Jak przygotować się do narodzin dziecka?
Artykuł sponsorowany
Narodziny dziecka to moment, który jest dla rodziców niezwykle ekscytujący, ale również stresujący. Dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i medycznym czy praktycznym. Takie planowanie może pomóc złagodzić niepokój i pozwoli na pełniejsze przeżywanie pojawienia się nowego domownika. Sprawdź, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę!
Chwilą, która zostaje w pamięci rodziców na zawsze, jest moment narodzin dziecka. Oczekiwanie na przyjście na świat malucha wiąże się z wielkimi nadziejami oraz nutą niepokoju. Jest to z pewnością wydarzenie, które całkowicie zmienia życie, nie da się więc do niego w pełni przygotować. Jednak warto przemyśleć różne aspekty opieki nad noworodkiem, a także najważniejsze kroki, które należy podjąć przed narodzinami dziecka, aby maksymalnie ułatwić sobie start w rodzicielstwo. Co warto zrobić?
Jak przygotować dom na pojawienie się dziecka?
Urządzenie przestrzeni dla noworodka, zakup ubranek i akcesoriów, czy wybór imienia z imiennika, to czynności, które z pewnością należą do bardziej radosnych i ekscytujących. W tym stresującym okresie warto się skupiać na zadaniach, które pozwalają się zrelaksować i poprawiają nastrój. Trzeba jednak pomyśleć także o kwestiach praktycznych i zadbać nie tylko o estetykę, ale także własną wygodę i bezpieczeństwo malucha. Trudno je wszystkie przewidzieć, dlatego aranżując miejsce dla noworodka, najlepiej postawić na rozwiązania, które łatwo będzie modyfikować do swoich potrzeb.
Jeszcze przed terminem porodu, w miarę możliwości, warto wykonać w domu wszystkie zaplanowane prace remontowe i większe sprzątanie. Po pojawieniu się na świecie malucha trudno będzie znaleźć czas na takie zajęcia.
Imię dla dziecka i kwestie formalne
Chociaż może się to wydawać oczywiste, to wybór imienia dla dziecka bywa kwestią problematyczną. Dlatego warto go przemyśleć i podjąć decyzję uwzględniającą preferencje obojga rodziców. Zastanawiając się, jak wybrać imię dla dziecka należy wziąć pod uwagę także jego potencjalne odczucia – szczególnie jeśli ma to być imię bardzo rzadkie i oryginalne. Pospolite imiona są zwykle lepiej tolerowane w grupie rówieśniczej, co nie znaczy, że ciekawe imię zawsze jest złym wyborem.
Torba do szpitala – co powinno się w niej znaleźć?
Odpowiednio wcześniej warto także spakować swoją torbę do szpitala. Aby ułatwić sobie te pierwsze chwile po porodzie, trzeba mieć przy sobie najpotrzebniejsze rzeczy. Konieczne będą np.:
- Dokumenty i wyniki badań (karta ciąży, USG, morfologia, potwierdzona grupa krwi i wszystkie inne ważne badania, plan porodu).
- Rzeczy potrzebne na czas porodu (koszule, szlafrok, kapcie, kosmetyki, bieliznę, wodę, jednorazowe podkłady na łóżko, przybory toaletowe, podpaski poporodowe).
- Rzeczy dla dziecka (kocyk lub rożek, pajacyki, body, czapeczki, skarpetki, pieluchy, chusteczki nawilżające).
- Pełna lista rzeczy, które zaleca się wziąć ze sobą do szpitala na czas porodu, jest dostępna np. na stronach w poszczególnych szpitali i Ministerstwa Zdrowia, można też znaleźć wiele porad w sieci. Dobrze jest stworzyć własną listę uwzględniając swoje potrzeby i preferencje.
Dawne czy nowoczesne – jakie imiona wybieraliśmy dla dzieci w 2023 r.?
Szkoła rodzenia – czy warto uczestniczyć w takich zajęciach?
Jedną z form przygotowania do porodu jest uczestnictwo w szkole rodzenia. Są to cykliczne zajęcia przygotowywane specjalnie z myślą o kobietach ciężarnych. Można wśród nich znaleźć tematy związane z aspektami psychologicznymi, fizjologicznymi i praktycznymi. Zajęcia realizowane są przez ekspertów – doświadczone położne, pielęgniarki, fizjoterapeutów, lekarzy, psychologów czy dietetyków.
W ten sposób można zdobyć wiedzę o przebiegu porodu i praktyczne wskazówki dotyczące opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Bardzo ważne są także treści związane ze zdrowym odżywianiem – zarówno matki, jak i dziecka, a także zajęcia z profilaktyki dysfunkcji mięśni dna miednicy. Szkoła rodzenia aktywizuje także partnera kobiety ciężarnej, który może nauczyć się, w jaki sposób skutecznie pomagać swojej partnerce w tym trudnym okresie.
Badania potwierdzają, że uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia pomaga redukować stres i niepokój związany z porodem, a także zwiększa świadomość dotyczącą jego przebiegu. Dlatego warto skorzystać z takiej możliwości.
Zadbaj o swoje zdrowie przed porodem
Na przebieg różnych procedur okołoporodowych duży wpływ może mieć stan zdrowia matki. Dlatego przed porodem warto wykonać wszystkie niezbędne badania i zadbać o swój komfort.
Elementem przygotowań może być stosowanie prawidłowej, odpowiednio zbilansowanej diety i suplementacji. Dzięki temu można uniknąć rozwoju niedoborów pokarmowych, które pogarszałyby proces rekonwalescencji. Zdrowa dieta w ciąży to także mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy ciężarnych i otyłości, które mogą skomplikować poród i późniejszy powrót do pełnej sprawności.
Niezwykle ważne jest także utrzymanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, to niektóre ćwiczenia można wykonywać nawet w zaawansowanej ciąży. Ruch może być sposobem na lepsze samopoczucie i redukcję stresu, zmniejszenie obrzęków i bólu kręgosłupa.
Przygotuj się psychicznie do nowej roli
Kwestią, o której nie należy zapominać w kontekście porodu, jest także zdrowie psychiczne. Kobiety są w tym czasie narażone na różne problemy emocjonalne i zaburzenia takie jak depresja poporodowa, czy stan przygnębienia poporodowego. Sytuację pogarszają także wahania hormonów. Warto dbać o swoje zdrowie psychiczne, gdyż takie problemy w ciąży i po porodzie mogą mieć wpływ na samopoczucie, relacje z partnerem oraz z nowo narodzonym dzieckiem.
Zły stan psychiczny realnie wpływa także na zwiększenie ryzyka rozwoju różnych nieprawidłowości somatycznych, jak np. stan przedrzucawkowy, który dwa razy częściej dotyczy ciężarnych z depresją. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty i zastosować odpowiednią terapię. Z profesjonalnego wsparcia mogą skorzystać wszyscy przyszli rodzice, którzy obawiają się nowej roli i odczuwają w związku z tym niepokój. Stres jest naturalną reakcją na taką sytuację, jednak trzeba dowiedzieć się jak nim zarządzać i odnaleźć równowagę w tym wymagającym czasie.
Warto też szczerze i spokojnie porozmawiać z partnerem ustalając wszystkie kwestie praktyczne dotyczące np. podziału obowiązków domowych i opieki nad dzieckiem. Pozwoli to uniknąć konfliktów i dodatkowego stresu. Dobrym pomysłem jest także rozmowa o swoich emocjach, obawach i oczekiwaniach.
Ustal z bliskimi jak będzie wyglądał kontakt po narodzinach dziecka
Krewni i przyjaciele zwykle chcą jak najszybciej poznać nowego członka rodziny i zapytać o samopoczucie mamy. Choć takie działania wynikają z troski, to często są bardzo uciążliwe dla świeżo upieczonych rodziców. Kobieta po porodzie jest osłabiona i może nie mieć ochoty na spotkania towarzyskie. Noworodek jest też szczególnie narażony na różne choroby zakaźne, dlatego warto nieco zaczekać z zapraszaniem gości.
Aby jednak zaspokoić ciekawość najbliższych, można ustalić, kiedy takie odwiedziny się odbędą, aby były komfortowe dla wszystkich stron.
Narodziny dziecka to niezwykły czas i trzeba dołożyć wszelkich starań, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem. Trzeba jednak pamiętać, że taka sytuacja wiąże się z dużym stresem i bywa nieprzewidywalna. Dlatego niemożliwym jest przygotowanie się na każdą ewentualność. Może więc warto zostawić trochę miejsca na spontaniczność i ekscytację związaną z możliwością poznania nowego członka rodziny oraz czerpanie radości i satysfakcji z nowej roli.
Bibliografia:
- Jeleniewska A. et al. Wpływ zaburzeń psychicznych u kobiet podczas ciąży i po porodzie na stan zdrowia dziecka. Pediatria i Medycyna Rodzinna 2024; 20(1): 37–43.
- Kwiatkowska E. et al. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej (PTMS) dotyczące aktywności fizycznej w ciąży i w czasie po porodzie. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2023; 8(2): 114-128.
- Ministerstwo Zdrowia. Badania prenatalne dla kobiet w ciąży. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/badania-prenatalne-na-nfz-teraz-dla-kazdej-kobiety-w-ciazy,8625.html
- Państwowy Instytut Medyczny MSWiA. Lista rzeczy do porodu. https://www.gov.pl/web/cskmswia/klinika-poloznictwa-i-perinatologii
Szymański S. et al. Wpływ zajęć w szkole rodzenia na zmniejszenie lęku porodowego. Pielęgniarstwo Polskie 2017; 2(64): 232-235.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.