Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Cukrownia Gosławice oczami młodych filmowców z "Muzy"

Konin. Cukrownia Gosławice oczami młodych filmowców z "Muzy"

Dodano: , Żródło: LM.pl
Konin. Cukrownia Gosławice oczami młodych filmowców z "Muzy"

Republika Gosławicka – to tytuł nowego filmu Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza” w Koninie. Tym razem młodzi artyści postanowili zmierzyć się z historią Cukrowni Gosławice.

Cukrownia istniała blisko 100 lat. Z nią wiąże się sporo wydarzeń i postaci wyjątkowych dla miasta. Film obejmujący czas od okresu przed I wojną światową do 2008 roku, czyli czasu likwidacji zakładu, opiera się na relacji siedmiu byłych pracowników i dyrektorów cukrowni.

Z pomysłem nakręcenia filmu wyszedł koniński radny Marek Cieślak. Koniński Dom Kultury otrzymał na ten cel dotację od miasta . Do pracy pod okiem Andrzeja Mosia przystąpili przyszłoroczni maturzyści – Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa. Razem z Jakubem Ratajczykiem byli też operatorami filmu. Pomocą służyli im starsi koledzy z KDK: Zdzisław Siwik i Marcin Oliński. Natomiast kompozytorem muzyki do filmu był debiutujący Szymon Piotrowski.

- Zajmowaliśmy się filmem w sumie ponad rok. Szukaliśmy materiałów archiwalnych w szkołach, archiwum państwowym, a także prywatnych zbiorach – mówi Andrzej Moś. - To była wytężona praca, odłożyliśmy na bok wszystkie inne klubowe projekty. Organizacja zadań była uzależniona od planów lekcji chłopaków. Jednak bardzo się poświęcili i dali radę. Chcę im za to podziękować, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach bardzo ich piłowałem, a oni mają szkołę, sprawdziany, inne obowiązki. Myślę jednak, że kiedy film ukaże się na ekranie, na płytach, kiedy zaprezentują efekt swojej pracy, będą mieli dużą satysfakcję. A potem już w spokoju będą mogli przygotowywać się do matury – dodaje.

Jednym z poruszanych w filmie wątków jest ten dotyczący Mieczysława Bekkera, konstruktora pojazdu księżycowego. W cukrowni pracował jego ojciec, który był głównym księgowym.

- Młody Mieciu chodził wtedy do gimnazjum w Koninie i już fascynował się techniką. Miał z nią kontakt właśnie przy okazji wizyt w cukrowni, gdzie były maszyny parowe i gdzie obserwował różne rozwiązania techniczne. Również w cukrowi Mieczysław Bekker odbył swoje praktyki, gdy był studentem Politechniki Warszawskiej. Bardzo nam zależało, by przypomnieć tę postać, niestety zapomnianą w Koninie. A przecież był to naukowiec, który rozsławił nie tylko Gosławice, Konin, ale całą Polskę, gdy rozpoczął wielką karierę współpracując z NASA i konstruując pojazd księżycowy – podkreśla Moś.

Premiera filmu „Republika Gosławicka” odbędzie się 28 października o godz. 18.00 w Strefie K w Konińskim Domu Kultury. Film pojawi się też na płytach, a niebawem będzie miał swoją kinową premierę dla młodzieży szkolnej.  

fot. KDK

Konin. Cukrownia Gosławice oczami młodych filmowców z AKF Muza
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
  • 1
  • 2
  • 3
Szkoda tej cukrowni najpierw wyremontowali potem sprzedali
Dodano: Autor: ~ Jak
Gratuluje pomysłu
Dodano: Autor: ~ xmen
Gdzie będą sprzedawane płyty?
Dodano: Autor: ~ Pracownik cukrowni
Szkoda cukrowni. Pamiętam z dzieciństwa cały ten plac zawalony stosami buraków. Z klasą byliśmy tam z wycieczką, właściwie zaraz po remoncie.. a oni zburzyli.
Dodano: Autor: ~ JarO
No tak. A teraz mieszkają tam kuuurwy z ukrainy
Dodano: Autor: ~ pozdro
Szkoda takiego zakładu pracy jak Cukrownia, ludzie mieli pracę, rolnicy siali buraki, zarabiali, kupił Niemiec i zlikwidował, tak samo będzie z innymi zakładami pracy w rejonie Konina. Kupuje obcy nie dbający o interes Polski i Polaków, a jedynie o własną kieszeń.
Dodano: Autor: ~ Symp. PiS
A kto sprzedał cukrownię-Święty Mikołaj?
Dodano: Autor: ~ Lipka
Miała 99lat,przeżyła dwie wojny i komunizm
Dodano: Autor: ~ Kary
Świetny pomysł na film proponuję zrobić również film o marnotrawieniu przemysłu w Koninie przecież konin to nie tylko była cukrownia ale też konwart brykietownia wspomniana cukrownia fugo elektrobudowa huta i w końcu kopalnia i elektrownia i o tych ostatnich 2 zakładach niedługo też będzie można kręcić film z cyklu konińske wspomnienia te zakłady to łącznie w dobrych czasach z 25 tyś miejsc pracy szkoda że wszystko pomarnowane i ludzie muszą uciekać z tego regionu bez perspektyw
Dodano: Autor: ~ Hhtr
Niestety rządów peło psl nie przetrwało teraz jeszcze kopalnia i elektrownia padnie i mamy śmierć regionu konińskiego
Dodano: Autor: ~ Ggj
  • 1
  • 2
  • 3
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole