Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak zostać taksówkarzem?

Jak zostać taksówkarzem?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak zostać taksówkarzem?
materiał promocyjny

Taksówkarz znajdzie zatrudnienie w każdym większym mieście. Ludzie często korzystają z przejazdów, gdy chcą dostać się na lotnisko, wracają z imprezy czy po prostu przemieszczają się po mieście lub ich własne auto ulegnie awarii. Jeżeli więc lubisz spędzać czas za kółkiem, uwielbiasz kontakt z ludźmi i samodzielnie chcesz wyznaczać godziny, w których pracujesz, taksówka może być strzałem w dziesiątkę! Aby zostać taksówkarzem, musisz przede wszystkim mieć ważne prawo jazdy kat. B i dużo chęci do pracy! Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, by móc przewozić pasażerów? Czy jednoosobowa działalność gospodarcza i własny samochód są rzeczywiście niezbędne w tej pracy? Sprawdź koniecznie!

Praca na taksówce - jakie cechy powinien posiadać dobry kierowca?

Aby realizować przejazdy w zakresie transportu drogowego taksówką i by zajęcie to sprawiało nam przyjemność, musimy być komunikatywni i otwarci. Zawód ten niewątpliwie wymaga również sporo odwagi i wytrzymałości. Niezawodna jest też znajomość topografii miasta, a także języków obcych, szczególnie w dużych aglomeracjach.

Warto znać także prawo przewozowe i ustawę o ruchu drogowym. Co więcej, jako kierowca zawodowy musisz także śledzić na bieżąco wydarzenia, jakie odbywają się w mieście. To pozwoli ci unikać korków i zamkniętych ulic.

Jak zostać taksówkarzem... czyli wszystko, co musisz wiedzieć

Kierowcy Taxi muszą mieć licencję taksówkarza na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, a pojazd ten ma służyć także do przewozu bagażu podręcznego pasażerów. Licencję można uzyskać na przewozy wykonywane na terenie gminy, kilku gmin lub miasta.

Pasażerów przewozimy więc tylko na obszarze, który obejmuje nasza licencja. Jeżeli twoje uprawnienia obejmują obszar gminy, przewozy wykonywać należy tylko na jej terenie. Dopuszcza się jednak:

  • Zawiezienie pasażera z obszaru objętego licencją na inny obszar. Jednak w drodze powrotnej z obszaru nieobjętego licencją nie możesz przewozić nowych pasażerów. Można tylko wykonać kurs powrotny na obszar, który obejmuje licencja.
  • Przewiezienie pasażera z obszaru, którego nie obejmuje licencja, na obszar, na którym została ona wydana.
  • Przewóz na terenie kilku gmin, jeżeli te zawarły odpowiednie porozumienie (musisz mieć w swojej licencji wpisane te gminy).
  • Jeżeli posiadasz licencję wydaną w Polsce, pasażerów możesz przewozić tylko na terenie Polski.

kierowca i pasażer

Taksówkarz nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu, wolności seksualnej, mieniu, środowisku i bezpieczeństwu komunikacji, a także wiarygodności dokumentów. Osoby ubiegające się o taką pracę nie mogą mieć także wydanego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Co więcej, muszą one posiadać nie tylko zaświadczenie o niekaralności, ale także o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego rodzaju pracy. Czasami wymaga się także zaświadczenia o posiadaniu tzw. dobrej reputacji.

Warto wiedzieć również, że od 2020 roku nie trzeba myśleć już o ukończeniu szkolenia i zdawaniu egzaminów z topografii miasta oraz przepisów prawa miejscowego.

Jak wygląda wydanie licencji taxi krok po kroku

Złóż wniosek, w którym podasz okres, na jaki chcesz dostać licencję, a następnie dokonaj opłaty (na konto urzędu miasta lub gminy). Cena wydania licencji zależy m.in. od długości okresu, na jaki zostanie ona przyznana. Im dłużej będzie ważna, tym zapłacisz więcej. Szczegółowy wykaz opłat znajduje się w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Czas oczekiwania na licencję taxi wynosi od kilku dni do miesiąca. Wnioski można składać:

  • w postaci dokumentu elektronicznego (na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy),
  • listownie,
  • podczas wizyty w urzędzie gminy lub miasta.

Wraz z wnioskiem o wydanie licencji należy złożyć m.in. zaświadczenie o niekaralności, wykaz pojazdów samochodowych, zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu oraz dokument potwierdzający prawo dysponowania pojazdem (lub umowę leasingową), a także kserokopię dowodu rejestracyjnego i dowód uiszczenia opłaty.

Wyposażenie taksówki - kilka ważnych informacji

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą z zakresu transportu drogowego i możesz wykonywać przewozy taksówką, sprawdź, czy posiadasz niezbędne wyposażenie samochodu.

Zadbaj o aktualne przeglądy, taksometr elektroniczny (z ważnym dowodem legalizacji), kasę fiskalną, a także apteczkę czy koło zapasowe. Taksówka powinna posiadać przynajmniej dwa miejsca dla pasażerów i bagażnik na bagaż podręczny.

Pamiętaj również o odpowiednim oznakowaniu pojazdu. Do oznakowania takiego auta używa się światła o żółtej lub białej barwie z napisem Taxi, które umieszcza się na dachu. Taksówka może zostać oznaczona też nazwą miejscowości i numerem bocznym lub innymi elementami, które identyfikują ją z danym miejscem, a dodatkowo musi przejść również specjalny przegląd na stacji kontroli pojazdów.

Praca z aplikacjami Uber, Bolt, Free Now - od czego zacząć?

Wiesz już, jak zostać taksówkarzem i jak starać się o licencję na wykonywanie transportu drogowego. A co zrobić, żeby zwiększyć zakres swoich możliwości i więcej zarabiać? Dobrym pomysłem jest praca na aplikacjach typu Uber czy Bolt.

Jak to wygląda w przypadku Ubera? Wystarczy założyć konto w aplikacji partnera rozliczeniowego MB Partner i uzupełnić wymagane dane, a następnie zarejestrować się przez stronę Ubera i wysłać potrzebne dokumenty. Jeżeli rejestracja przebiegnie pomyślnie, możemy przejść do korzystania platformy.

napis Uber na telefonie

Praca na aplikacjach bez własnego samochodu - jak to zrobić?

Jeżeli nie posiadasz własnego samochodu lub nie chcesz go używać, możesz wynająć już gotowe auto, które będzie przystosowane do pracy na aplikacjach i nie tylko. Dzięki temu można zacząć pracę znacznie szybciej, bez przejmowania się formalnościami związanymi z wyrabianiem wpisu.

Pełną ofertę samochodów znajdziesz na: https://mbpartners.pl/oferta/wynajem-samochodow/.

Wszystkie pojazdy są regularnie serwisowane oraz w pełni ubezpieczone. Jest to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce spróbować swoich sił jako taksówkarz, bez konieczności posiadania własnego środka transportu.

Praca taksówkarza bez własnej działalności - czy to możliwe?

Jeżeli myślisz o przewozie indywidualnych pasażerów, na pewno zastanawiasz się, czy zakładanie własnej firmy jest konieczne. Dzięki współpracy z partnerem flotowym nie musimy zakładać własnej działalności gospodarczej i prowadzić pełnej księgowości, aby legalnie pracować jako kierowca.

Przewozy można wykonywać we współpracy z MB Partner, zaufanym partnerem flotowym Bolt. Uber i Free Now. Partnerzy rozliczeniowi gwarantują pełne wsparcie w procesie starania się o licencję i wyposażenia pojazdu, ale nie tylko. Taka współpraca to również jasne zasady, terminowe rozliczenie i spore zyski przy minimum formalności.

Ile zarabiają kierowcy pracujący na aplikacjach?

Przychody kierowcy uzależnione są od stawki, od tego, czy pracuje on w święta, od ilości kursów czy nawet miasta, w jakim jeździ. Pracując minimum 40 godzin tygodniu, możemy zarobić nawet około 2-3 tysięcy tygodniowo, co w przeliczeniu na miesiąc daje nam sporą sumę. Natomiast jeżeli traktujemy tę pracę jako dorywczą, zarobki te będą nieco mniejsze.

kierowca

Pamiętajmy też o kosztach własnych, które także musimy wliczyć w tę sumę. Jeżeli zdecydujemy się założyć własną firmę, to oprócz kosztów prowizji, paliwa czy serwisowania pojazdu dojdą nam koszty z tytułu prowadzenia działalności. Warto więc szukać oszczędności i skorzystać z oferty partnera rozliczeniowego.

Podsumowanie

Aby zostać kierowcą taksówki, należy prowadzić firmę związaną z przewozem osób. Najpierw składasz wniosek, a później musisz przejść przez szereg formalności, posiadać własny pojazd, założyć działalność i złożyć stosowne dokumenty oraz wyrobić licencję taxi, dzięki której później wykonujesz przewozy taksówką.

Ciekawą alternatywą dla klasycznej pracy taksówkarza jest praca na aplikacjach typu Bolt, Free Now czy Uber. Dodatkowo współpraca z partnerem rozliczeniowym sprawi, że nie będziemy musieli zakładać własnej firmy, a nawet posiadać własnego auta. Co więcej, wszystkie formalności zostaną ograniczone do minimum. MP Partner gwarantuje terminowe rozliczenie i pełne wsparcie na każdym etapie pracy.

Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
Ja to kompletnie nie umiem jeździć po większych miastach, dlatego nie nadawałabym się na taksówkarza. Jak muszę się gdzieś dostać autem w Warszawie to wiezie mnie mąż, a jak on nie może to zamawiam optitaxi. Ludzie jeżdżący na taksówkach muszą dobrze znać miasto, a ja kompletnie nie mam orientacji w terenie
Dodano: Autor: Magda
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole