Kazimierz Biskupi znów będzie miastem? Powstał zespół w tej sprawie

Pięcioosobowy zespół powołał na początku października wójt gminy Kazimierz Biskupi Grzegorz Maciejewski. Jego celem ma być opracowanie wniosku o nadanie praw miejskich miejscowości.
W zarządzeniu wójta wskazane jest, że zespół ma opracować wniosek o nadanie Kazimierzowi Biskupiemu statusu miasta. Podczas ostatniej sesji Grzegorz Maciejewski tłumaczył, że na początku zespół zajmie się oszacowaniem procedur administracyjnych związanych z wnioskiem.
– Po rozmowach z mieszkańcami, z liderami różnych stowarzyszeń, na początek chcieliśmy określić, jaki to będzie czasookres, jakie byłyby z tym związane koszty – powiedział wójt.
W skład zespołu wchodzi pięć osób. Przewodniczącą jest zastępca wójta i sekretarz gminy Barbara Łechtańska. Oprócz niej w zespole znaleźli się prawnik Remigiusz Szczepaniak, skarbnik Genowefa Miśkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Przemysław Kucharski oraz kierownik Referatu Nieruchomości Barbara Kostrzewa.
By miejscowość stała się miastem musi spełnić kilka kryteriów – przestrzenno-urbanistyczne (m.in. odpowiednia zabudowa, wykształcone centrum, brak zabudowy typu zagrodowego), historyczno-administracyjne (m.in. posiadanie w przeszłości praw miejskich), czy demograficzne (liczba mieszkańców pow. 2 tys. osób, choć nie zawsze jest to przestrzegane, czy zatrudnienie ponad dwóch trzecich ludności poza rolnictwem). Poza tym wniosek w konsultacjach poprzeć muszą mieszkańcy, a pozytywną opinię wydać wojewoda. Ostateczną decyzję podejmuje Rada Ministrów.
Kazimierz Biskupi uzyskał lokację miejską już w 1287 r. Od XVI do XVII w. miasto posiadało nawet drewniany ratusz. Prawa miejskie Kazimierz Biskupi utracił w 1870 r. po powstaniu styczniowym. Decyzję podjęła administracja carska.
Pomysł przywrócenia Kazimierzowi Biskupiemu statusu miasta ostatnio pojawił się w 2018 r. Ówczesny wójt Jan Sikorski zapowiedział konsultacje w tej sprawie. Nie doszły one do skutku, w przeprowadzonych kilka miesięcy później wyborach samorządowych Sikorski nie uzyskał bowiem reelekcji.
Obecnie w Wielkopolsce jest 119 miast. Największym jest Poznań z niemal 537 tys. mieszkańców, najmniejszym – Miasteczko Krajeńskie (powiat pilski) z zaledwie 1080 mieszkańcami. W powiecie konińskim miast jest pięć: Golina, Kleczew, Sompolno, Ślesin i Rychwał.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!
Komentarze nie na temat są usuwane.