Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, żeby zatrudnić najlepszego dla Twojej firmy pracownika?

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, żeby zatrudnić najlepszego dla Twojej firmy pracownika?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, żeby zatrudnić najlepszego dla Twojej firmy pracownika?
materiał promocyjny

Właściwe przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej może zagwarantować wybór idealnego pracownika na dane stanowisko. Wbrew pozorom jednak, to wcale nie jest takie proste. Nie każdy zna receptę na skuteczne poprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej. Sprawdźmy więc, jakie są jej najważniejsze punkty. 

Rozmowa rekrutacyjna to jeden z najważniejszych, a często wręcz najważniejszy z etapów zatrudnienia nowych pracowników. Podczas jej przeprowadzania prowadzi się rozmowy z osobami ubiegającymi się o otrzymanie pracy na danym stanowisku. Cały proces rekrutacyjny może wyglądać inaczej, w zależności od konkretnej firmy. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej także powinien być dostosowany w sposób indywidualny, tak aby wyłonić kandydata idealnego. Jak powinny brzmieć zadawane pytania? O czym warto pamiętać podczas spotkania rekrutacyjnego? 

Jak powinna wyglądać profesjonalna rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowy kwalifikacyjne wyglądają w większości firm bardzo podobnie. Zwykle odbywają się w bardzo oficjalnej atmosferze i pozbawione są jakichkolwiek spontanicznych interakcji. Czy to dobrze? Niekoniecznie, a przynajmniej nie zawsze. Rozmowę rekrutacyjną oraz jej przebieg warto poprowadzić tak, aby była ona, jak najbardziej dostosowana do potrzeb i idei konkretnej firmy. 

W rozmowie kwalifikacyjnej chodzi o to, by wyłonić najlepszego kandydata do konkretnego zadania, na konkretne stanowisko. Dlatego też planowanie takiego spotkania warto zacząć od najważniejszej rzeczy — czyli ustalenia potrzeb i oczekiwań. Czego potrzebuje firma? Takie właśnie pytanie warto sobie zadać. Przed rozmową kwalifikacyjną należy także ustalić średni czas trwania spotkania oraz jego charakter i planowaną atmosferę. 

Rozmowa kwalifikacyjna — jakie pytania warto zadać? 

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, aby rzeczywiście jak najlepiej poznać kandydata i sprawdzić jego możliwości? Potencjalny pracodawca musi postawić na dobre pytania. To właściwie klucz do udanej rekrutacji. Podczas tradycyjnej rozmowy często poruszane są tematy jedynie związane z doświadczeniem kandydata i tym gdzie wcześniej pracował. Najczęstsze pytania dotyczą także tego, co mógłby zrobić on dla firmy oraz w jaki sposób może to osiągnąć. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego, w końcu potencjalny pracodawca musi wiedzieć z kim ma do czynienia i czy jest to osoba, która rzeczywiście ''wniesie'' coś do firmy. 

Suche pytania, dostarczą jednak dokładnie takich samych odpowiedzi. Dlatego też pytania rekrutera powinny być znacznie bardziej zadaniowe. Warto na przykład zapytać, jak kandydat rozwiązałby jakąś problematyczną sytuację. Dobrym sposobem jest także zaaranżowanie inscenizacji, która sprawdzi, jak taka osoba radzi sobie w konkretnych okolicznościach. 

Foto: Campaign Creators / Unsplash

Czytaj więcej na temat:praca, kariera, biznes
Weź udział w dyskusji
0/1000
0/28
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
Komentarze
  • 1
  • 2
  • 3
Ranking zrobiony specjalnie dla Medyka. Nie dość, że trzepią punkty w lidze w ilosciach hurtowych to jeszcze mają najkorzystniejszy przelicznik punktowy. Tak samo jak w złotym bucie.
Dodano: Autor: ~ asap
Medyk ma taki sam przelicznik jak Górnik czy Sokół. A jaki ma mieć? Jak A klasa? Wytłumacz proszę logicznie. Jakkolwiek Cię to nie boli, to są to trzy najwyżej grające kluby w regionie. A Medyk po prostu odnosi największe sukcesy. Męska piłka w Naszym regionie jest w dołku od czasu upadku Aluminium. I to są fakty. Nikt nic tutaj nie robi "pod kogoś".
Dodano: Autor: ~ Działacz OZPN
Do "Działacz OZPN". Argument "asap" jest nieodpowiedni, ale... tu w ogóle nie powinno być konieczności komentowania przelicznika dla Medyka, gdyż najzwyczajniej w świecie zespołów męskich nie powinno się klasyfikować z męskimi. Czy wy macie pojęcie o piłce w tym związku? To całkowicie traci na miarodajności, bo przecież chyba nikt (zdrowo myślący) nie ma wątpliwości, że Medyczki przegrałyby nawet z A-klasowcem męskim (to nie jest żaden "hejt", czy zarzut w stronę Medyka - taka jest po prostu natura - fizyczność kobiet jest inna niż mężczyzn i w przypadku aktywności fizycznej nie da się tego porównać). Chcieliście być jak FIFA - czy wyobrażacie sobie zestawienie w jednym rankingu FIFA reprezentacji męskich i żeńskich? :D
Dodano: Autor: ~ john
mała pomyłka. Powinno być oczywiście: "najzwyczajniej w świecie zespołów męskich nie powinno się klasyfikować z żeńskimi"
Dodano: Autor: ~ john
dokładnie tak - zestawienie w jednej klasyfikacji ekip męskich i żeńskiej zakrawa o śmieszność tego "rankingu".
Dodano: Autor: ~ leo
Ok, jest to logiczny tok rozumowania. Ale zobaczcie drugą stronę medalu, chociażby spróbujcie. Dobrze? Gdyby Medyk nie został uwzględniony, pojawiły by się głosy (również tutaj), że "Medyk znowu pominięty", "traktujemy kobiecą piłkę po macoszemu" i tak dalej. Tak naprawdę nie ma tu wyjścia, które by zadowoliło wszystkich. Nie próbujemy porównywać kobiecą i męską piłkę. Gdybać w jakiej męskiej lidze dałyby sobie radę. Po prostu - chcieliśmy stworzyć ranking, bazujący na zdobyczy punktowej klubów przez ostatnie sezony.
Dodano: Autor: ~ Działacz OZPN
Nasze hasło brzmi "Wszyscy jesteśmy jedną drużyną" i tej misji się trzymamy. Dlatego w każdym naszym rankingu będzie Medyk. Jeśli się to komuś nie podoba to znaczy, że nie zrozumiał naszej idei.
Dodano: Autor: ~ BT - Komisja ds. Marketingu
Szanowni Działaczu OZPN - ale wy nie rozumiecie specyfiki piłki nożnej, jak widać. To bardzo dziwne, zważywszy, że pracujecie w najważniejszej, lokalnej jednostce piłkarskiej. Co ma hasło do podejścia czysto racjonalnego i regulaminowego? Ja np. w życiu nie pomyślałbym o dyskryminacji piłkarek Medyka, bo jestem pełen podziwu dla ich wyczynów, ale to jest niejako odrębna dyscyplina sportu. Pana wytłumaczenie można odebrać: dodaliśmy Medyka do tej klasyfikacji, żeby nie było im przykro. To trochę tak, jak w latach szkolnych, podczas meczu międzyklasowego chłopców na W-Fie, dokooptowywało się dziewczynki do składów chłopięcych, bo "wszyscy jesteśmy jedną klasą". PZPN też ma hasło "Łączy nas piłka", a jakoś nie zestawia w swoich klasyfikacjach, turniejach itp. zespołów kobiecych i męskich. Wyobrażacie sobie syntezę rankingów ATP i WTA w jedno? Tego po prostu nie da się porównać i tyle. I nie ma to żadnego związku z jakąś dyskryminacją ...
Dodano: Autor: ~ john
Wspomniał Pan o "waszej idei"... Ale jaka jest zatem idea rankingu, jeśli on nie przekazuje miarodajnej wartości? Mogliście napisać, że "ranking powstał w celach humorystycznych/rozrywkow ych i nie jest wartościowy. Powstał dla celebrowania idei
Dodano: Autor: ~ john
Szanowny Działaczu - analogię do dodawania zespołu kobiecego do klasyfikacji męskiej napisałem niżej do komentarza Pana kolegi ze związku (jak sądzę, pracujecie razem). Raczej nikt zdrowo myślący nie napisze o traktowaniu Medyka po macoszemu. To po prostu odrębne rankingi. Aby nie marginalizować zespołów kobiecych, trzeba by było po prostu stworzyć ranking zespołów kobiecych. Jednak w tym przypadku, najzwyczajniej w świecie nie ma to sensu, bo tych zespołów praktycznie prócz Medyka nie ma... I to nie jest żaden "hejt" (wolę po raz kolejny to podkreślić), tylko stwierdzenie faktu. Nie da się przecież zamazać rzeczywistości.
Dodano: Autor: ~ john
  • 1
  • 2
  • 3
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole