Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak uratować bukszpan przed ćmą bukszpanową? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak uratować bukszpan przed ćmą bukszpanową? Poznaj sprawdzone sposoby

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak uratować bukszpan przed ćmą bukszpanową? Poznaj sprawdzone sposoby

Ćma bukszpanowa jest dość nowym i jeszcze mało znanym w Polsce owadem, o którego istnieniu powinien dowiedzieć się każdy właściciel bukszpanów. A to dlatego, że szkodnik ten potrafi pozbawić liści i doprowadzić do obumarcia nawet najbardziej dorodny krzak. Inwazji ćmy bukszpanowej można ustrzec się, jedynie podejmując odpowiednie kroki już na etapie pojawienia się jaj. Dowiedz się, jak prosto i skutecznie walczyć z ćmą bukszpanową.

Mając bukszpany w ogrodzie, dobrze jest wiedzieć, po czym poznać, że bukszpan został zaatakowany przez ćmę bukszpanową, gdzie szukać jaj i jak tępić osobniki tego gatunku. Dzięki temu w razie czego będzie można szybko zareagować i uchronić krzak przed całkowitym zniszczeniem przez żarłoczne gąsienice.

Ćma bukszpanowa – jak ją rozpoznać?

Uważa się, że ćma bukszpanowa to jedna z największych ciem występujących w Polsce. Postać dorosła owada to dość duży motyl, którego rozpiętość skrzydeł może wynieść nawet do 4,5 cm.

Wyróżnia się trzy odmiany ćmy bukszpanowej: jasną, ciemną i pośrednią. Przedstawiciele każdej z nich różnią się zabarwieniem skrzydeł. Ćmy mogą przybierać barwę od biało-brązowej do ciemnobeżowej i brązowej.

Ślady bytowania ćmy bukszpanowej

Gdy bukszpan zostanie zaatakowany przez ćmę bukszpanową, jego wygląd zaczyna się zmieniać. Za sprawą żerujących szkodników liście zwijają się i usychają, z kolei pędy przybierają kolor słomkowy, a pomiędzy nimi widoczne są białe nitki przędzy z zielonkawymi odchodami. Z biegiem czasu z zaatakowanego krzaka praktycznie nic nie zostaje.

Samą inwazję ćmy bukszpanowej co prawda łatwo jest zauważyć, ale na tym etapie jest już za późno, żeby uratować roślinę. Dlatego trzeba systematycznie kilka razy w miesiącu przeglądać krzak w poszukiwaniu jaj owada nawet wtedy, gdy z krzakiem nic niepokojącego się nie dzieje. Zwykle znaleźć je można po spodniej stronie liści, bliżej środka bukszpanu.

Więcej na temat wyglądu samej ćmy bukszpanowej, jak również objawów świadczących o jej obecności, przeczytasz tutaj: https://tedan.pl/baza-wiedzy/cma-bukszpanowa-wyglad-objawy/.

Zwalczanie ćmy bukszpanowej – sprawdzone sposoby

Przygotuj się na to, że walka z tym owadem będzie ciężka i długa, a w dodatku będzie wymagać od Ciebie konsekwencji, determinacji i dużych pokładów cierpliwości. Wszystko dlatego, że ćma bukszpanowa szybko się rozmnaża i rozprzestrzenia, ponieważ w naszych warunkach nie ma naturalnych wrogów. Mimo wszystko da się pozbyć zarówno jaj, larw, jak i dorosłych motyli. Wystarczy tylko wiedzieć, w jaki sposób.

Ręczne usuwanie owadów z roślin

W przypadku niewielkich ilości krzewów dobrze sprawdzi się metoda mechaniczna. Polega ona na systematycznej obserwacji roślin, rozchylaniu gałązek i ręcznym wyłapywaniu larw. Możesz też rozłożyć wokół bukszpanu folię i mocno nim potrząsnąć, tak aby gąsienice na nią pospadały. Po takim wytrząsaniu i tak jeszcze raz przejrzyj liście w poszukiwaniu pojedynczych szkodników. Po wyzbieraniu wszystkich larw pamiętaj, aby je zniszczyć.

Stosowanie pułapek feromonowych

Do walki z ćmą bukszpanową wykorzystać możesz również feromonowe pułapki (kupisz je pod tym adresem: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/zwalczanie-cmy-bukszpanowej/pulapki-feromonowe-na-cme-bukszpanowa-jakie-wybrac-i-jak-stosowac/). Takie pułapki zwabiają samców gatunku i ich unieszkodliwiają, zapobiegając tym samym rozprzestrzenianiu się szkodnika i opanowywaniu przez niego kolejnych roślin.

Co ważne, w pułapkach feromonowych znajdują się wyłącznie feromony działające na ćmę bukszpanową. W praktyce znaczy to tyle, że nie szkodzą one w żaden sposób innym insektom, w tym pożytecznym owadom zapylającym. Ponadto pułapki tego typu są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska.

Oprysk preparatem o działaniu biobójczym

Gdy wszystkie inne metody zawiodą, nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko zrobić oprysk z wykorzystaniem środka chemicznego lub biologicznego. W sklepach z produktami do zwalczania robactwa (np. tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/zwalczanie-cmy-bukszpanowej/oprysk-na-cme-bukszpanowa-jaki-wybrac-i-kiedy-zastosowac/) dostępne są zarówno preparaty o działaniu kontaktowym, zwalczające osobniki dorosłe, jak i środki wykazujące działanie żołądkowe, które z kolei działają na żerujące larwy. Pamiętaj, że każdy specyfik działa na określone stadium cyklu rozwojowego ćmy bukszpanowej, zatem dobierz go adekwatnie do postaci owada, z jaką masz do czynienia. Przed zakupem koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta w tym zakresie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zwalczania ćmy bukszpanowej lub kupić niezbędne do tego akcesoria? Kliknij w ten link: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/zwalczanie-cmy-bukszpanowej/. Znajdziesz tam praktyczne rady i wskazówki, dzięki którym uchronisz swoje bukszpany przed zdewastowaniem przez żarłocznego szkodnika.

Czytaj więcej na temat:bukszpan
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole