Koło pamięta o właścicielu fabryki fajansu i działaczu społecznym

August Antoni Freudenreich, właściciel Kolskiej Fabryki Fajansu i społecznik, został upamiętniony z okazji 120. rocznicy śmierci. Jego działalność przyczyniła się do rozwoju przemysłu ceramicznego w Kole, a zaangażowanie społeczne wpisało w historię miasta.
Przed kolskim starostwem doczekał się pamiątkowej ławeczki. A z inicjatywy burmistrza Koła, Muzeum Technik Ceramicznych, Grupy "W Koło historii" oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Koło nad Wartą, upamiętniono 120. rocznicy śmierci kolskiego przedsiębiorcy. Był drugim właścicielem Kolskiej Fabryki Fajansu, przejmując zarząd po swoim ojcu, Józefie Freudenreichu.
Zarządzał fabryką w latach 1880–1904. W 1884 roku zatrudniała ona 153 pracowników, a dzięki jego inicjatywom produkcja znacząco się rozwinęła i unowocześniła. W tym czasie zakład oferował ponad 900 różnych wzorów ceramiki, z których każdy dostępny był w kilku wariantach zdobniczych. Oprócz ceramiki stołowej fabryka produkowała również zestawy sanitarne i przedmioty dekoracyjne.
Freudenreich był zaangażowany w życie społeczne Koła, przez wiele lat pełniąc funkcję członka zarządu miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Z małżeństwa z Emilią Szafrańską miał pięcioro dzieci: synów Stefana, Romana i Czesława oraz córki Eugenię i Jadwigę. Wspólnie z żoną przekazywał dzieciom wartości patriotyczne oraz zaangażowanie w życie społeczno-kulturalne miasta.
(Na podstawie T. Nuszkiewicza, dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, oraz "Fajans kolski" P. Śniegockiego i M. Szuman-Gorczycy).
Fot. Miasto Koło
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!
Komentarze nie na temat są usuwane.