Jakie powinno być tętno podczas snu?
Materiał promocyjny

Zdrowy, spokojny i odpowiednio długi sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Podczas odpoczynku zachodzą procesy regeneracji fizycznej i psychicznej, co oznacza, że zaburzenia snu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zarówno chorób somatycznych, jak i problemów emocjonalnych i psychicznych. Dlatego warto na bieżąco analizować, czy nasz sen jest zdrowy. Można to sprawdzić między innymi poprzez analizę tętna podczas snu.
Tętno – co to jest?
Tętno, nazywane inaczej pulsem, to falisty ruch tętnic, który zależy z jednej strony od skurczów serca, a z drugiej – od elastyczności ścian tętnic. Pulsowanie tętnicy można wyczuć, przykładając palce do tętnicy, co zazwyczaj wykonuje się na nadgarstku czy szyi.
Zasadniczo tętno określa się jako prawidłowe u osoby dorosłej, gdy podczas spoczynku wynosi około 60-90 uderzeń na minutę. Badanie pulsu może dać odpowiedź na pytanie o ogólną kondycję układu sercowo-naczyniowego.
Zdrowy sen a tętno
Analiza tętna podczas snu – poza tym, że pomaga ogólnie ocenić pracę układu sercowo-naczyniowego – może pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy mamy zdrowy sen czy nie. W jaki sposób?
Generalnie tętno podczas snu jest wyczuwalne w podobny sposób, co normalnie, w czasie „zwykłego” wypoczynku. Jest jednak nieco wolniejsze i może spaść nawet do około 40-50 uderzeń na minutę. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że tętno nie przez całą noc utrzymuje się na tym samym poziomie.
Nasz sen składa się bowiem z powtarzających się kilkukrotnie cykli, które z kolei dzielą się na dwie fazy:
- faza NREM (faza wolnych ruchów gałek ocznych), która składa się z następujących stadiów: N1 (zasypianie), N2 (sen płytki) i N3 (sen głęboki). Podczas fazy N1 następuje zwolnienie tętna, obniżenie temperatury ciała i rozluźnienie mięśni, co przygotowuje ciało do regeneracji, a podczas stadium N3 procesy są najbardziej spowolnione. W sumie faza NREM trwa około 80-100 min;
- faza REM – trwająca około 15 minut faza REM jest fazą szybkich ruchów gałek ocznych. To właśnie podczas niej mózg wykazuje najwyższą aktywność (pojawiają się intensywne sny, a u mężczyzn często dochodzi do erekcji). Podwyższeniu ulega również tętno.
Monitorowanie snu – co daje?
Monitorowanie snu pozwala określić, czy nasz sen jest odpowiedni. Najbardziej precyzyjne dane otrzymamy podczas badania polisomnograficznego, które przeprowadza się w specjalnym laboratorium (dzięki niemu można sprawdzić ruch gałek ocznych, oddech czy tętno). Jednak także skorzystanie z opaski badającej tętno smartband może dać pewne informacje na temat naszego snu – np. pokazać, czy fazy NREM i REM trwają odpowiednio długo.
Tabletki nasenne - Noctis Noc
Przy sporadycznych problemach z zaśnięciem, które są spowodowane krótkotrwałym stresem, napięciami psychicznymi czy pracą w trybie zmianowym, można wypróbować Noctis Noc - środki nasenne z doksylaminą, dostępne bez recepty. Pamiętajmy jednak, że bez wiedzy lekarza nie należy ich stosować dłużej niż 7 dni. Warto również sprawdzić, jakie są inne sposoby na szybkie zaśnięcie – na przykład w tym artykule: https://noctisnoc.pl/nie-moge-spac-jak-szybko-zasnac/.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.
Komentarze nie na temat są usuwane.