Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKarmienie psa – ile razy dziennie?

Karmienie psa – ile razy dziennie?

Materiał promocyjny

Dodano:
Karmienie psa – ile razy dziennie?
materiał promocyjny

Prawidłowe odżywianie to gwarancja zdrowia i prawidłowego rozwoju każdego czworonoga. Warto pamiętać, że liczy się nie tylko to, co podajemy pupilowi, ale także, jak często go karmimy. Ile razy dziennie karmić psa, by zadbać o jego zdrowie i samopoczucie? Omawiamy wszystkie zasady właściwego żywienia psów.

Jak często karmić psa? Zasady karmienia psów dorosłych i szczeniąt

Częstotliwość karmienia psa zależy od kilku czynników, takich jak wielkość i waga zwierzaka, jego styl życia czy stan zdrowia. Zarówno sposób żywienia, jak i ilość posiłków serwowanych w ciągu dnia należy dopasować również do wieku pupila. Szczenięta w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju karmi się zupełnie inaczej niż psy w pełni dojrzałe.

Ustalając to, jak często karmić psa, warto wziąć pod uwagę styl życia ulubieńca oraz zakres jego aktywności w ciągu dnia. Zwierzaki, które większość dnia spędzają błogo wylegując się na kanapie, mogą jeść nieco mniej i rzadziej niż psy pracujące albo trenujące różne sporty.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Ogólna zasada mówi, że ilość porcji jedzenia w ciągu dnia powinna zmniejszać się wraz z wiekiem psa. Szczenięta, których układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, mogą nie poradzić sobie ze strawieniem zbyt dużych, obfitych posiłków. Dlatego dzienną dawką pokarmu należy podzielić na kilka małych porcji i serwować je maluchowi w równych odstępach czasu. Szczeniaki po 8 tygodniu życia karmi się 4-5 razy dziennie. Ilość posiłków zmniejsza się do 3 w ciągu dnia, gdy psiak skończy 4 miesiące.

W przypadku niektórych psów etap częstego karmienia może przedłużyć się nawet do 12. miesiąca życia. Dotyczy to zwłaszcza raz dużych i olbrzymich, które nabierają masy właściwej dla dorosłego osobnika dopiero w wieku 18-24 miesięcy. Psy małe i miniaturowe dojrzewają dużo wcześniej, więc szybciej przechodzą na tryb żywienia odpowiedni dla dorosłego psa.

Ile razy dziennie karmić psa dorosłego?

Kolejna zasada mówi, że dorosły pies powinien jeść nie częściej niż dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem. Jeśli podstawą jego diety jest pełnoporcjowa sucha karma dla psa, to taka ilość jedzenia powinna wystarczyć, by pupil nie czuł głodu, a jego organizm otrzymał wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Niestety taki model żywienia nie jest do końca uniwersalny i może nie sprawdzić się w przypadku niektórych psów. Które czworonogi stanowią wyjątek od reguły dwóch posiłków dziennie?

  • Psy ras małych i miniaturowych, takie jak jamniki, Chihuahua czy Yorkshire terriery. W przypadku tak małych czworonogów przemiana materii zachodzi bardzo szybko, a zapotrzebowanie kaloryczne może być większe. Dlatego powinny one otrzymywać 3 posiłki dziennie, zwłaszcza jeśli prowadzą stosunkowo aktywny tryb życia.
  • Psy sportowe, pracujące, stróżujące. Czworonogi, które w ciągu dnia pozostają w ciągłym ruchu albo intensywnie trenują, powinny otrzymywać pokarm bardziej kaloryczny, który pokryje ich zapotrzebowanie na energię. W ich przypadku również można zwiększyć ilość posiłków do 3 w ciągu dnia.
  • Psy starsze. Zwierzaki w podeszłym wieku, podobnie jak szczenięta, mogą mieć problem z trawieniem zbyt obfitych posiłków, obciążających żołądek. Z tego względu warto zmniejszyć wielkość porcji i rozłożyć je na 3 dziennie.

O jakiej porze karmić psa?

To, jak często karmić psa stanowi tylko jedno z zagadnień, jakie należy wziąć pod uwagę, ustalając dietę pupila. Równie ważne jest określenie konkretnych pór karmienia. Dlaczego? Warto wiedzieć, że psy lubią rutynę. Stałe, regularne pory kamienia czy spacerów sprawiają, że zwierzak czuje się pewniej i bezpieczniej. Co ciekawe, psy szybko przyzwyczajają się do posiłków pojawiających się w określonym czasie, a gdy przychodzi pora na jedzenie, już czekają przy misce.

Do owej rutyny przyzwyczaja się również organizm zwierzęcia, a praca układu pokarmowego jest dzięki niej ustabilizowana i harmonijna. Na przykład, żołądek psa sam odruchowo wydziela soki trawienne o właściwych porach, a organizm ma czas w całości przetrawić poprzedni posiłek.

Jak ustalić pory karmienia psa?

Pory karmienia pupila będą zależały w dużej mierze od naszego trybu życia. Pamiętajmy jednak, że ustalenie konkretnej godziny nie jest tak ważne, jak zachowanie wspomnianej już regularności. Jeśli jadamy śniadania i kolacje o stałych porach, najlepiej zsynchronizować je z posiłkami zwierzaka. Przy tym warto jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • Pies nie powinien być poddawany żadnemu większemu wysiłkowi fizycznemu na około godzinę przed jedzeniem.
  • Intensywny trening lub spacer może odbyć się dopiero 2 godziny po posiłku. Dzięki temu pies zdąży odpocząć, a jego żołądek nie będzie już obciążony jedzeniem.
  • Ostatni posiłek podany zbyt późno wieczorem, może sprawić, że pies będzie chciał wyjść za potrzebą w środku nocy. To ważne zwłaszcza w przypadku szczeniąt, które załatwiają potrzeby fizjonomiczne częściej niż dorosłe psy i nie potrafią jeszcze w pełni kontrolować swoich odruchów.

Czym i jak często karmić psa? O tym trzeba pamiętać!

Ustalając, ile razy dziennie karmić psa, trzeba upewnić się, że karma, którą dla niego wybraliśmy, na pewno odpowiada wszystkim jego potrzebom. Pokarm psa powinien być dostosowany do jego indywidualnych wymagań, wynikających z wieku, wielkości, trybu życia czy stanu zdrowia.

Może się zdarzyć, że ustalone 2 posiłki dziennie nie wystarczą psu, jeśli karma okaże się za mało kaloryczna albo po prostu pozbawiona kluczowych składników odżywczych. Pokarm ubogi w najcenniejsze substancje pokarmowe nie pokryje zapotrzebowania psa, wskutek czego pies po prostu szybciej poczuje głód.

Dlatego, wybierając karmę dla psa, warto sięgać po produkty najwyższej jakości. Szukając odpowiedniego produkt, sprawdzamy składy. Odpowiednia karma dla psa powinna zawierać jak najwięcej białka i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Unikajmy produktów wypełnionych zbożami, sztucznymi konserwantami i barwnikami, które niczym nie służą zwierzakowi.

W ofercie sklepów zoologicznych nie brakuje dobrej jakości gotowych pokarmów dla domowych czworonogów. Karma sucha albo karma mokra dla psa o pełnowartościowym i dobrze zbilansowanym składzie zapewni pupilowi energię i dobre samopoczucie na cały dzień!

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole