczaj rekomendowane dawki melatoniny wynoszą od 0,5 mg do 5 mg na dobę. Dla osób mających problemy z zasypianiem mniejsze dawki (około 0,5-1 mg) mogą być wystarczające, podczas gdy w przypadku zaburzeń snu lub jet lagu może być konieczna wyższa dawka. Ważne jest, aby zacząć od niższych dawek i stopniowo je zwiększać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Lek z melatoniną powinien być przyjmowany na 30-60 minut przed planowanym snem.

Leki i suplementy diety z melatoniną znajdziesz na stronie Apteki Internetowej - aptekadlarodziny.pl.

Domowe sposoby na lepszy sen i szybsze zasypianie

Oprócz melatoniny istnieje wiele naturalnych metod, które mogą pomóc w poprawie jakości snu. Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów:

  • Dbanie o regularne godziny snu, co pomoże wzmocnić naturalny rytm dobowy organizmu,
  • Ograniczenie w godzinach wieczornych ekspozycji na niebieskie światło emitowane przez ekrany komputera, telefonu czy telewizora, ponieważ zaburzają one produkcję melatoniny,
  • Stworzenie dogodnych warunków do spania, co oznacza zainwestowanie w wygodny materac i poduszkę, jak również zadbanie o odpowiednio niską temperaturę i zaciemnienie sypialni,
  • Unikanie przed snem kofeiny, ciężkostrawnych posiłków i intensywnej aktywności fizycznej,
  • Dotlenianie organizmu i regularne ćwiczenia na świeżym powietrzu,
  • Zadbanie o relaksujące rytuały przed snem.

Oprócz powyższych metod można sięgać również po ziołowe tabletki na uspokojenie, które pomogą wyciszyć się i ukoić nerwy. Preparaty zawierające walerianę, szyszkę chmielu czy melisę korzystnie wpływają również na jakość snu.

Sen jest niezwykle ważny, dlatego gdy pojawiają się jego zaburzenia, warto od razu wprowadzić kilka zmian w codziennych nawykach. Bez wątpienia przyniesie to znaczące korzyści, pomagając zasnąć szybciej i spać lepiej każdej nocy. W przypadku chronicznych problemów ze snem zawsze warto jednak skonsultować się z lekarzem.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
Babcia powinna iść na KZK bo 74 lata to zdecydowanie nie czas na jazdę autem w mieście. Szczególnie w godzinach szczytu.
Dodano: Autor: Hmm
To już drugi podobny wypadek w krótkim czasie z udziałem starszej kobiety, dlaczego babcie siadają za kierownice samochodów, kiedy już nie potrafią korzystać z dróg ? Mając Mercedesa myślała, że może zaszaleć ?
Dodano: Autor: BMW-ypadek
Babcia nie żle musiała szybko jechać żeby z taką siłą przewrócić samochód pomijając znak STOP . To nie pierwsze takie zdarzenie , gdzie ludzie starsi ignorują znaki i łamią prawo a do tego często zdarza się ludziom starszym być bardzo agresywnymi osobami pomimo łamania prawa drogowego . Potrafią nawet pokazać środkowy palec jak im się słusznie zwróci uwagę albo krzyczą i wyzywają na łamanie prawa drogowego. To nawet jakby jakaś plaga co się dzieje ze starszymi osobami , którzy bez powodu są bardzo agresywni . Sami zachowują się wobec innych negatywnie a potem jak takim ludzom okazać szacunek bo w końcu starszy . Sami demoralizują młodsze pokolenie gdzie są również świadkami takich zdarzeń róznych . Świat zwariował ale i również starsze osoby gdzie sami zapominają o prawdziwych wartościach ludzkich .Sami oczekują empati od innych ale sami nie znają co to empatia . Starsi to urodzeni cwaniacy !
Dodano: Autor: woow
A gdzie OBOWIĄZKOWE BADANIA dla babć po 70 roku?!
Dodano: Autor: E.Milia
Tu nie trzeba żadnych badań tylko włączyć myślenie. I samemu dojść do tego, że w pewnym wieku pozostaje tylko MZK. To nie ujma jeździć za darmo MZK.
Dodano: Autor: Hmm
Francuz pod spodem jak z fabryki a japoniec po 3 miesiacach wykwity rudej
Dodano: Autor: Andrzej Moczymorda
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole