Jakie są pierwsze objawy zaćmy?
Materiał promocyjny

Zaćma, znana również jako katarakta, jest chorobą, która nieleczona prowadzi do zmętnienia soczewki oka, a tym samym do całkowitej utraty wzroku. Mimo iż należy do bardzo niebezpiecznych schorzeń narządu wzroku, można ją skutecznie leczyć. Po czym jednak poznać, że symptomy pogarszającego się wzroku mogą mieć związek z omawianą chorobą?
Symptomy, które mogą świadczyć o zachorowaniu na zaćmę
Najczęściej do wykrycia zaćmy dochodzi u pacjentów po 60. roku życia. Do jej rozwoju może jednak dochodzić znacznie wcześniej, o czym świadczą wstępne symptomy i objawy, które początkowo nie są kojarzone ze wspomnianym stanem chorobowym.
W pierwszej kolejności pacjenci obserwują systematyczne pogarszanie się wzroku i jakości widzenia. Skarżą się również na problem rozmytego obrazu, zamglenia, niewyrazistych krawędzi i detali obserwowanych przedmiotów, czy nawet kłopoty z ich rozpoznawaniem.
Z czasem objawy stają się coraz bardziej niepokojące, gdyż oprócz klasycznego niedowidzenia, które może kojarzyć się z krótkowzrocznością bądź starczowzrocznością, pacjenci zaczynają odczuwać trudności w widzeniu w nocy lub przy słabym oświetleniu. Odczuwają zatem dyskomfort zarówno za dnia, jak i wieczorową porą.
Charakterystycznym objawem jest ponadto podwójne widzenie, często tylko w jednym oku, co niepokoi osoby odczuwające tego typu dolegliwości.
Jeszcze jednym symptomem, który wzbudza obawy, są zaburzenia w zakresie rozpoznawalności kolorów — tracą bowiem na intensywności, przez co pacjent może mieć problemy z ich szybkim i jednoznacznym rozpoznawaniem.
Należy pamiętać o tym, iż zaćma w początkowym stadium rozwoju może przebiegać całkowicie bezobjawowo — wtedy nie powoduje żadnych dolegliwości, przez co pacjent żyje z nią nieświadomie, aż do momentu, gdy zaczną pojawiać się wymienione wyżej symptomy. Dlatego też warto jak najszybciej umówić się na wizytę u specjalisty w celu postawienia diagnozy i wprowadzeniu zaleceń lekarskich związanych z odpowiednim leczeniem, którym może być operacja zaćmy.
Dodatkowe objawy, które warto wziąć pod uwagę
Wyżej wymienione symptomy należą do jednych z najbardziej oczywistych. Istnieje jeszcze szereg innych, mniej klarownych objawów, które odkrywane są nie tylko przez samego pacjenta, ale również przez specjalistę przeprowadzającego badania w kierunku zaćmy.
Gdy dochodzi do zmętnienia soczewki, mogą pojawiać się trudności w czytaniu, szczególnie przy mniejszym oświetleniu. Zdarza się, że pacjenci mają problem z dostrzeganiem rozmiaru i obiektywnych kształtów przedmiotów — często wydaje im się, że są one większe lub mniejsze, bądź zniekształcone, co jest spowodowane negatywnym wpływem na refrakcję oka i zmianę poziomu zaawansowania astygmatyzmu.
Gdy atakuje zaćma, zmętnienie soczewki może powodować rozproszenie światła, przez co wokół punktów świetlnych pojawia się pewnego rodzaju aura. Niektórzy pacjenci doznają trudności w wykonywaniu prac wymagających precyzyjności, takich jak np. szycie, przewlekanie nitki przez igłę, dostrzeganie detali.
Czy diagnozowanie zaćmy jest proste?
Postawienie diagnozy jest możliwe tylko wtedy, gdy pacjent zgłosi się do specjalisty celem poinformowania o niepokojących objawach i chęci poddania się odpowiednim badaniom diagnostycznym.
Jeżeli istnieje podejrzenie zaćmy, w pierwszej kolejności aplikuje się specjalne krople, które mają za zadanie rozszerzenie źrenic. Dzięki wykorzystaniu specjalnej lampy szczelinowej można oszacować stan i kondycję struktury oka, i zdiagnozować progres chorobowy oraz stopień zmętnienia soczewki, który jednoznacznie wskazuje na zaćmę. Ważne jest jednak, by systematycznie badać swój wzrok, dzięki czemu wykrycie ewentualnej choroby będzie miało miejsce stosunkowo szybko, co przyczyni się do skutecznego leczenia i szybszego powrotu do zdrowia.
Mamy swój kanał nadawczy. Dołącz i bądź na bieżąco!
Komentarze nie na temat są usuwane.