Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJubileuszu nie będzie. FUGO (dawniej KZN) przechodzi do historii

Jubileuszu nie będzie. FUGO (dawniej KZN) przechodzi do historii

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: , Aktualizacja:
Jubileuszu nie będzie. FUGO (dawniej KZN) przechodzi do historii

Od dwóch miesięcy wiadomo już, że Fabryka Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego w Koninie nie doczeka jubileuszu 60-lecia. To dobry moment, że jeszcze raz przypomnieć historię tego zakładu.

Zanim konińska kopalnia podjęła decyzję o wybudowaniu Głównych Warsztatów Naprawczych (na fot. 1 hale warsztatowe z charakterystycznym dachem), każda odkrywka miała własną szopę, barak czy też halę, w których przeprowadzono bieżące naprawy i remonty koparek, wagonów i lokomotyw oraz innych pomniejszych maszyn i ich części.

Koparki jak wieżowce

Pierwszy z nich - warsztat przy odkrywce Glinka, jak mówiono wówczas na pierwsze pole odkrywki Morzysław - znajdował się w pobliżu miejsca, gdzie dzisiaj stoi pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Co jakiś czas warsztat zmieniał miejsce, podążając za przesuwającym się frontem roboczym, żeby zaplecze naprawcze było bliżej maszyn. Podobnie działo się na odkrywce Niesłusz i początkowo na Gosławicach. Co takiego się stało, że podjęto decyzję o na budowie ogromnych Głównych Warsztatów Naprawczych Kopalni Węgla Brunatnego?

Odpowiedzi jest, jak się okazuje, kilka. Zacznijmy od tego, że to właśnie na Gosławicach pojawiły się wielkie maszyny podstawowe, przy których jedyna do tej pory wieloczerpakowa koparka Wiesław, wydawała się mikrusem. Naprawianie i remontowanie ich w małych warsztacikach byłoby jak rozbieranie wiaduktu Briańskiego młotkiem. Poza tym równocześnie z budową GWN, pod Turkiem powstawała nowa kopalnia węgla brunatnego, w której również pracowały wielkie koparki i zwałowarki, potrzebujące napraw, remontów i części zamiennych.

Konińskie Zakłady Naprawcze

Inwestycję rozpoczęto w 1958 roku, we wrześniu 1961 roku oddano do użytku halę remontową (fot. 2), a od 1 stycznia następnego roku Główne Warsztaty Naprawcze (GWN) Kopalni Węgla Brunatnego Konin oficjalnie rozpoczęły działalność. Jak sama nazwa wskazuje, były one wtedy częścią konińskiego zakładu wydobywczego. Remontowano w nich koparki, wagony, przesuwnice torów, urządzenia elek­tryczne, regenerowano szybko zużywające się czę­ści, a kiedy w 1963 r. uruchomiono odlewnię staliwa i żeliwa, produkowano także odlewy.

W styczniu 1966 roku Główne Warsztaty Naprawcze, których dyrektorem od początku był Wiktor Warchał, zostały przekształcone w samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Konińskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węgla Brunatnego - w skrócie KZN PWB.

strona 1 z 3
strona 1/3
Jubileuszu nie będzie. FUGO (dawniej KZN) przechodzi do historii
Jubileuszu nie będzie. FUGO (dawniej KZN) przechodzi do historii
Jubileuszu nie będzie. FUGO (dawniej KZN) przechodzi do historii
Jubileuszu nie będzie. FUGO (dawniej KZN) przechodzi do historii
Jubileuszu nie będzie. FUGO (dawniej KZN) przechodzi do historii
1606134459-_306cy-kzn6.jpg
1606134482-t2h1yh-kzn7.jpg
1606134482-j3xk9m-kzn9.jpg
1606134483-wxv70e-kzn8.jpg
1606134485-maxemt-kzn10.jpg
1606134623-qup8sy-gwn096.jpg
1606134624-0tjbo7-gwn098.jpg
1606134624-y9km7w-gwn097.jpg
1606134626-gah2d8-gwn099.jpg
1606134642-yyj23y-gwn100.jpg
1606134642-atreub-gwn101.jpg
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
Państwowe to historia, własność prywatna to teraźniejszość....
Dodano: Autor: Romek Ress
Zamknąć FUG0, zalać odkrywki i położyć kominy w PAK...to jest podstawa Zielonej doliny konińskiej..... Stąd płynie Energia
Dodano: Autor: Romek Ress
A w tym artykule nie napisaliscie już tych bzdur co w ostatnim że fugo wpadło w stan likwidacji przez pandemię i brak zamówień...LMie proponuje porozmawiać z pracownikami a nie słuchać bzdur wypowiedzianych przez głównego likwidatora Tomasza
Dodano: Autor: Maciej Schmidt
Konińskie zakłady pracy padają i choć były budowane za komuny, to jednak dawały zatrudnienie tysiącom ludzi, wtedy nikt nie myślał o wyjeżdzie z Polski, chyba że na budowy eksportowe.
Dodano: Autor: Człowiek
Koniński przemysł, głównie związany z węglem, pomału przechodzi do historii, wszystko się kiedyś zaczyna i kończy. Miasto bez przemysłu będzie wymierać, zagraniczne Markety nic tu nie pomogą.
Dodano: Autor: Człowiek
Brykietownia wysadzona w powietrze, huta wysadzona w powietrze,cukrownia zmieciona z powierzchni. Fugo upadło dzięki zarządzającym. Z takim zapleczem moglo być potężną firmą na skalę światową ale jak kazdy nowy dyrektor zaczynał karierę od wyprzedaży dóbr to inaczej sie nie mogło to skończyć. Pracowników fugo nigdy nie traktowali jak kopalnioków (slabo zarabiali, nie mieli przywilejów, barburek, emerytury w wieku 50lat). Niestety nie pojawił się tam nikt mądry kto poprowadziłby firmę do sukcesu, a pracownicy jak zarabiali tak pracowali
Dodano: Autor: Alojzy
Dlaczego to co pokolenia budowały teraz jest tak bezwzględnie niszczone. Na przykładzie Konina to widać. Co będzie teraz z majątkiem FUGO ? Na pewno jakiś cwaniak z poza Konina kupi za grosze..... Tak samo zniszczono Energoblok, Konwart, Elektrolizę, brykietownię, powoli niszczy się kopalnie, elektrownie ilu koniniaków straciło pracę i musiało wyjeżdżać za granicę ..
Dodano: Autor: Bogdan Madajczak
Zakładu nikt nie burzy ,a może znajdzie się jakiś koninianin i będzie miał pomysł na biznes, a nie czekać jak ktoś coś załatwi. Nikt tu na białym koniu nie przyjedzie
Dodano: Autor: Jan123
Jak z powyższej historii wynika ważne jest by firma była właściwie zarządzana. Nie ważne czy jest państwowa czy prywatna. Brak przewidywań o kondycji kontrahentów wiedzie do bankructwa. Żal patrzeć jak dawniejsze Zagłębie Przemysłu Konińskiego zagłębiło się pod ziemię.
Dodano: Autor: Stanisław Koninianin
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole