Konin Business Meeting. Czy Konin powinien zmienić strategię swojego rozwoju?


Czy Konin powinien zmienić swoją strategię i nie opierać jej głównie o produkcję energii? – nad tym zastanawiali się uczestnicy jednego z panelów podczas Konin Business Meeting. Jak wskazywali, miasto ma inne atuty, którymi może przyciągać mieszkańców.
W swojej narracji Konin od kilku lat mocno podkreśla znaczenie energii – tej rozumianej dosłownie, energii elektrycznej czy cieplnej, jako fundamentu założycielskiego współczesnego Konina, ale i szerzej jako energii ludzi. O energii sporo podczas czwartkowego Konin Business Meeting mówił też prezydent Piotr Korytkowski jako jeden z uczestników panelu pod hasłem „Jaka przyszłość czeka biznes w Wielkopolsce Wschodniej?”. Inni paneliści spojrzenie na ten temat mieli jednak różne.
Czy Konin przyciągnie pracujących zdalnie?
Wprost wyartykuował to prowadzący dyskusję prezes Izby Gospodarczej Wielkopolski Wschodniej Mateusz Kowalewski. – Zastanawiam się, czy droga, którą obraliśmy, jest jedyną słuszną i czy nie należałoby jej zmodyfikować, patrząc na to, co się z naszym regionem dzieje – powiedział. Jak wskazywał, może warto byłoby rozważyć zmianę strategii miasta, by wykorzystać inne atuty Konina i regionu.
Wskazywali na nie pozostali paneliści. To przede wszystkim przyjazność dla mieszkańców. Tomasz Maciejewski, właściciel Bizventura Sp. z o.o., który do Konina przeprowadził się z Warszawy, zauważył, że Konin jest miastem piętnastominutowym, gdzie wszędzie jest blisko. Ma bogate tereny zielone i niższe koszty życia niż metropolie.
Jego wizję poparła licealistka Blanka Hardek. Jak zauważyła Konin może przyciągać młodych ludzi, którzy chcą się ustabilizować po studiach. Potrzeba w mieście jednak miejsc do spotkań i tworzenia społeczności.
Tomasz Maciejewski dodał, że duże znaczenie mają aktywne działania samorządu w tym zakresie – np. organizacja konferencji promującej Konin jako miasto idealne dla pracowników zdalnych czy wykorzystanie znanych osób pochodzących z Konina, takich jak Andrzej Dragan, by promowali tę ideę.
Regionowi należy się rekompensata za lata eksploatacji
Piotr Korytkowski zgodził się z tym, że Konin może nosić miasto miasta, jak sam to nazwał, „optymalnego”. – To jest wielka nadzieja – że są ludzie, mieszkańcy Konina, którzy mówią o Koninie pozytywnie. To jest bardzo ważne – stwierdził.
Jednocześnie jednak podkreślał znaczenie decyzji politycznej o lokalizacji w regionie elektrowni jądrowej tak, by zrekompensować Koninowi to wszystko, co przez lata region dawał krajowi w postaci produkcji energii. Mateusz Kowalewski wskazał, że mimo wszystko Konin powinien mieć gotowy scenariusz zapasowy, na wypadek gdyby elektrownia jądrowa nie miała jednak być budowana w Koninie.
Piąta edycja Konin Business Meeting
Dyskusja zorganizowana została w ramach tegorocznej odsłony Konin Business Meeting. W wydarzeniu wzięło udział ok. 140 przedsiębiorców z całego regionu. Od rana w auli Akademii Nauk Stosowanych w Koninie odbywały się warsztaty, wystąpienia i spotkania ludzi biznesu. Była to piąta edycja konferencji organizowanej przez Izbę Gospodarczą Wielkopolski Wschodniej.
Komentarze nie na temat są usuwane.