Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJutro pośpimy nieco dłużej. W nocy nastąpi zmiana czasu na zimowy

Jutro pośpimy nieco dłużej. W nocy nastąpi zmiana czasu na zimowy

Dodano:
Jutro pośpimy nieco dłużej. W nocy nastąpi zmiana czasu na zimowy
Zmiana czasu

Tradycyjnie w ostatni weekend października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Zawsze jest to noc z soboty na niedzielę. Wobec tego trzeba będzie przestawić zegarki o godzinę do tyłu - z 3.00 na 2.00. Oznacza to też, że pośpimy (lub będziemy pracować) o godzinę dłużej.

Pamiętać o tym muszą także podróżujący, którzy powinni dokładnie sprawdzać rozkłady jazdy autobusów, pociągów, czy połączenia lotnicze. – Pociągi kursujące bliżej godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę. Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie zmienią się. Natomiast składy wyjeżdżające w niedzielę 27 października, będą kursować już normalnie, zgodnie z obowiązującym rozkładem – informują Polskie Koleje Państwowe.

Precyzując, w trakcie najbliższej nocy nastąpi odwołanie czasu letniego. Historia zmiany czasu sięga już XVIII wieku. Wówczas o potrzebie stosowania czasu letniego jako pierwszy pisał Benjamin Franklin, amerykański polityk i wynalazca. Prekursorami wprowadzenia czasu letniego w 1916 roku byli Niemcy, niedługo potem dołączyli Brytyjczycy. W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w 1919 roku. Później różnie z tym bywało i „na stałe” jest stosowana od końcówki lat siedemdziesiątych XX wieku. Do 1995 roku zmiana czasu na zimowy następowała w ostatnią niedzielę września. Obecnie ma to miejsce pod koniec października.

Czy to jest dobre dla zdrowia? Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w zeszłym roku w rozmowie z naszą redakcyjną koleżanką dała do zrozumienia, że niekoniecznie. – W życiu najważniejszy jest zegar biologiczny. Sterowany światłem słonecznym wyznacza nam rytm dnia i nocy. Mamy swoje godziny snów, pory posiłków, pracy. Siedzimy długo jak sowy, albo zrywamy się wcześnie jak skowronki. Wiemy, kiedy jesteśmy najbardziej wydajni, a kiedy powinniśmy sobie „odpuścić”. Tymczasem zmiany czasu, które następują aż dwa razy do roku powodują ogólnie rozumiany „chaos”. Komunikacyjny, ekonomiczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Jutro pośpimy nieco dłużej. W nocy nastąpi zmiana czasu na zimowy
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
Zmiana czasu z zimowego na letni jest bez sensu a komplikuje życie i wpływa ujemnie na nasze zdrowie, kto to wymyślił i dlaczego Polska papuguje głupie pomysły z Zachodu ?
Dodano: Autor: SympatyK
Jutro pośpimy nieco dłużej, raczej o godzinę dłużej jeśli już. Jeśli człowiek przyzwyczaił się do regularnego wstawania do pracy czy do szkoły przez ponad pół roku do określonej godziny, to o śnie wydłużonym o godzinę nie ma mowy, bo automatycznie obudzi się w zakodowanym w organizmie czasie i ewentualnie tą godzinę będzie można jedynie dłużej poleżeć.
Dodano: Autor: SympatyK
Po co komu ta zmiana czasu w grudniu i styczniu człowiek funkcjonuje jak kret wyjdzie do pracy ciemno przyjdzie z pracy ciemno
Dodano: Autor: Xd
Różnica czasowa pomiędzy dniem zimowym najkrótszym a letnim najdłuższym wynosi ok 9 godzin, porą letnią kiedy słońce wschodzi wcześnie poranne wstawanie nie jest problemem, ale już zimą kiedy dzień jest krótki a na dworze ciemno pospało by się jeszcze. Powinniśmy wrócić do czasu astronomicznego czyli zimowego, tak jak funkcjonowaliśmy przez setki a może tysiące lat bez zmiany czasu.
Dodano: Autor: SympatyK
Czas letni powinien zostać bo jak się wróci do domu można jeszcze pójść na krótki spacer coś porobić drobnego przy domu a tak to lipa
Dodano: Autor: Xd
Tonny Soprano
wiec dziś można dziabnąć więcej :)
Dodano: Autor: Tonny Soprano
Pewnie hmm sie meczył w ta noc,koldre kopał i gryzł jaska
Dodano: Autor: Luiza
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole