Jubileuszowa Gala Powiatu Konińskiego. Statuetki dla najlepszych
Materiał promocyjny


Gospodarka, działalność społeczna, kultura i sport. W tych kategoriach wręczono osiem statuetek najlepszym z najlepszych podczas jubileuszowej 25. Gali Powiatu Konińskiego.
Starosta Katarzyna Fryza i Żanetta Matlewska, przewodnicząca Rady Powiatu Konińskiego, witały w CKiS DK „Oskard” zaproszonych gości, a wśród nich parlamentarzystów, samorządowców, organizacje pozarządowe, dyrektorów różnych instytucji i jednostek. Jak podkreślały na scenie, siłą gali jest dbałość o ludzi i budowane relacje. Wspomniały również o zmianach, jakie zaszły w minionym roku w zarządzie powiatu.
– Nowe otwarcie wiąże się z nowymi ludźmi albo nowymi rolami do wypełnienia, nowymi pomysłami i inicjatywami, nową energią i innymi perspektywami. To również czas nowych szans, wobec których niezmienny pozostaje wzajemny szacunek – mówiła Żanetta Matlewska.
Starosta Katarzyna Fryza podkreśliła, że w 2024 roku budżet powiatu przekroczył po raz pierwszy 200 mln zł.
– Ponad jedna czwarta tej kwoty to środki zewnętrzne przeznaczone na infrastrukturę drogową, aktywizację osób bezrobotnych, pomoc społeczną, edukację i ochronę środowiska. Dzięki skutecznym działaniom samorządu realizacja zadań przebiegała bardzo sprawnie – mówiła Katarzyna Fryza.
Wśród najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku wymieniono pomoc powodzianom, a także organizację nowych imprez, tj. Galę Chopinowską czy Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Konińskiego. Wspomniano też o zadaniach służących zmniejszeniu bezrobocia, w tym zaktywizowaniu ponad 1700 osób, stworzeniu 540 nowych miejsc pracy i ponad 300 osobach, które otrzymały dotację na działalność gospodarczą. Nie zabrakło również informacji o inwestycjach w oświatę oraz pieczę zastępczą i programach społecznych realizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jednak najważniejszym punktem gali były nagrody za działalność na rzecz rozwoju powiatu konińskiego.
W kategorii „Gospodarka” spośród pięciu zgłoszeń wyróżniono Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Jacek Grzelak „Lody Grzelak” – rodzinną firmę, która rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku w Sompolnie. Teraz ma nowoczesną fabrykę i otwiera ciągle nowe punkty sprzedaży. Laureatami w tej kategorii zostali natomiast: firma „NATALIA” Tomasz Cichos – przedsiębiorstwo produkujące naturalne mieszanki przyprawowe, które mieści się w miejscowości Lisewo-Parcele, oraz PURE ENERGY INSTAL KRAN – firma specjalizująca się w realizacji projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii, która zlokalizowana jest w gminie Rychwał.
Spośród nominowanych pięciu podmiotów w kategorii „Działalność społeczna” wyróżniono Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Zarzewie, które zrzesza 15 kobiet i od początku swojej działalności aktywizuje społeczność lokalną, dba o integrację międzypokoleniową, promuje zdrowy styl życia oraz kultywowanie tradycji. Laureatami natomiast zostali: Alicja Radocka – społeczniczka z gminy Kazimierz Biskupi, która od 25 lat jest opiekunką Wolontariatu Szkolnego i aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności, niosąc pomoc potrzebującym w kraju i poza jego granicami, oraz Koniński Klub „Amazonki”, który działa od 1996 roku i w chwili obecnej zrzesza 54 członkinie. Głównym celem organizacji jest wspieranie kobiet po mastektomii oraz ich rodzin, a także prowadzenie profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi.
Najwięcej, bo aż dwunastu nominowanych, było w kategorii „Kultura”. Tutaj kapituła zdecydowała się przyznać trzy wyróżnienia. Trafiły one do Wioletty Jaworskiej, poetki z gminy Kleczew, Mikołaja Przybylskiego, wokalisty ze Starego Miasta, oraz mażoretek Lazuria z Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku. Statuetki w tej kategorii trafiły natomiast do Damiana Kruczkowskiego, społecznika, aktywisty i pasjonata historii, a od kilku lat dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, oraz do Muzeum Okręgowego w Koninie.
„Sport i turystyka” to ostatnia kategoria, w której przyznano statuetki. Z siedmiu nominacji wyróżniono: Natalię Nowak, złotą medalistkę Mistrzostw Świata IKU w karate i IKU World Children Games w Argentynie, Alana Robaka, młodego siatkarza z gminy Kazimierz Biskupi, oraz Nikodema Wajdę, karatekę z gminy Rzgów. Laureatami zostali: Grupa instruktorów Nordic Walking NW4Konin – koordynatorzy akcji „Chodzę, bo lubię” oraz Jan Klimkowski, szachista z gm. Stare Miasto.
Podczas gali wręczono też medale „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego”. Trafiły one do: Danuty Plucińskiej – pracownika samorządowego i animatorki życia kulturalnego powiatu konińskiego, Jacka Białka – członka zarządu Fundacji Mielnica, Henryka Kamińskiego – prezesa Grupy Kon-Plast, Sylvestra Nierebinskiego – byłego wiceprezesa Zarządu Gebhardt Stahl Polska i Fundacji Mielnica.
Na koniec wystąpiła gwiazda wieczoru, którą był Główny Zawór Jazzu.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!