Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak wyglądają pierwsze objawy grypy, a jak przeziębienia? Wyjaśniamy!

Jak wyglądają pierwsze objawy grypy, a jak przeziębienia? Wyjaśniamy!

Materiał powstał we współpracy z Haleon

Dodano:
Jak wyglądają pierwsze objawy grypy, a jak przeziębienia? Wyjaśniamy!
materiał promocyjny

Sezon grypowy w pełni, a Ty czujesz, że „coś Cię bierze” i obawiasz się najgorszego? Spokojnie, to może być po prostu zwykłe przeziębienie. Warto jednak nauczyć się odróżniać objawy grypy, aby w porę zareagować i zgłosić się do lekarza. Na jakie symptomy należy zwrócić uwagę?

Pierwsze objawy grypy

Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez wirusy grypy. Na świecie co roku zmaga się z nią około 1 miliarda ludzi, a powikłania pogrypowe dotyczą nawet 3-5 milionów. Szczególnie narażone są dzieci do 5. roku życia, osoby starsze powyżej 65. roku życia, a także osoby chorujące przewlekle na serce, cukrzycę czy nowotwory.

Pierwsze objawy grypy pojawiają się nagle, przeważnie towarzyszy im gorączka (38,5-39ºC). U osób starszych temperatura może być tylko nieznacznie podwyższona lub nawet prawidłowa. Podczas grypy bardzo często występują bóle stawowe oraz ból głowy. Osoby chore skarżą się na złe samopoczucie oraz ogólne „rozbicie”. Podczas grypy rzadko występuje chrypka, ale za to może pojawić się suchy i męczący kaszel, powodujący dyskomfort w klatce piersiowej, zaburzający spokojny sen. Często pojawia się wodnisty katar i zatkany nos.

Na późniejszym etapie choroby może wystąpić ból gardła, który wynika z podrażnienia śluzówki spowodowanego kaszlem. W ciężkim przebiegu grypy mogą wystąpić duszności i trudności z oddychaniem, wymagające pilnej hospitalizacji.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Przeziębienie, podobnie jak grypa, jest chorobą wirusową górnych dróg oddechowych. Jego przebieg jest jednak zdecydowanie łagodniejszy. Objawy pojawiają się stopniowo w ciągu kilku dni. Temperatura jest zazwyczaj w normie lub występuje tylko nieznaczny stan podgorączkowy. Takie objawy, jak ból głowy, złe samopoczucie, kaszel, są wspólne dla przeziębienia i grypy, jednak w przypadku przeziębienia ich nasilenie jest znacznie mniejsze.

Różnice między grypą a przeziębieniem bywają często subtelne. Charakterystycznymi objawami przeziębienia są m.in.: wodnisty katar, zatkany nos, kichanie, chrypka oraz ból gardła. Dolegliwości mięśniowo-stawowe, dreszcze czy duszności z reguły nie występują wcale. Chociaż przeziębienie i grypa to dwie różne choroby, mają wiele podobieństw, dlatego ważne jest, aby monitorować pierwsze objawy i reagować natychmiast w razie ich niepokojącego pogorszenia.

„Coś Cię bierze”? Sprawdź, kiedy iść do lekarza

Zarówno przeziębienie, jak i grypa są chorobami zakaźnymi przenoszonymi drogą kropelkową. Jeśli czujesz, że „coś Cię bierze”, masz podwyższoną temperaturę, kaszel, zatkany nos – zostań w domu, żeby nie przenieść wirusa na osoby ze swojego otoczenia. Gdy nie masz gorączki, a pozostałe objawy też są łagodne, nie musisz iść od razu do lekarza. Ważne jest jednak, żeby zostać w domu, odpoczywać i zapewnić sobie ciepło. Jeśli odczuwasz uciążliwe objawy, takie jak kaszel, katar, ból głowy, chrypka, możesz sięgnąć po produkty lecznicze dostępne bez recepty, np. tabletki z paracetamolem, pastylki do ssania czy spray do nosa.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Przede wszystkim wysoka gorączka (powyżej 39°C), która nie spada mimo podawania leków przeciwgorączkowych. Do lekarza rodzinnego należy udać się również wtedy, gdy objawy utrzymują się od dłuższego czasu, a my nie odczuwamy żadnej poprawy samopoczucia, a wręcz pogorszenie. Objawów grypy i przeziębienia nie należy bagatelizować w przypadku osób o obniżonej odporności, kobiet w ciąży, małych dzieci, osób chorujących na nowotwory, cukrzycę, choroby serca, płuc, nerek.

Źródło:

Kałucka S. (2020). Grypa – etiologia, epidemiologia, prewencja i leczenie w 2020 roku. Geriatria, (14), s. 107-117.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, przeziębienie, grypa
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
A jak do grupy i przeziębienia ma się niezwykle modny od 3 lat srovid?
Dodano: Autor: Hmm
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole