Jaka szpachla do drewna jest najlepsza?
Materiał promocyjny

Zużyte, uszkodzone drewno zwykle nie wygląda zbyt estetycznie. Można jednak temu zaradzić. Skutecznym sposobem na poprawę wyglądu drewnianych powierzchni – mebli, podłóg czy sprzętów – jest użycie szpachli. Na rynku dostępnych jest wiele jej rodzajów. Różnią się one od siebie przede wszystkim konsystencją oraz zastosowaniem. Warto zatem wiedzieć, do czego dokładnie może przydać się ten produkt, jakie są jego typy oraz czym kierować się przy wyborze.
Dziury w drewnie – jak sobie z nimi skutecznie poradzić?
Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nawet najpiękniejsza powierzchnia drewniana będzie niszczeć z upływem czasu. Zaczną pojawiać się na niej niezbyt estetyczne ubytki. Na szczęście są skuteczne sposoby na to, aby sobie z tym problemem poradzić. Jedną z opcji jest zastosowanie szpachli do drewna. Ważne jednak, aby wiedzieć, jak jej prawidłowo użyć. Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne jej rodzaje. Dzięki temu możliwy jest m.in. dobór takiego koloru szpachli, który pasować będzie do barwy odświeżanej powierzchni drewnianej. Dostępne są także szpachle bezbarwne. Jeśli chodzi o rodzaj drewna, na rynku znaleźć można szpachle dębowe, sosnowe, jesionowe czy bukowe. Szeroki wybór znajdziesz choćby w sklepie ekemichal.pl.
Największym problemem są duże ubytki w drewnie. W ich usunięciu również pomoże ten właśnie produkt – musi on być jednak odpowiednio dobrany. W tym przypadku doskonale sprawdzi się akrylowa szpachla do drewna szybkoschnąca. Nie tylko błyskawicznie schnie, ale również tworzy spójną i estetyczną powłokę. Jeśli jednak ubytki są naprawdę bardzo duże, warto sięgnąć po szpachlę natryskową. Jej użycie nie jest jednak takie proste – wymaga wiedzy i doświadczenia.
Renowacja powierzchni drewnianych na zewnątrz i wewnątrz budynków
Rodzaje szpachli wyróżnić możemy również ze względu na to, gdzie może być ona stosowana – na zewnątrz lub wewnątrz budynków. Szpachla zewnętrzna musi cechować się dużą odpornością na zmienne temperatury oraz złe warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Dlatego istotne jest, aby korzystać z niej zawsze zgodnie z zaleceniami producenta.
Inny podział dotyczy tego, czy dana szpachla jest elastyczna czy twarda. Elastyczna szpachla do drewna jest znacznie łatwiejsza w rozprowadzaniu. Minusem szpachli twardej jest to, że schnie ona przez długi czas, często nawet kilkanaście godzin. Oznacza to, że jeśli chce się jej użyć, trzeba pamiętać o wygospodarowaniu odpowiedniej ilości czasu.
Jaka szpachla do drewna będzie najbardziej odpowiednia i w jakiej sytuacji?
Podstawowa zasada jest taka, że szpachla zawsze musi być dokładnie dopasowana do rodzaju drewna, które ma być nią pokryte. Mowa tu zarówno o dopasowaniu technicznym, jak i estetycznym. Uwagę zwrócić należy zatem na kolor szpachli, jej gęstość oraz twardość. Najbardziej uniwersalna jest szpachla biała – sprawdza się ona głównie jako warstwa przeznaczona do zamalowania. W przypadku małych ubytków w drewnie najlepszym wyborem będzie szpachla bezbarwna – również w przypadku konieczności zaszpachlowania szpar na łączeniach drewnianych elementów. Jest ona łatwa w aplikowaniu, a do tego trwała. Nie sprawdzi się jednak przy większych ubytkach. Wspomnieć trzeba jeszcze o szpachli do drewna dwuskładnikowej. Ten rodzaj często wykorzystywany jest podczas dużych prac remontowych. W jej skład wchodzą baza oraz utwardzacz. Pozwala ona na uzyskanie dokładnie takich właściwości spoiny, jakie są akurat potrzebne.
Szpachla do drewna czy kit?
Wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie szpachla czy może raczej zastosować kit. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że kit nie zapewni takiego efektu estetycznego jak szpachla do drewna. Jeśli zatem zależy Ci na estetycznym wyglądzie i pięknej prezencji powierzchni drewnianych, zdecydowanie powinieneś postawić na szpachlę. Dotyczy to zwłaszcza renowacji mebli.