Jak zmniejszyć ratę kredytu?
Artykuł sponsorowany

Blisko 40% Polaków korzysta z pożyczek lub kredytów. Kredyty, zarówno hipoteczne, jak i konsumpcyjne, stały się powszechnym narzędziem umożliwiającym realizację marzeń: od zakupu wymarzonego domu czy samochodu, po finansowanie podróży czy inwestycji. Ale gdy przychodzą niespodziewane wydatki czy kryzys finansowy, spłaty rat mogą stać się ciężarem. Jak dostosować je do zmieniającej się sytuacji i odetchnąć z ulgą? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na obniżenie miesięcznego obciążenia kredytowego.
Co wpływa na wysokość raty?
W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć różne metody i strategie, które mogą pomóc w obniżeniu miesięcznego obciążenia kredytowego. Ale zanim przejdziemy do konkretów, zastanówmy się, co wpływa na wysokość raty.
Wysokość raty determinowana jest przez kilka czynników:
- kwota kredytu (zwykle im wyższa pożyczona suma, tym wyższa rata),
- okres kredytowania (wydłużony oznacza wyższe koszty całkowite kredytu),
- oprocentowanie (stawka bazowa i marża banku; określa, jakie odsetki płaci kredytobiorca),
- dodatkowe opłaty, np. prowizja banku,
- ubezpieczenie – doliczane do raty lub płatne z góry.
Wszystkie te składniki wpływają na ostateczną kwotę miesięcznej raty.
Czy można zmniejszyć ratę kredytu?
Zaciągnięcie kredytu to nie tylko korzyści związane z możliwością spełnienia swoich pragnień, ale także obowiązek regularnego spłacania zobowiązania. I choć wiele osób podejmuje decyzję o kredycie z pełną odpowiedzialnością, sytuacje życiowe bywają różne, a zmieniająca się sytuacja finansowa, niespodziewane wydatki czy trudności w gospodarowaniu finansami mogą sprawić, że rata kredytu zaczyna stanowić poważne obciążenie dla domowego budżetu. Na szczęście istnieje kilka możliwości obniżenia raty kredytu.
Jak zmniejszyć raty kredytu hipotecznego?
Zakup własnego mieszkania lub domu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Jednak wraz za tym wielkim krokiem często idzie zobowiązanie w postaci kredytu hipotecznego. Niedawne zmiany stóp procentowych sprawiły, że wysokie raty stały się poważnym problemem dla szerokiej grupy kredytobiorców. Sprawdź, co możesz zrobić, by obniżyć miesięczną ratę.
Refinansowanie kredytu
Polega na przeniesieniu kredytu do innej instytucji finansowej, która oferuje korzystniejsze warunki, przede wszystkim niższe oprocentowanie. Chociaż wiąże się to z dodatkowymi opłatami, długoterminowo może to znacząco obniżyć miesięczną ratę.
Wydłużenie okresu kredytowania
Rozłożenie spłaty kredytu na dłuższy czas zazwyczaj skutkuje niższymi ratami miesięcznymi. W dłuższej perspektywie może to oznaczać wyższy koszt całkowity kredytu ze względu na dłuższy okres płacenia odsetek.
Negocjacje – restrukturyzacja kredytu
Bank są otwarte na rozmowy o warunkach spłaty kredytu. Zwłaszcza gdy klient ma historię terminowych płatności i udowodni, że jest w trudnej sytuacji finansowej. O co możesz wnioskować? O zmniejszenie wysokości marży, o wydłużenie spłaty kredytu lub o zawieszenie płatności raty, np. na 3 miesiące.
Zmiana ubezpieczenia kredytu
Jeżeli kredyt został zabezpieczony, warto sprawdzić, czy istnieje możliwość zmiany ubezpieczenia. Być może na rynku dostępne są tańsze alternatywy ubezpieczenia, które nie wpłyną na warunki kredytu. Pamiętaj, że – o ile nie zastrzeżono tego w umowie – nie musisz korzystać z ubezpieczenia oferowanego przez bank udzielający kredytu.
Pożyczka konsolidacyjna
Popularnym sposobem na obniżenie raty jest też pożyczka konsolidacyjna. To rozwiązanie dla osób, które mają na swoim koncie kilka zobowiązań finansowych i chcą je połączyć w jedno, często o lepszych warunkach spłaty. Przeczytaj też, czym jest pożyczka konsolidacyjna i na czym polega: https://www.smartney.pl/blog/slownik/pozyczka-konsolidacyjna-co-to-jest-i-na-czym-polega/1490
Dzięki konsolidacji zyskujemy przejrzystość w zarządzaniu długiem, a przede wszystkim jedną, często niższą miesięczną ratę. Nie każda instytucja finansowa oferuje jednak identyczne warunki – pożyczka konsolidacyjna w Smartney to jedna lekka rata!
Komentarze nie na temat są usuwane.