Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin w sercu gospodarczej wojny. Czy Europa i USA zatrzymają chińskie tsunami?

Konin w sercu gospodarczej wojny. Czy Europa i USA zatrzymają chińskie tsunami?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Konin w sercu gospodarczej wojny. Czy Europa i USA zatrzymają chińskie tsunami?
Biznes

fot. budowana fabryka materiałów katodowych w Koninie

Wysłuchaj tej informacji:

Przejęcie przez chińską firmę Ningbo Ronbay New Energy Technology fabryki w Koninie dało nadzieję, że porzucony przez Brytyjczyków projekt zostanie ukończony. Jednocześnie jest on przykładem rosnącej ekspansji Państwa Środka na tym rynku – wyzwaniem, z którym próbują poradzić sobie USA i Europa.

  • Materiały katodowe to niezbędny element baterii do aut elektrycznych. Do ich produkcji przymierzał się brytyjski Johnson Matthey
  • Ronbay Technology to lider materiałów katodowych na rynku chińskim. Majątek jego założyciela wyceniany jest w miliardach dolarów
  • Firma zaczyna ekspansję na rynki zagraniczne. Ma już zakład w Korei Południowej, kolejnym krokiem ma być Konin
  • Chińczycy kontrolują większość tego rozwijającego się rynku. Walczyć z tym próbują USA i Europa

Położone na wschodnim wybrzeżu Chin Ningbo to ponad 9,6-milionowa metropolia. Jej nazwa w języku chińskim oznacza „spokojną falę”. To właśnie tu swoje centrum operacyjne ma firma, która w tym roku odkupiła od Johnson Matthey budowaną w Koninie fabrykę materiałów katodowych. Zagraniczna ekspansja Państwa Środka w niczym jednak spokojnej fali nie przypomina. To raczej tsunami, przed którym coraz bardziej uporczywie bronić próbują się Amerykanie i Europejczycy.

Jak to w ogóle działa?

Na początek mały wykład z pogranicza fizyki i chemii o tym, co w ogóle w konińskiej fabryce ma być produkowane. Hasła „materiały katodowe” lub „materiały do baterii elektrycznych” mówią bowiem cokolwiek tylko części z Czytelników.

W skrócie i uproszczeniu – auta elektryczne, ale coraz częściej również inny sprzęt, zasilany jest bateriami litowo-jonowymi. Każda taka bateria zawiera w sobie katody i anody, dzięki którym może być ładowana i może zasilać samochód prądem. Katody wytwarzane są zazwyczaj z tlenków litu, niklu, manganu i kobaltu (w skrócie NMC lub NCM). I właśnie ten tlenek chciał w Koninie wytwarzać najpierw Johnson Matthey, a teraz – Ningbo Ronbay New Energy Technology.

Różnica pomiędzy Brytyjczykami a Chińczykami, oprócz zastosowanej technologii, jest taka, że Johnson Matthey na ten rynek chciał dopiero wejść. Wycofał się, jak przyznała sama spółka, z powodu zbyt silnej konkurencji. Rynek zdominowany jest bowiem, o czym szerzej za chwilę, właśnie przez Chińczyków.

Dla porównania Ronbay Technology istnieje od brytyjskiego Johnson Matthey znacznie krócej, bo zaledwie dziesięć lat, ale od samego początku zajmuje się elektromobilnością. Od momentu debiutu na giełdzie w Szanghaju w 2014 r. stał się jednym z liderów tego rynku w Chinach.

Jeden z najbogatszych Chińczyków

Firmę założył Bai Houshan. Obecnie 60-latek, Chińczyk, absolwent Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie (ukończył go również obecny prezydent Chin Xi Jinping), ale i amerykańskiego Northeastern University. Po latach pracy w chińskich przedsiębiorstwach przemysłowych założył swoją firmę, bazując na doświadczeniu swoich chińskich, ale również koreańskich współpracowników. Dziś jest jednym z najbogatszych ludzi w Państwie Środka z majątkiem wycenianym na prawie 1,5 mld dolarów.

Jego firma specjalizuje się w produkcji wspomnianego już NCM. Jak sama się chwali, jako pierwsza w Chinach wdrożyła masową produkcję NCM811, ma na swoim koncie ponad 500 patentów. Do tej pory działała głównie w Chinach – posiada zakłady w prowincjach Hubei, Guizhou i Zhejiang. Jest liderem pod względem produkcji materiałów z wysoką zawartością niklu, z 39% udziałem na krajowym rynku. Tylko w pierwszej połowie 2024 r. wytworzyła ich niemal 53 tys. ton. Swoje materiały dostarcza do największych producentów baterii – CATL, SVOLT, Farasis czy Eve. W zeszłym roku zainteresowanie współpracą z Ronbay Technology wyraziła też Tesla.

Słabym punktem firmy Bai Houshana jest uzależnienie od firm ulokowanych w górze łańcucha dostaw. W pierwszej połowie 2024 roku zysk Ronbay Technology spadł o ponad 97%, a jako jedną z przyczyn spółka wymieniła m.in. wahania cen litu. Chińczycy nie posiadają bowiem w swoim portfolio kopalń rzadkich minerałów – w przeciwieństwie do np. EV Metals Group.

strona 1 z 2
strona 1/2
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
Obecnie Europa bardziej przypomina Chiny, jak same Chiny. Poza tym u nas nikt biznesu prowadzić nie chce, a w czym jest lepszy europejski pracodawaca, niż chiński? Czy to nie pachnie rasizmem? Najważniejsze, że ludzie mają pracę. Może lepszy jakis francuski, czy niemiecki market?
Dodano: Autor: wer
Tomaszek55
"Obecnie Europa bardziej przypomina Chiny" - tak, ale Chiny sprzed 40 lat. Wincyj zielonego ładu, wincyj ideologi, wincyj szaleństwa, a nawet Chiny sprzed 40 lat, to była enklawa szczęśliwości i dobrobytu. https://www.youtube.com/watch?v=pfxvqOwiVOw
Dodano: Autor: Tomaszek55
mam podobne przemyslenia w tym temacie
Dodano: Autor: szrek
Tomasz Kobrzycki
Chińczycy to trudny problem, inwestycje to dobra rzecz i pieniądze ponoć nie smierdzą.Ale wiadomo iż za Chińczykami idą nie tylko pieniądze ale i cały wywiad, gospodarczy, militarny ze strefą wpływ włącznie .Nie jest to nazbyt ani demokratyczne ani przyjazne państwo.I choć istnieją państwa gdzie jest system autorytarny to przynajmniej zapewniają jaki taki standard życia swoim obywatelom jak Arabia Saudyjska itp.Chiny niestety nie dbają o swoich obywateli a o jednostkę wogóle.Ryzykowna też jest głupota pookrągłostołowych elit, celowo nie nazywam ich polskimi, gdyż z Polką mają tyle wspólnego iż porozumiewają się w języku polskim, zdradza i przekupstwo są dla nich niczym.. Ostatnio wyciekły informacje iż znane działaczki ekologicznie i dzienniki z ekranów tv wydawały się bezrefleksyjnie w romans z rosyjskim szpiegiem Rubcowem vel Gonzalezem, co śmieszniejsze i jeszcze bardziej abstrakcyjne kręcił z nimi filmy XXX,c i to raczej nie do celów artystycznych czy estetycznych.
Dodano: Autor: Tomasz Kobrzycki
Chińczycy przejmują kontrolę gospodarczą nad światem i zalewają światowe rynki swoimi towarami a nawet przejmują firmy zachodnie znanych marek, czy również przejmą kontrolę militarną nad światem, bo dzisiaj tą rolę pełnią Amerykanie, wtrącając się w każdy konflikt i podburzając narody do wojen, aby móc sprzedawać swoją broń za miliardy dolarów.
Dodano: Autor: SympatyK
Oprócz Chin na potęgę gospodarczą wyrastają Indie, obecnie najludniejszy kraj na ziemi, czy USA i Europa zejdą na dalszy plan ? Czy niemiecki przemysł motoryzacyjny ulegnie konkurencji chińskiej ? "Tygrysy" azjatyckie stają się coraz silniejsze a ich towary konkurencyjne, czy dorównują jakością zachodnim ?
Dodano: Autor: SympatyK
wiecej migracji socjalnej ,zielonego ładu,lewackich genderow ,chinczyk was z tego wyleczy
Dodano: Autor: szrek
Ja proponuję dać na menadżera fabryki baterii u Chińczyków waldusia z wodociągów . on tam zabłysnął talentem menedżerskim i może jako dyrektora zarządzającego zatrudni Madzię P. przynajmniej będzie miał z kim na fajkę chodzić. Help, weźcie go sobie z wodociągów, żal patrzeć co tu wyrabia. I niech cweterka niech weźmie ze sobą
Dodano: Autor: Matteo
Jakby Madzia została tam menedżer em, to po miesiącu zostałyby tylko fundamenty, reszta wyniesiona albo sprzedana przez internet :-)
Dodano: Autor: Maciej
Praca za miskę ryżu , kontenery dla pracowników z Chin, PO dziękujemy i się uśmiechamy nic nie ma polskiego
Dodano: Autor: Jest robota
Zaraz zaczną szukać frajerów na 3 zmiany za 4000 netto.
Dodano: Autor: Józef Megafon
Serduszko będzie dla Chińczyków żadna praca dla polakuff
Dodano: Autor: Serce moje
stanowcze nie komunistom z chin. jest to dyktatorski reżim. nie powinniśmy z takimi robić żadnych interesów. to " koledzy " rosji, indii, wietnamu, korei północnej i.t.p.
Dodano: Autor: daniel
Wielki czas by jakaś znacząca inwestycja ożywiła Konin. Przykre wrażenie robią pustostany ; po Euro AGD, Daichmanie, obok PKO SA, po PKO BP i Le Clerku. Takich pustostanów jest więcej . Wielka szkoda.
Dodano: Autor: Stanisław Koninianin
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole