Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJakie są pierwsze objawy zaćmy?

Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jakie są pierwsze objawy zaćmy?
Materiał promocyjny

Zaćma, znana również jako katarakta, jest chorobą, która nieleczona prowadzi do zmętnienia soczewki oka, a tym samym do całkowitej utraty wzroku. Mimo iż należy do bardzo niebezpiecznych schorzeń narządu wzroku, można ją skutecznie leczyć. Po czym jednak poznać, że symptomy pogarszającego się wzroku mogą mieć związek z omawianą chorobą?

Symptomy, które mogą świadczyć o zachorowaniu na zaćmę

Najczęściej do wykrycia zaćmy dochodzi u pacjentów po 60. roku życia. Do jej rozwoju może jednak dochodzić znacznie wcześniej, o czym świadczą wstępne symptomy i objawy, które początkowo nie są kojarzone ze wspomnianym stanem chorobowym.

W pierwszej kolejności pacjenci obserwują systematyczne pogarszanie się wzroku i jakości widzenia. Skarżą się również na problem rozmytego obrazu, zamglenia, niewyrazistych krawędzi i detali obserwowanych przedmiotów, czy nawet kłopoty z ich rozpoznawaniem.

Z czasem objawy stają się coraz bardziej niepokojące, gdyż oprócz klasycznego niedowidzenia, które może kojarzyć się z krótkowzrocznością bądź starczowzrocznością, pacjenci zaczynają odczuwać trudności w widzeniu w nocy lub przy słabym oświetleniu. Odczuwają zatem dyskomfort zarówno za dnia, jak i wieczorową porą.

Charakterystycznym objawem jest ponadto podwójne widzenie, często tylko w jednym oku, co niepokoi osoby odczuwające tego typu dolegliwości.

Jeszcze jednym symptomem, który wzbudza obawy, są zaburzenia w zakresie rozpoznawalności kolorów — tracą bowiem na intensywności, przez co pacjent może mieć problemy z ich szybkim i jednoznacznym rozpoznawaniem.

Należy pamiętać o tym, iż zaćma w początkowym stadium rozwoju może przebiegać całkowicie bezobjawowo — wtedy nie powoduje żadnych dolegliwości, przez co pacjent żyje z nią nieświadomie, aż do momentu, gdy zaczną pojawiać się wymienione wyżej symptomy. Dlatego też warto jak najszybciej umówić się na wizytę u specjalisty w celu postawienia diagnozy i wprowadzeniu zaleceń lekarskich związanych z odpowiednim leczeniem, którym może być operacja zaćmy.

Dodatkowe objawy, które warto wziąć pod uwagę

Wyżej wymienione symptomy należą do jednych z najbardziej oczywistych. Istnieje jeszcze szereg innych, mniej klarownych objawów, które odkrywane są nie tylko przez samego pacjenta, ale również przez specjalistę przeprowadzającego badania w kierunku zaćmy.

Gdy dochodzi do zmętnienia soczewki, mogą pojawiać się trudności w czytaniu, szczególnie przy mniejszym oświetleniu. Zdarza się, że pacjenci mają problem z dostrzeganiem rozmiaru i obiektywnych kształtów przedmiotów — często wydaje im się, że są one większe lub mniejsze, bądź zniekształcone, co jest spowodowane negatywnym wpływem na refrakcję oka i zmianę poziomu zaawansowania astygmatyzmu.

Gdy atakuje zaćma, zmętnienie soczewki może powodować rozproszenie światła, przez co wokół punktów świetlnych pojawia się pewnego rodzaju aura. Niektórzy pacjenci doznają trudności w wykonywaniu prac wymagających precyzyjności, takich jak np. szycie, przewlekanie nitki przez igłę, dostrzeganie detali.

Czy diagnozowanie zaćmy jest proste?

Postawienie diagnozy jest możliwe tylko wtedy, gdy pacjent zgłosi się do specjalisty celem poinformowania o niepokojących objawach i chęci poddania się odpowiednim badaniom diagnostycznym. 

Jeżeli istnieje podejrzenie zaćmy, w pierwszej kolejności aplikuje się specjalne krople, które mają za zadanie rozszerzenie źrenic. Dzięki wykorzystaniu specjalnej lampy szczelinowej można oszacować stan i kondycję struktury oka, i zdiagnozować progres chorobowy oraz stopień zmętnienia soczewki, który jednoznacznie wskazuje na zaćmę. Ważne jest jednak, by systematycznie badać swój wzrok, dzięki czemu wykrycie ewentualnej choroby będzie miało miejsce stosunkowo szybko, co przyczyni się do skutecznego leczenia i szybszego powrotu do zdrowia.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
  • 1
  • 2
  • 3
Na studia niestacjonarne powinny być przyjmowane jedynie osoby, które pracują. To jest śmieszne, że mamusia z tatusiem opłacą studia zaoczne nierobowi a ten ma "zjazdy”, co dwa tygodnie w weekend. To taki problem dojechać na zajęcia na godzinę 08:00? To, co będzie w pracy? Przyjdę jak się wyśpię? Szacunek dla zaocznych, którzy pracują i dojeżdżają w weekendy do Poznania czy innego dużego miasta (każda uczelnia na przykład w Poznaniu jest lepsza od Konińskich), ale nie każdemu leserowi chce się wstać o trzeciej-czwartej rano, aby zdążyć na pociąg, który z dojściem dostarczy studenta na pierwsze zajęcia na 08: 00 rano.
Dodano: Autor: ~ Ulrich von Jungingen
Widzimy co się dzieje na przykład w szpitalu, że brakuje tam pielęgniarek. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie są to łatwe studia - mówi Mirosław Pawlak, rektor PWSZ w Koninie......A ja się pytam,jaką mamy gwarancję ,że po państwowych studiach te panie zostaną w kraju??? bo moja koleżanka ,powiedziała mi ,że 70% przyszłych pielęgniarek to uczy się norweskiego i zamierza po darmowych studiach opuścić kraj i pracować w Norwegii
Dodano: Autor: ~ benson
Słuchaj niemiec*.....na studia niestacjonarne to każdy co płaci to może iść....w cywilizowanych krajach uczelnie są płatne ....i uwierz mi na te najlepsze ,nawet taki głąb co zapłaci to nie przejdzie nawet 1 semestru...a w Polsce ,,,kształcimy za darmo kadrę dla innych państw
Dodano: Autor: ~ benson
Studia powinny być płatne,od tego trzeba zacząć...dla tych najlepszych stypendia...reszta płacić...ja nie potrzebuję na kasie w markecie pani po historii sztuki ...tylko wykwalifikowaną kasjerkę...tak samo szukam lakiernika od 2 miesięcy ,żeby go zatrudnić...płaca na rękę 4 tyś za 8h pracy...i nie mogę znaleść...większość wyjechała...zostali same magistry co nic nie potrafią..... taka prawda
Dodano: Autor: ~ benson
Jak to co zrobić. Odebrać paszporty - do odbioru na Policji, albo w klubie Pis.
Dodano: Autor: ~ gib
"PWSZ czeka na nowych studentów" i niech sobie czeka! Nie marnujcie czasu młodzi ,zdolni ludzie na "studiowanie" we wsi Konin
Dodano: Autor: ~ PROESOR
'[...]Pierwszy nabór potrwa do 31 lipa'...no lipa. Zwłaszcza z językiem specjalistycznym na filologii angielskiej, bo nie ma tam nikogo, kto mógłby coś sensownego w tej kwestii poprowadzić. Jedynie ktoś pożyczony z translatoryki specjalistycznej UAM albo UW.
Dodano: Autor: ~ Artur
Wybacz, ale dlaczego tylko osoby pracujące? Są różne sytuacje życiowe, które zmuszają do wyboru studiów zaocznych.
Dodano: Autor: ~ XYZ
Kolejni Bezrobotni !
Dodano: Autor: ~ Absolwent
Twarze tych bliźniaków czterojajowych tak mnie porwały, że chyba zapiszę się na cztery kierunki!
Dodano: Autor: ~ Siergiej Piczulin
  • 1
  • 2
  • 3
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole