Kolejne szewczyki stanęły w Kazimierzu Biskupim. Wiemy, gdzie ich szukać
Dwie kolejne figurki szewczyków stanęły w Kazimierzu Biskupim. To szewc-muzyk i szewc-uczniak. Łącznie w Kazimierzu Biskupim stoi ich już siedem.
Szewc-muzyk, jak na reprezentanta kultury przystało, ustawiony został koło Gminnego Ośrodka Kultury w Kazimierzu Biskupim. Jego postać gra na akordeonie. Szewc-uczniak ma natomiast plecak i z niezbyt zadowolonym wyrazem twarzy maszeruje przy ul. Bielawy (koło bloku).
To dwie nowe figurki, które w ostatnim czasie dołączyły do pierwszych pięciu odsłoniętych w marcu tego roku. Przed budynkiem urzędu stanął wtedy urzędnik, za szkołą podstawową – turysta, przy starej studzience – uczeń, na ul. Łososia – rybak, a przy skateparku – skater z deskorolką.
Każda figurka wykonana jest z brązu. Mają cechy wspólne: twarz, fartuch, młotek i buty, ale każdy posiada również jakieś charakterystyczne dla niego elementy. Ich autorem jest Karol Badyna – krakowski rzeźbiarz i profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Jest autorem m.in. pomnika Artura Rubinsteina znajdującego się w siedzibie ONZ, czy pomnika Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze.
Szewczyki upamiętniają legendę o 99 szewcach związaną z Kazimierzem Biskupim. Miejscowość w dawnych czasach słynęła właśnie z doskonałej jakości pracy tamtejszych szewców. Zawsze było ich jednak 99 – dopiero, gdy jeden z nich odchodził z zawodu jego miejsce mógł zająć nowy.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.