Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMagazynowanie - co to jest i jaką rolę odgrywa w procesie logistycznym?

Magazynowanie - co to jest i jaką rolę odgrywa w procesie logistycznym?

Materiał promocyjny

Dodano:
Magazynowanie - co to jest i jaką rolę odgrywa w procesie logistycznym?
Materiał promocyjny

Magazyny stanowią kluczowy element każdego łańcucha dostaw. Płynne przyjęcia i spedycja towarów przekładają się na efektywność, elastyczność i zmniejszenie kosztów operacyjnych firm. Zwykle magazynowanie kojarzy się z przechowywaniem towarów, jednak rola tego typu miejsc jest zdecydowanie szersza. Co dokładnie obejmuje? Oto szczegóły!

Czym jest magazynowanie?

Podstawowy proces magazynowania to składowanie. To jednak dopiero początek, bo magazyny muszą również wykonywać:

  • zarządzanie przepływem towarów,
  • przyjęcia towarów,
  • kontrole jakości,
  • wydanie towarów.

Oprócz tego proces składowania i zarządzania towarami musi uwzględniać zapewnienie właściwych warunków dla każdego typu produktu. Ważne jest również przechowywanie ich w taki sposób, by nie dochodziło do marnotrawstwa na skutek przeterminowania. Jasne jest więc, że kontrola nad całym procesem magazynowania stanowi nie tylko wykwalifikowany personel, ale również system zarządzania zapasami. Idealnym przykładem takiego działania są magazyny w Koninie, usytuowane w samym centrum Polski.

Jaka jest rola magazynowania w logistyce?

Skoro już jest jasne, jakie zadania wykonują magazyny, warto spojrzeć na ich znaczenie w logistyce. Można wymienić co najmniej 5 ważnych czynników, na które mają wpływ:

  1. Zapewnienie ciągłości dostaw.
  2. Minimalizacja przestojów w produkcji.
  3. Optymalizacja kosztów transportu.
  4. Wsparcie zarządzania zapasami.
  5. Zarządzanie sezonowymi wahaniami popytu.

Pomówmy o ciągłości dostaw. Pandemia pokazała boleśnie, jak ogromne znaczenie ma każde ogniwo łańcucha dostaw. Jednym z głównych powodów, dla których magazynowanie jest tak istotne w zapewnieniu ciągłości dostaw, jest jego rola jako bufora zapasów. Gdy dochodzi do zakłóceń w dostawach surowców lub produktów gotowych magazynowanie zapewnia zapasy, które mogą być natychmiast wykorzystane. To pomaga kontynuować działalność logistyczną bez zakłóceń.

Druga kwestia warta szerszego omówienia to sezonowość. Spora część branż musi być przygotowana na zmiany w popycie na przestrzeni roku. Magazynowanie odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu tymi zmianami, pozwalając firmom na przygotowanie się na szczyty sezonowe na dwa sposoby:

  • gromadzenie zapasów wcześniej,
  • dystrybuowanie produktami bez zakłóceń w czasie wzmożonego zapotrzebowania.

Gdy popyt na określone produkty spada po sezonie, magazyny mogą pomóc w przechowywaniu nadwyżek do momentu, gdy ponownie będą one potrzebne. W ten sposób łatwiej dopasować produkcję i unikać strat na skutek niewykorzystania produktów.

Frazy procesu magazynowania

Każdy magazyn działa zgodnie ze ściśle określonymi zasadami. Procesy realizowane podczas magazynowania można sprecyzować w następujący sposób:

  • przyjęcie towaru do magazynu,
  • składowanie,
  • kompletacja zamówień,
  • wydanie towaru z magazynu.

Sprawność ich realizacji jest kluczowa dla zachowania płynności dostaw, ponieważ każdy z procesów nakłada się na siebie. Opóźnienie na jednym etapie natychmiast wpływają na kolejny. Do pełnej synchronizacji specjalistyczne magazyny wykorzystują systemy wspierające pracę. Skoro już jesteśmy w tym miejscu, pora przyjrzeć się im bliżej.

Nowoczesne technologie wykorzystywane w magazynowaniu

Logistyka już dawno przestała bazować na ręcznym kompletowaniu zamówień. Dzisiaj każdy produkt, każda paleta są znakowane, by można było je łatwo zlokalizować i nimi zarządzać. Wśród nich można zwrócić uwagę na 3 szczególne:

  1. Systemy zarządzania magazynem WMS.
  2. Automatyzację magazynową w postaci robotów.
  3. Technologię RFID i kody kreskowe.

Narażenie na błędy ludzkie może być niezwykle kosztowne zwłaszcza na ogromnych powierzchniach magazynowych. Zautomatyzowane urządzenia mogą obsługiwać duże ilości towarów w krótszym czasie. To z kolei przekłada się na oszczędności i podnosi wydajność.

Wybierz magazynowanie w nowoczesnej firmie logistycznej!

Outsourcing procesów magazynowania jest doskonałym rozwiązaniem dla firm chcących skupić się na swojej głównej działalności. Nie musisz inwestować w nowoczesne technologie, możesz elastycznie zwiększać i zmniejszać przestrzeń oraz płacić za faktycznie wykorzystywana powierzchnię. Wybierz teraz swojego partnera w magazynowaniu i zyskaj na wydajności!

Przeczytaj również:Wielkopolska ratuje żywność!
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole