Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKrztusiec atakuje. Liczba zachorowań rośnie, eksperci alarmują

Krztusiec atakuje. Liczba zachorowań rośnie, eksperci alarmują

Dodano:
Krztusiec atakuje. Liczba zachorowań rośnie, eksperci alarmują
zdrowie

Wzrost zachorowań na krztusiec. Lekarze rodzinni z PPOZ ostrzegają przed brakiem szczepień.

Liczba przypadków krztuśca w Polsce wzrosła. Według najnowszego raportu epidemiologicznego Państwowego Zakładu Higieny, od początku roku do 15 listopada zarejestrowano aż 26 072 przypadki tej choroby, podczas gdy w analogicznym okresie 2023 roku było ich zaledwie 738. To ponad 35-krotny wzrost.
Głównymi przyczynami są: wygasanie odporności oraz spadek zainteresowania szczepieniami dzieci wśród rodziców i opiekunów – wyjaśnia Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ).

Krztusiec, wywoływany przez bakterie Bordetella pertussis, to choroba zakaźna układu oddechowego. Szczególnie groźna jest dla niemowląt i małych dzieci, choć może dotknąć osoby w każdym wieku. W fazie napadowej objawia się silnymi atakami kaszlu, wymiotami, świszczącym oddechem oraz bezdechami. U niemowląt poniżej 6. miesiąca życia może dojść do utraty przytomności. Powikłania choroby obejmują m.in. ropne zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, trwałe uszkodzenie mózgu i utratę wagi ciała.

Jak informują lekarze z PPOZ, krztusiec jest wysoce zaraźliwy – bakterie przenoszą się drogą kropelkową podczas kaszlu, kichania czy rozmowy. Szczepienia odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu ciężkim przebiegom choroby. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych w Polsce, pierwsza dawka podawana jest dzieciom już w 2. miesiącu życia, a dawki przypominające w wieku 6 i 14 lat. Zalecane są również szczepienia przypominające w 19. roku życia oraz co 10 lat dla osób dorosłych.

Szczepienia u kobiet w ciąży, najlepiej w trzecim trymestrze, chronią zarówno matkę, jak i dziecko. Co ważne, obecnie są one bezpłatne dla ciężarnych – dodaje Bożena Janicka.

Z danych PZH wynika, że wzrosła także liczba zachorowań na inne choroby zakaźne, takie jak odra. W tym roku odnotowano już 271 przypadków, podczas gdy rok wcześniej było ich 27.

Alarmujące statystyki to również efekt działań ruchów antyszczepionkowych. Bez szczepień nie powstrzymamy chorób zakaźnych. Szczególnie w przypadku krztuśca kluczowa jest również higiena – chorując, pozostajemy w domu, izolujemy się od innych, zasłaniamy usta i nos podczas kaszlu oraz regularnie myjemy ręce – przypomina prezes PPOZ.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole