Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak skutecznie rozliczyć się za pracę w Belgii?

Jak skutecznie rozliczyć się za pracę w Belgii?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak skutecznie rozliczyć się za pracę w Belgii?
Materiał promocyjny

Legalna praca na terenie Belgii wiąże się z wieloma korzyściami dla pracownika – pracodawca odprowadza za niego podatek i wszelkie wymagane składki na ubezpieczenie. Niekiedy jednak zaliczki na podatek są wyższe niż powinny i wówczas pracownik może odzyskać nadpłatę. Sprawdź, jak rozliczyć się za pracę na terenie Belgii.

Z czym wiąże się rozliczenie podatku z Belgii?

Aby otrzymać zwrot podatku z Belgii, konieczne jest rozliczenie się z belgijskim urzędem skarbowym. Co istotne, taki obowiązek spoczywa na każdej osobie, która pracowała w tym kraju – nie ma znaczenia, czy przysługuje jej zwrot podatku. Rozliczenia dokonuje się przez złożenie zeznania podatkowego. Nie musisz tego robić samodzielnie – możesz skorzystać z pomocy biura rachunkowego specjalizującego się w obsłudze pracowników zatrudnionych na terenie m.in. Belgii. W tym celu potrzebne będą:

  • Karta podatkowa Loonfiche – otrzymasz ją od pracodawcy. Karta podatkowa to ważny dokument, gdyż zawiera kluczowe informacje o Twoich zarobkach, w tym odprowadzonych przez pracodawcę składkach.
  • Zaświadczenie o dochodach EOG. O to zaświadczenie, inaczej niż o kartę podatkową Loonfiche, musisz wystąpić samodzielnie do urzędu skarbowego w Polsce. Zaświadczenie będzie zawierać informację o dochodach uzyskanych zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.
  • Druk Aangifte In de Belasting van niet-inwoner. Druk ten otrzymasz z belgijskiego urzędu skarbowego. Najpewniej zostanie on wysłany do Ciebie w okresie od początku września do grudnia.

Jak złożyć deklarację podatkową w belgijskim urzędzie skarbowym?

Deklarację podatkową w belgijskim urzędzie skarbowym można złożyć na dwa sposoby: tradycyjnie (korzystając z usług poczty) lub przez internet. Drugie rozwiązanie nieprzypadkowo jest rekomendowane – w ten sposób można szybciej załatwić formalności i jednocześnie otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Jednak podczas wypełniania zarówno papierowego, jak i elektronicznego dokumentu może pojawić się przeszkoda w postaci niewystarczającej znajomości języka. W tej sytuacji również może pomóc biuro rachunkowe.

Biura rachunkowe, które rozliczają pracowników pracujących poza granicami Polski, niemal zawsze wysyłają zeznanie elektronicznie. Jednocześnie dobre biuro:

  • Wskaże wysokość podatku do zwrotu. Wysokość zwrotu nie musi być dla Ciebie zagadką – możesz otrzymać informację o konkretnej kwocie po przesłaniu dokumentów do biura.
  • Zastosuje ulgi. Jeżeli masz do nich prawo – gdy masz status rezydencji, czyli na stałe zamieszkujesz na terenie Belgii.

Kiedy należy złożyć PIT 36 z załącznikiem ZG?

Praca w Belgii nie oznacza, że pracownik z Polski nie ma obowiązków względem polskiego fiskusa. Jest zupełnie przeciwnie – jeżeli rozliczający się pracownik właśnie w Polsce posiada centrum interesów życiowych (za granicą pracuje np. dorywczo), musi on złożyć w Polsce informację o wysokości dochodów (przychodów) z zagranicy i zapłaconym podatku. Rozliczenie PIT 36 ZG Belgia, gdyż o nim mowa, również może sprawiać pewne trudności. Pojawia się choćby pytanie: czy trzeba zapłacić kolejny podatek (podwójny podatek)?

Jeżeli obywatel Polski uzyskał dochody w Belgii, to może uniknąć podwójnego opodatkowania. Będzie on miał jednak obowiązek złożenia wspomnianego druku PIT/ZG. Z reguły jest tak, że biuro rachunkowe, które przygotowuje belgijskie zeznanie podatkowe, oferuje klientowi również załatwienie formalności w polskim urzędzie skarbowym. W rezultacie może on skoncentrować się na istotniejszych rzeczach.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole