Jakie oświetlenie do pokoju dziecka w wieku szkolnym?
Materiał promocyjny
Odpowiednie oświetlenie pokoju, w którym dziecko spędza czas i się uczy, jest kluczowe. Nie zawsze mamy możliwość wykorzystania naturalnego światła dziennego – ze względu na porę roku lub dnia, pogodę czy po prostu ograniczenia związane z przestrzenią (takie jak np. możliwość umiejscowienia biurka względem okna). Podpowiemy, czym się zatem kierować, wybierając oświetlenie do pokoju ucznia.
Niezbędny warunek higieny pracy
Według badań naukowych prawidłowe oświetlenie jest kluczowe, ponieważ sam proces widzenia uruchamia około 80% impulsów nerwowych oraz powoduje zużycie energii życiowej w około 25%. Nasz zmysł wzroku odbiera – podczas pracy – najwięcej, bo aż 90% wszystkich docierających do naszego mózgu informacji. Złe oświetlenie zatem nie tylko utrudnia nam pracę – a dziecku naukę, ale także negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, powodując zaburzenia widzenia i gorsze rozróżnianie barw, łzawienie oczu, bóle głowy, pogorszenie współistniejących wad wzroku, wzrost napięcia nerwowego, przemęczenie, zły nastrój, oraz sprawiając, że jesteśmy mniej wydajni – aby wymienić tylko niektóre z problemów, którego złe oświetlenie może być przyczyną.
Oświetlenie sztuczne – do wyboru, do koloru
W kategorii „Oświetlenia” możemy wybierać z całej gamy produktów, i tak mamy do dyspozycji np.: lampy wiszące, żyrandole, lampy sufitowe, lampy ścienne, podłogowe i stołowe, LED oświetlenia, oświetlenia dekoracyjne itp. a to tylko niektóre typy oświetleń z katalogu produktów dostępnych na favi.pl. Wybierając oświetlenie sztuczne dla ucznia, skupmy się na 3 – maksymalnie na 4 kategoriach, które z punktu widzenia ergonomii pracy są najistotniejsze tj.: lampy sufitowe, lampy stołowe oraz nocne. Przydatne może być również oświetlenie typu LED.
Wiemy już, na czym powinniśmy się skupić. Jak zatem wybrać najlepszą lampę i lampkę do pokoju naszego dziecka? Jeśli chodzi o lampę sufitową, to wybierajmy tylko taką, która zapewni równomierne oświetlenie całego pokoju. Jeśli lampka biurowa to tylko taka regulowana, aby bez trudu móc skierować strumień światła w konkretne miejsce i uniknąć tym samym możliwości rzucania cienia na książki czy zeszyty oraz równomiernie oświetlić blat biurka służący do pisania czy rysowania. Lampka biurowa oraz każda inna, z którą dziecko może mieć bezpośredni kontakt, powinna być wykonana z nietłukących się materiałów i posiadać odpowiednie atesty. Pokój małego naukowca możemy wyposażyć jeszcze dodatkowo w lampkę nocną – idealną do czytania przed snem oraz w oświetlenie ledowe, które jako dodatkowe źródło światła możemy zamontować w dowolnym miejscu w pokoju.
Rzućmy odrobinę światła na... barwę światła
A czymże jest lampa bez żarówki? Wybierając żarówkę powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim barwę światła, którą chcemy uzyskać – ta jest wyrażana w jednostce fizycznej o nazwie Kelwin [K]. Wyróżniamy 3 spektra: ciepłe światło (inaczej żółte), neutralne światło (białe) oraz zimne światło (zwane także niebieskim).
Ciepłe światło o barwie 2.200 – 3.200 [K] zapewnia oczom relaks i odpoczynek. Czym niższa wartość, tym bardziej żółte światło. Doskonale sprawdzi się w lampce nocnej, ponieważ ciepłe światło nie zakłóca naturalnego rytmu dobowego człowieka na tyle, na ile światło zimne.
Naturalne, białe światło o barwie w przedziale 3.300 – 4.500 [K] jest idealne jako ogólne oświetlenie – nadaje się zatem do lampy sufitowej w pokoju naszego dziecka. Co ciekawe, białe światło wykorzystuje się równie często w pomieszczeniach, w których królują minimalizm i nowoczesność, a także do oświetlenia elewacji budynków oraz w ogrodzie.
Zimne światło o barwie 4.600 – 6.500 [K] jest najlepszym rodzajem światła do pracy. Im wyższa wartość, tym chłodniejsze światło. Niebieskie światło poprawia koncentrację i redukuje zmęczenie, dobrze odbija barwy, dlatego też jest wykorzystywane na salach operacyjnych, w witrynach sklepowych, gabinetach kosmetycznych, w akwariach i terrariach. A jakie ma zastosowanie w domu? Żarówki o chłodnej barwie wykorzystajmy w lampce biurowej właśnie (i to najlepiej w takiej, która pozwala dodatkowo na regulację jasności czyli natężenia światła) oraz np. przy oświetlaniu blatów kuchennych.
Pozwól, że cię olśnię
Niebagatelne znaczenie przy wyborze oświetlenia ma również jego natężenie czyli jasność – ta zaś wyrażana jest w jednostkach Lumen [lm] i Luks [lx]. Jaka jest między nimi różnica? Luks to liczba lumenów padająca na 1m², a Lumeny to ilość światła emitowana przez źródło tego światła czyli np. przez żarówkę. Im większa wartość Lumenów, tym więcej światła. Do lamp biurkowych w pokoju naszego dziecka najlepsza będzie zatem żarówka o mocy 400 – 500 [lm].
Warto znać także szacunkowy optymalny poziom natężenia oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach w domu. Wartości te kształtują się odpowiednio dla: kuchni: 300 – 500 [lx], korytarza: 100 [lx], salonu: 100 – 250 [lx], sypialni: 150 [lx], jadalni: 100 – 215 [lx], blatu roboczego w kuchni: 500 – 1.000 [lx], miejsca do czytania: 500 – 1.000 [lx], łazienki: 300 – 600 [lx], piwnicy: 150 – 500 [lx].
Sztuczne oświetlenie, które służyć może również jako element dekoracyjny, ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, może oddziaływać na nas negatywnie, rozregulowując dobowe cykle snu i czuwania, niemniej jednak mądrze dobrane oświetlenie może pomóc ten negatywny wpływ sztucznego oświetlenia zminimalizować. Znając zalecany poziom natężenia oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach w domu oraz liczbę lumenów emitowanych przez żarówki a także wpływ barwy światła na nasze samopoczucie, jesteśmy w stanie tak zaaranżować przestrzeń do pracy, nauki i relaksu, aby sztuczne światło pomagało naszemu dziecku skoncentrować się podczas nauki, a po wykonanej pracy bez trudu odpocząć czy zasnąć.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!