Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, żeby zatrudnić najlepszego dla Twojej firmy pracownika?
Materiał promocyjny

Właściwe przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej może zagwarantować wybór idealnego pracownika na dane stanowisko. Wbrew pozorom jednak, to wcale nie jest takie proste. Nie każdy zna receptę na skuteczne poprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej. Sprawdźmy więc, jakie są jej najważniejsze punkty.
Rozmowa rekrutacyjna to jeden z najważniejszych, a często wręcz najważniejszy z etapów zatrudnienia nowych pracowników. Podczas jej przeprowadzania prowadzi się rozmowy z osobami ubiegającymi się o otrzymanie pracy na danym stanowisku. Cały proces rekrutacyjny może wyglądać inaczej, w zależności od konkretnej firmy. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej także powinien być dostosowany w sposób indywidualny, tak aby wyłonić kandydata idealnego. Jak powinny brzmieć zadawane pytania? O czym warto pamiętać podczas spotkania rekrutacyjnego?
Jak powinna wyglądać profesjonalna rozmowa kwalifikacyjna?
Rozmowy kwalifikacyjne wyglądają w większości firm bardzo podobnie. Zwykle odbywają się w bardzo oficjalnej atmosferze i pozbawione są jakichkolwiek spontanicznych interakcji. Czy to dobrze? Niekoniecznie, a przynajmniej nie zawsze. Rozmowę rekrutacyjną oraz jej przebieg warto poprowadzić tak, aby była ona, jak najbardziej dostosowana do potrzeb i idei konkretnej firmy.
W rozmowie kwalifikacyjnej chodzi o to, by wyłonić najlepszego kandydata do konkretnego zadania, na konkretne stanowisko. Dlatego też planowanie takiego spotkania warto zacząć od najważniejszej rzeczy — czyli ustalenia potrzeb i oczekiwań. Czego potrzebuje firma? Takie właśnie pytanie warto sobie zadać. Przed rozmową kwalifikacyjną należy także ustalić średni czas trwania spotkania oraz jego charakter i planowaną atmosferę.
Rozmowa kwalifikacyjna — jakie pytania warto zadać?
Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, aby rzeczywiście jak najlepiej poznać kandydata i sprawdzić jego możliwości? Potencjalny pracodawca musi postawić na dobre pytania. To właściwie klucz do udanej rekrutacji. Podczas tradycyjnej rozmowy często poruszane są tematy jedynie związane z doświadczeniem kandydata i tym gdzie wcześniej pracował. Najczęstsze pytania dotyczą także tego, co mógłby zrobić on dla firmy oraz w jaki sposób może to osiągnąć. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego, w końcu potencjalny pracodawca musi wiedzieć z kim ma do czynienia i czy jest to osoba, która rzeczywiście ''wniesie'' coś do firmy.
Suche pytania, dostarczą jednak dokładnie takich samych odpowiedzi. Dlatego też pytania rekrutera powinny być znacznie bardziej zadaniowe. Warto na przykład zapytać, jak kandydat rozwiązałby jakąś problematyczną sytuację. Dobrym sposobem jest także zaaranżowanie inscenizacji, która sprawdzi, jak taka osoba radzi sobie w konkretnych okolicznościach.
Foto: Campaign Creators / Unsplash
Komentarze nie na temat są usuwane.