Konin. Uczniowie szkoły „Hutniczej” kalibrowali i drukowali w 3D

Kalibracją i wydrukiem w 3D zajmowali się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Hutniczych w Koninie. - Możliwość poznania działania i obsługi tak profesjonalnego urządzenia było cennym doświadczeniem w praktycznej nauce zawodu - zapewniają nauczyciele z konińskiej placówki.
Drukowanie 3D to jeden z najnowszych trendów w produkcji. Specjalne urządzenia są w stanie na podstawie komputerowego modelu stworzyć trójwymiarowe, fizyczne obiekty. Takiego właśnie procesu uczyli się również uczniowie ZSTiH w Koninie.
Drukowaniem 3D zajmowali się uczniowie klasy pierwszej w zawodzie technik informatyk. Ich opiekunem był Tomasz Jakubowski, a ćwiczenia miały miejsce w Centrum Kształcenia Praktycznego w Koninie. - Drukarki 3D to skomplikowane, profesjonalne urządzenia i dlatego też wymagają dużej wiedzy oraz umiejętności technicznych - zapewniają nauczyciele z konińskiej placówki.
Proces druku dla laika to skomplikowana procedura. Kluczowa jest kalibracja samej drukarki. - Na początku uczniowie musieli wypoziomować osi X z ekstruderem. W tym celu należało zmierzyć odległość uchwytu osi X od elementu mocującego silnika osi Z. Oba uchwyty osi X należało ustawić tak by były one oddalone od silników osi Z o taką samą wartością - brzmi zaledwie część opisu czynności wykonywanych przez konińskich uczniów.
Po kalibracji uczniowie wprowadzili filament (czyli materiał, z którego powstaje wydruk), a następnie zainstalowali program, który przetwarza model 3D na zbiór instrukcji dla drukarki. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności rozpoczęło się samo drukowanie.
- Możliwość poznania działania i obsługi tak profesjonalnego urządzenia było cennym doświadczeniem w praktycznej nauce zawodu - zapewniają nauczyciele z ZSTiH w Koninie.
fot. ZSTiH w Koninie
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!
Komentarze nie na temat są usuwane.