Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMagazynowanie towarów - jak sprawić żeby było wydajne i bezpieczne?

Magazynowanie towarów - jak sprawić żeby było wydajne i bezpieczne?

Materiał promocyjny

Dodano:
Magazynowanie towarów - jak sprawić żeby było wydajne i bezpieczne?

Tylko w zeszłym roku 2018 do użytkowania oddano 2,21 mln kw. nowych powierzchni magazynowo-produkcyjnych, a pod koniec roku w trakcie budowy pozostawało wciąż jeszcze blisko 2 mln mkw. Magazynowanie staje się z roku na rok coraz bardziej istotnym tematem. Jak sprawić żeby było bezpieczne i wydajne? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Magazynowanie - podstawowe informacje

Magazynowanie towarów określa się inaczej mianemprzechowalnictwa”, gdyż polega ono na czasowym składowaniu ładunków, które trafią później do dalszego transportu. Sprawny proces magazynowania ładunków jest zależny od wielu różnorodnych czynników, składających się na efektywność całego cyklu. Do tego rodzaju elementów składowych zaliczyć można:

  • sprawne i punktualne dostawy towarów;
  • dobry, przejrzysty system ewidencji przesyłek;
  • funkcjonalny układ magazynu, wybór optymalnego systemu magazynowania, który będzie odpowiadał potrzebom i sprawdzi się najlepiej w stosunku do typu przechowywanych ładunków;
  • prawidłową rotację produktów;
  • systematyczne prace porządkowe oraz dbanie o zapewnienie właściwych warunków dla składowanych towarów;
  • sprzęt umożliwiający sprawny i bezpieczny transport ładunków na miejsce składowania oraz do dalszego transportu;
  • prawidłowe przygotowanie zamówień;
  • dbanie o bezpieczeństwo w całej firmie, poprzez prawidłowe oznakowanie miejsc zagrożonych wypadkiem, dróg transportowych; stabilne przymocowanie regałów itd.

Nie wszystkie z wymienionych powyżej czynników wynikają bezpośrednio z pracy magazynu. Za część odpowiadają zewnętrzne filmy, dostawcy, kurierzy i inni, od których zależy często zarówno dostarczenie towaru na czas, jak i odbiór ładunków we właściwym terminie.

magazynowanie-towarow-podstawy.jpg

Bezpieczeństwo w magazynie

Zapewnienie odpowiednich, bezpiecznych warunków na każdym z etapów procesu magazynowania jest bardzo ważne, zarówno dla składowanych ładunków, jak i wszystkich pracowników obiektu.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Nie sposób wyeliminować wszystkie możliwe zagrożenia w miejscu pracy, ale z pewnością, dzięki określonym działaniom, można próbować skutecznie im zapobiegać, a w efekcie - znacznie ograniczyć niebezpieczne czy ryzykowne sytuacje.

1. Regały

Regały magazynowe to bardzo istotny element wyposażenia pomieszczenia. To na nich składowany jest towar. Od ich ułożenia i dostępu zależy często rotacja towarów.
Podstawową kwestią jest ich nośność. Łączna waga składowanych ładunków nie może przekraczać nośności poszczególnych półek ani całego regału. Ponadto, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, regały powinny być na stałe przymocowane stabilnie do ścian, podłoża, lub nawet sufitu.
Istotny jest również ich rozkład oraz system składowania, od których zależy czy rotacja produktów będzie przebiegała prawidłowo.

regaly-w-magazynie.jpg

2. Drogi magazynowe

Poprawne wytyczanie dróg magazynowych stanowi obszerny temat. Podstawowe zasady jakie powinny obowiązywać w każdym magazynie to wytyczenie dróg magazynowych na powierzchniach utwardzonych, równych i odpornych na zużycie. Szerokość dróg transportowych powinna być wyznaczona na podstawie szerokości poruszających się po magazynie pojazdów, z uwzględnieniem szerokości transportowanych ładunków (jeśli są to przedmioty wielkogabarytowe).
Transport magazynowy i bliski to bardzo istotne procesy, odgrywające często kluczową rolę w procesie magazynowania towarów.

3. Oznakowanie

Duży wpływ na bezpieczeństwo w magazynie ma prawidłowe oznakowanie zarówno stanowisk, dróg transportowych, jak i miejsc potencjalnego zagrożenia. Drogi transportowe powinny być oznakowane za pomocą niezmywalnych farb. Bardzo istotne jest także, widoczne z daleka, oznaczenie dróg ruchu dla pieszych, czy przejść dla pieszych przebiegających przez drogi transportowe.
Nie można zapominać również o przejrzystym systemie wyjść oraz dróg ewakuacyjnych, które powinny być znane wszystkim pracownikom.

4. Urządzenia

Wszystkie urządzenia pracujące w magazynie powinny być ściśle dopasowane do jego potrzeb, tak aby wydajnie i sprawnie wykonywać wszystkie wymagane czynności. Należy koniecznie pamiętać, iż w pomieszczeniach zamkniętych powinno wykorzystywać się wózki o napędzie elektrycznym, a wózki spalinowe mogą być użytkowane na przestrzeniach otwartych lub w pół zamkniętych pomieszczeniach, pod warunkiem, że są dobrze wentylowane.
Środki transportu mogą być proste i nieskomplikowane, począwszy od takich jak tu wózków paletowych ręcznych po wózki widłowe wysokiego składowania (inaczej wózki boczne, o których więcej dowiedzieć się można tutaj). Warto, aby były dokładnie dopasowane do warunków panujących w magazynie oraz ładunków, z którymi mają styczność na co dzień.
W celu zapewnienia ich bezpiecznej, wydajnej pracy, należy regularnie dbać o ich stan techniczny oraz zapewniać systematyczne przeglądy.

urzadzenia.jpg

5. Pracownicy

Tylko wykwalifikowani oraz przeszkoleni pracownicy są w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nimi magazynowanie towarów.
Pracownicy magazynowi, o ile pracują ze sprzętem, powinni legitymować się stosownymi uprawnieniami zezwalającymi na jego obsługę. Jest to bardzo istotne, gdyż w razie kontroli zakład, w którym operatorzy nie posiadają uprawnień na wózki widłowe może zostać objęty karą finansową.
Drugim aspektem jest bezpieczeństwo. Na kursie na wózki widłowe operatorzy uczą się zasad prawidłowego poruszania się urządzeniami, wykonywania manewrów, poznają także przepisy i normy dotyczące wózków widłowych i ich użytkowania.
Trzecia kwestia jest czysto ekonomiczną - przeszkolony, doświadczony pracownik może wykonywać swoje zadania sprawniej i efektywniej, dzięki czemu magazynowanie towarów staje się wydajniejsze.

Podsumowanie

magazynowanie-podsumowanie.jpg

W powyższym artykule przedstawiliśmy Wam 5 ważnych obszarów, które wpływają na efektywność procesu magazynowania. Każdy z nich odpowiednio zarządzany i prawidłowo dostosowany może pozytywnie oddziaływać na prace magazynowe, jednak dla optymalnego efektu należy zadbać o wszystkie.
Więcej o tym, jak usprawnić pracę przedsiębiorstwa, dowiecie się z artykułu: “Magazynowanie towarów w pigułce - najważniejsze zasady i dobre rady”, który znajdziecie tutaj.

Czytaj więcej na temat:logistyka, spedycja, magazyn, handel
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
  • 1
  • 2
1.Tor do szaleństwa na qadach i motocyklach na hałdach pokopalnianych. 2.usypać na tych hałdach górę do zjazdu na nartach. 3.Zespol basenów na wzór berlińskiego Tropicana,oczywiście żeby zdobyć pieniądze wypuścić akcje miejskie z perspektywą dochodu i udziału mieszkańców.
Dodano: Autor: Luj
Przede wszystkim to trzeba zrobić bulwary z osidla nr 5 na starówkę przez pociejewo. Odrestaurować amfiteatr, to był jeden ze znaków rozpoznawczych Konina. Nie można dopuścić do jego zaniechania. Zrobić w końcu te termy. Nie ciepłownia geotermalna, ale elektro-ciepłownia. Tylko niech eksperci nie gadają, że woda nie ma temperatury bo można użyć środka pośredniego do napędzania turbin. Wziąć się do roboty na linii centrum - dworcowa - starówka. Niech to będzie wizytówką naszego miasta. Ludzie tutaj przejeżdżający niech trochę się zastanowią co tu się dzieje. Pomyśleć nad widokiem z całej linii kolejowej Konina, aby przyciągać uwagę przejezdnych, a nie tylko tyły garażów oraz sąd. Ta władza to porażka. Dziecko by więcej dobrego zrobiło niż oni. A oświadczenia majątkowe? Od 30 do 40 tyś na łapkę. Za co się pytam? Za kontrakty z elektrownią niekorzystne podpisane, że nawet na elektrociepłownia nie zmieni naszego buty za bardzo? Wstyd! Nie jesteście godni sprawowanie tego urzędu ...
Dodano: Autor: Antoni Wielkoslaw
Zauważcie,że ta władza (myśle o tej po 80 roku) dba w pierszej kolejności o resorty siłowe: sądy, policję, administrację itd tam pachają inwestycje ,nagrody profity. To Oni trzymają nas krótko przy pysku. Tak na serio to tylko kilka lat w 90 latach było trochę wolności, cały okres po to zabieranie nam własności, podatków,wolności,praw. Mamay czasy już tak obwarowane,że nie powiesz już słowa kaleka,peda...,nie obronisz się przed agresją w domu.....masakra.
Dodano: Autor: luj
Tomaszek55
"Popieram jego postulat utworzenia „porządnie urządzonych terenów rekreacyjnych dla mieszkańców” - nie dalej, jak wczoraj, była notka o tym, że błonia w Starym Koninie zostaną zabudowane. Kolejną, nikomu niepotrzebną galerią, pojawi się betonoza. Już same w sobie były dużym, zielonym płucem miasta. Niedużym nakładem sił i środków, przynajmniej na początek, można było zasadzić drzewa i zrobić tam park. Można było się pokusić o inne, rekreacyjne przedsięwzięcie. Myślę, że wystarczy poczytać komentarze pod wpisami tej notki, a wszystko byłoby jasne. Jako dziennikarze, rzucacie temat, informacje, ale nie drążycie tego. Może czas wyjść do mieszkańców, zapytać ich na "żywo", co myślą o pomysłach.
Dodano: Autor: Tomaszek55
Plażę w mieście, darmową dla ludzi. By było gdzie wyjsc w niedzielę z dziećmi i partnerami. Tylko nie w Gosławicach oraz nie starym Koninie. Niech trochę odżyje nowe miasto bo stary już dość wydoił kasy i nic z tego nie ma poza betonem i kilka knajpami gdzie ceny ehhhh nie ma nasza kieszeń już. Chcemy odpocząć
Dodano: Autor: Ewa
Przede wszystkim to wybrać inne (bardziej kreatywne) władze. Amen.
Dodano: Autor: janekZKonina
I to takie, którym będzie się chciało chcieć
Dodano: Autor: Arystoteles
Jak to wszystko się czyta to serce rośnie i duma rozpiera na końcu kolejki z miniaturyzowanej KWB napis i na tym już koniec Kopalnię drogie dzieci zjadł Smok Ekolog. Brawo zrobić bulwary wybudować basen odkryty (można sobie przypomnieć że jeden już kiedyś był) zbudować scieżki rowerowe i ścieżki dla Emerytów z Rolerami potrzebne były by miejsca noclegowe ale co tam jakoś to będzie niech wszystko przyciąga atrakcjami ale chyba największą atrakcją będzie przejazd mostem pontonowym za TIR-ami bo most albo do rozbiórki. Pieniądze też się znajdą z podaków ,podwyższy się opłaty za wodę,wywóz nieczystości no a może zlikwiduje się Rady nadzorcze spółek miejskich i do budowy do zmian no i trzeba pamiętać o amfiteatrze i oddzielnych sportowcach może jakiś nowy stadion. Przecieżmożna przerobić nasze miasto niedługo w skansen emertów to będzie Atrakcja.A teraz do dyskusji i do programów wyborczych. Serdecznie pozdrawiam Kocham Nasze Miasto
Dodano: Autor: Jacek 61
marnuje się rekreacyjny potencjał licznych jezior i lasów, nie ma porządnych plaż i atrakcji. To nie wstyd zrobić mini-Mielno w środku Polski, inwestorzy się znajdą, byle lokalni politycy nie byli tak nieudolni jak z fabryką VW
Dodano: Autor: Damian Ga
Żeby Konin ożył należy przede wszystkim wspomóc przedsiębiorczość, tereny inwestycyjne przeznaczyć na rozwój nowego przemysłu. Kilka nowych knajp nie da dochodu gdy mieszkańcy nie będą mieli za co z nich korzystać. Oprócz rekreacji, miniatur czy parków potrzeba przyciągnąć młodzież do Konina. Obecnie większość wyjeżdża bo brak perspektyw. Kiedy powiększy się baza pracodawców, zwiększy się wpływ do budżetu. Większa kasa, więcej możliwości. Niestety trzeba przykrócić rozrzutność włodarzy. W mieście gdzie kasa świeci pustkami, gdzie władza dziś przekierowuje środki z dofinansowań np. unijnych na własne potrzeby. Dbanie o miasto nie układy z Solorzem czy wyrzucanie kasy na autobusy wodorowe czy trzydniowe festyny. Festyn jest potrzebny ale przy biedzie wystarczy jeden dzień i jedna kasodojna gwiazda.
Dodano: Autor: Koninianka
Na bulwarach stoły do szachów, miejsca do grilowania, park tzw małpi gaj. Mamy świetną ekipę parkourowców. Miejsce takich rozrywek ma ogromne znaczenie. Co z tego że zainwestowali w plażę w Gosławicach(dlaczego nie w Pątnowie?) Każda próba ożywienia tego zadupia to starta energii i pieniędzy mieszkańców.Dlaczego skypark zlokalizowano przy stadionie(mało kiedy ktoś tam chodzi).W każdym mieście skypark lokalizuje się w centrum, tam chodzą bawić się dzieci. Dzieci mają takie same prawa jak emeryci i dorośli. Dlaczego ten skypark za ponad 100tyś zlokalizowano w tak odludmym miejscu? Bo nasi radni to ludzie bez dalekowzrocznego spojrzenia, wychowani pod spódnicami mamusi, nie mający pojęcia o życiu na podwórku.
Dodano: Autor: luj
Pomarnowali potęcjał pokopalnianych terenów jakie wielkie plany mieli w kozarzewku bardzo dobrze wykonana rekultywacja zmarnowany potecjał na fajne jezioro dla mieszkańców i turystów i na paredziesiąt miejsc pracy , jak narazie co mozna tam znaleść to trzcina na 2 metry puszki po piwie i zużyte prezerwatywy. Jak było to wszystko przeżarli nie myśleli o przyszłosci tylko kasa kasa kasa powiat się nie liczył i nadal nie liczy tak samo jak ludzie w sprawiedliwej transformacji panie redaktorze kolejny artykuł kawa na ławę czy ta sprawiedliwa transformacja jest sprawiedliwa i faktycznie nasz region wyprowadzi na prostą. Bo jak dla mnie to jeden wielki przekręt kasa pójdzie do biznesmenów a ludzie ciezkiej pracy jak zwykle zostaną na lodzie. Mam nadzieję że podejmuje Pan wyzwanie i zrobi artykuł co już nie za 2 trzy miesiące tylko teraz mają zagwarantowane pracownicy ze paku w ramach tej sprawiedliwej transformacji bo ja wiem że wielkie nic i taka jest prawda !!!!
Dodano: Autor: !!!!!
  • 1
  • 2
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole